Zarazki - przepędzaj je ze swego domu!

Na desce do krojenia bywa więcej bakterii niż na sedesowej! Są na rzeczach codziennego użytku. Jak je unieszkodliwiać?

Warto mieć oddzielne deski do krojenia mięsa, warzyw, serów, pieczywa
Warto mieć oddzielne deski do krojenia mięsa, warzyw, serów, pieczywa123RF/PICSEL

Sprzyjające warunki do namnażania bakterie mają zwłaszcza w kuchni i w łazience. Nie wszystkie, ale część z nich jest szkodliwa. Wystarczą drobne zaniedbania higieniczne, by wywołały dolegliwości.

Deska do krojenia: Bytujące na niej mikroby najczęściej pochodzą z surowego mięsa. Mogą wywołać zatrucie pokarmowe z ostrą biegunką i gorączką. Warto mieć oddzielne deski do krojenia mięsa, warzyw, serów, pieczywa - to zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków. Myj je dokładnie, a po krojeniu mięsa wyparz wrzątkiem. Umytą deskę drewnianą wytrzyj do sucha, natrzyj sokiem z cytryny. Pociętą wymień na nową.

Gąbka do mycia naczyń: Jej porowata struktura, tkwiące w niej resztki jedzenia, kuchenne ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów. Na 1 cm3 zmywaka może być nawet 54 mld drobnoustrojów. Wymieniaj gąbkę na nową co najmniej raz w tygodniu. Po użyciu dokładnie płucz i wyciskaj. Na koniec dnia zdezynfekuj, np. mocząc kilka minut we wrzątku z octem.

Na 1 cm3 zmywaka może być nawet 54 mld drobnoustrojów
Na 1 cm3 zmywaka może być nawet 54 mld drobnoustrojów123RF/PICSEL

Lodówka: Gdy jakiś produkt się psuje, na inne pokarmy przenoszą się bakterie i grzyby. Mogą wywołać rozstrój żołądka, zatrucie pokarmowe itp. Kładź poszczególne grupy produktów tak, by nie stykały się ze sobą. Jeśli coś się psuje, natychmiast to wyrzuć. Rozmrażaj i myj lodówkę co 3 lub 4 tygodnie.

Ręczniki: Ich ciepłe i wilgotne włókna, z cząsteczkami naszego naskórka, są rajem dla bakterii i grzybów. Jeśli z ręcznika wydziela się nieprzyjemny zapach, szybko go upierz (w temp. 60°C). Zmieniaj co najmniej raz w tygodniu, po użyciu susz (latem na słońcu).

Dywanik łazienkowy: Kontakt bosych, wilgotnych stóp z nieczystym dywanikiem może skutkować grzybicą. Najlepiej zrezygnować z niego. Albo codziennie trzepać, suszyć i jak najczęściej prać.

Miej to na uwadze!

Myj ręce. To najlepszy sposób, by nie przenosić zarazków. Rób to przed i po kontakcie z jedzeniem (np. po obróbce surowego mięsa), po skorzystaniu z toalety, kontakcie z chorą osobą itp.

Nie zostawiaj wilgoci. Dotyczy to głównie łazienki. Po kąpieli wannę czy kabinę prysznicową i podłogę wytrzyj do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem. Do wycierania umywalki, deski sedesowej itp. dobre są też jednorazowe ściereczki nawilżone środkiem antybakteryjnym. Na noc drzwi łazienki zostawiaj otwarte.

Myj ręce - to najlepszy sposób, by nie przenosić zarazków
Myj ręce - to najlepszy sposób, by nie przenosić zarazków123RF/PICSEL

Wietrz pościel. Gromadzi się w niej mnóstwo roztoczy, bakterii, zarodników grzybów. Bieliznę pościelową zmieniaj co 1-2 tygodnie. Poduszkę warto wymieniać co 2 lata, kołdrę co 5 lat.

Czyść klamki, włączniki itp. Są często dotykane i mogą być na nich np. wirusy grypy czy przeziębienia. Co najmniej raz w tygodniu przecieraj wymienione miejsca ściereczką dezynfekującą lub namoczoną w detergencie.

Domowy płyn do mycia naczyń

Wyciśnij sok z 6 cytryn. Dodaj do niego 3 szklanki wody i 2 szklanki octu spirytusowego oraz 2 szklanki soli drobnoziarnistej. Po dokładnym wymieszaniu składników gotuj je przez ok. 10 minut - aż do lekkiego zgęstnięcia. Następnie jeszcze ciepły płyn przelej do szklanej butelki.

Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas