Zaskakujące zastosowania soli

Sól, określana kiedyś "białym złotem", miała wręcz symboliczne znaczenie, dlatego cieszyła się dużym uznaniem i była wykorzystywana w wieloraki sposób. Historia pokazała, że doskonale sprawdziła się nie tylko jako składana starożytnym bogom ofiara, czy środek płatniczy, ale także ważny surowiec wyznaczający strategiczne handlowe szlaki. Obecnie jej rola jest nieco pomniejszana - a często bywa też, że negowana - i sprowadzana przede wszystkim do celów kulinarnych, kosmetycznych i budowlanych. Poniżej znajdziesz nietypowe, często zapomniane zastosowania soli, które potrafią nam w znaczny sposób ułatwić życie. Dowiedz się, jak dzięki niej możesz przedłużyć świeżość żółtego sera, wyczyścić żelazko, przetkać zlew, usunąć białe ślady z mebli, odświeżyć kolor, a nawet kontrolować płomień.

article cover
©123RF/PICSEL

Sól przedłuży świeżość żółtego sera

©123RF/PICSEL

Na początek kilka ciekawostek kulinarnych. Czy wiesz, że dzięki wykorzystaniu soli kuchennej na serze nie pojawi się pleśń? Wystarczy, że namoczysz serwetkę w wodzie z solą i owiniesz nią żółty ser. Skuteczność tej techniki jest potwierdzona. Wykorzystują ją na co dzień producenci sera na całym świecie oraz, rzecz jasna, zaradne panie domu.

Sól sprawi, że owoce i warzywa nie będą czernieć

Sól kuchenna, podobnie zresztą jak kwasek cytrynowy, sprawi, że obrane owoce i warzywa nie będą czernieć. Wystarczy, że przed gotowaniem umieścisz je w lekko osolonej wodzie. Ta technika sprawdzi się choćby w przypadku ziemniaków, które dzięki soli kuchennej nie stracą koloru, nawet jeśli obierzesz je na kilka godzin przed ugotowaniem, czy warzywnych surówek przygotowywanych nawet pół doby wcześniej przed podaniem.

Sól pomaga kontrolować płomień

Skoro jesteśmy już blisko spraw kuchennych, pamiętaj, że soli należy użyć w przypadku zapalenia się tłuszczu na patelni. Wystarczy, że posypiesz nią płomień. Dzięki temu odetniesz dopływ tlenu i zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się ognia. Sól zapewni ci też bezpieczeństwo i kontrolę nad płomieniem podczas grillowania mięsa.

Sól wywabia plamy

©123RF/PICSEL

Sól doskonale poradzi sobie także w roli odplamiacza. Jak jej użyć? Jeśli na tkaninach pojawiła się plama z krwi lub z wina, zamocz je w zimnej w wodzie z solą. Dzięki zastosowaniu tej metody po zabrudzeniach nie powinno być śladów. Sól możesz także wykorzystać do pozbycia się nieefektownych, żółtych przebarwień z potu. Wystarczy, że dodasz ją do proszku czy płynu i wypierzesz w niej ubrania. Odzyskają świeżość i kolor.

Sól pomoże także przywrócić dawny blask twoim meblom

Sól pozwoli ci także przywrócić dawny blask twoim drewnianym meblom. Zwłaszcza, jak pojawiły się na nich nieefektowne, czy wręcz szpecące ślady po gorących lub wilgotnych naczyniach. Jak jej użyć? Połącz sól z wodą w proporcjach, które pozwolą ci otrzymać pastę i przetrzyj nim plamy powstałe na meblach, a po wyschnięciu zakonserwuj je woskiem do drewna. Dzięki temu prostemu zabiegowi, twoje meble będą wglądały jak nowe.

Sól a kłopoty ze zlewem

Sól pomoże ci także w mało przyjemnych problemach z twoim zlewem. Jeśli się zatkał, posyp odpływ solą i zalej go wrzącą wodą. Dzięki temu nie tylko przywrócisz mu drożność, ale jednocześnie pozbędziesz się dobywających się z niego mało apetycznych zapachów.

Sól a czyszczenie żelazka

Jeśli twoje żelazko pozostawia na ubraniach mało efektowne plamy, wyczyść go solą. Jak to zrobić? Rozsyp sól na papierze, najlepiej na kartce i prasuj ją ciepłym żelazkiem - do momentu aż zrobi się gładka. Dzięki tej prostej metodzie stopa twojego urządzenia będzie jak nowa.

Sól - doskonały środek pielęgnacyjny

©123RF/PICSEL

Sól sprawdzi się doskonale jako środek pielęgnacyjny i to nie tylko ta morska, wykorzystywana do peelingów w gabinetach odnowy biologicznej. Zwykła kuchenna pomoże ci w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z rąk. Wystarczy, że umyjesz je w paście sporządzonej na bazie soli rozcieńczonej z wodą.

Jak zrobić domowy scrub?

Z soli morskiej możesz z kolei przygotować domowy scrub i naturalnie pielęgnować nim skórę, a zwłaszcza pozbyć martwego naskórka na szorstkich w dotyku stopach. Wystarczy, że dodasz do niej kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Zalecany jest zwłaszcza działający uspokajająco lawendowy i pobudzająco - cytrynowy.

Sól a bolące gardło

Lecznicze właściwości soli doceniły już nasze babcie, które płukały nią usta, łagodząc w ten sposób ból gardła i pozbywając się nieświeżego oddechu. Dzięki jej zastosowaniu minimalizowały też skutki obrzęków pojawiających się po ugryzieniach, użądleniach i ukąszeniach. Jeśli chcesz pozbyć się opuchlizny, przemyj ją zanurzoną w wodzie z solą gazą lub ściereczką, a następnie zrób sobie kompres. Uporczywy świąd z pewnością ustanie i odczujesz ulgę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas