Zastosowanie jodyny w ogrodzie: Skuteczny nawóz i pogromca chorób
Jodyna dostępna w aptekach za kilka złotych to popularny środek odkażający, który często pojawia się w domowych zapasach. Tym razem uwagę na ten produkt powinni zwrócić zapaleni ogrodnicy! Kilka kropel jodyny jest w stanie pobudzić do wzrostu młode sadzonki, a także ochronić system korzeniowy roślin przed gniciem i chorobami, które rujnują nasze uprawy. Dowiedz się, jak stosować jodynę w ogrodzie, by każdy zabieg z jej udziałem przeprowadzić umiejętnie i skutecznie.
Jak działa jodyna w ogrodzie?
Jodynę można kupić w aptekach bez recepty. Buteleczka z odkażającym płynem kosztuje zaledwie kilka złotych. W uprawie roślin stosuje się jej minimalne ilości, więc prawdopodobnie jedno opakowanie z powodzeniem wystarczy na cały sezon. Śmiało można uznać ją za jeden z najtańszych nawozów i środków ochrony roślin.
Jodyna wzbogaca glebę w jod, który zalicza się do składników niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin. Jego niedobór może objawiać się ich kiepską kondycją, słabym kwitnieniem i mizernymi plonami. Dodatkowo jodyna ma właściwości dezynfekujące, więc wspiera walkę ze szkodliwymi drobnoustrojami, grzybami oraz pleśnią roślin uprawnych.
Zobacz teraz: Jakie nasiona roślin można wysiać w marcu?
Nawóz z jodyny do sadzonek i nie tylko
Pierwsze sygnały nadejścia wiosny sprawiają, że chętnie wychodzimy do ogrodów, by rozpocząć niezbędne prace. Jednym z zabiegów zapewniających roślinom bujny wzrost jest ich nawożenie. Jodyna w tym kontekście sprawdza się znakomicie w stosunku do młodych sadzonek, które potrzebują energii do rozwoju oraz zwiększenia odporności na niekorzystne warunki. Można ją stosować także do starszych roślin, które potrzebują regeneracji po zimie. Konieczne jest jednak trzymanie się podstawowych zasad pielęgnacyjnych.
Przede wszystkim domowy nawóz z jodyną nie może mieć kontaktu z liśćmi i łodygami. Mogłoby to skutkować poparzeniem roślin i być zabójcze w przypadku młodych okazów. Gdy mowa o sadzonkach, wystarczy rozcieńczyć 1 kroplę jodyny w 3 litrach wody. Każdą roślinę podlewamy ostrożnie, stosując 0,5 litra płynu. Do nawożenia starszych okazów możemy przygotować roztwór z 40 kropel (2 mililitrów) jodyny wymieszanych w 10 litrach wody.
Jodyna jako sposób na mączniaka
Mączniak to choroba o podłożu grzybowym, która jest w stanie atakować zarówno rośliny uprawne, krzewy owocowe, jak i ozdobne kwiaty. Stanowi duże zagrożenie dla róż, chryzantem, piwonii, azalii ogrodowej, begonii, berberysu i werbeny, ale równie często dopada pomidory, dynie, ogórki, porzeczki, maliny i jabłonie.
Jak rozpoznać mączniaka? Niepokój powinien wzbudzić biały, "mączysty" nalot, który pojawia się na liściach, łodygach, a nawet pąkach. Z czasem rośliny żółkną, pojawiają się brunatne plamy, liście opadają, aż w końcu uprawy całkiem zamierają. Ratunkiem może się okazać jodyna!
Jak zrobić domowy oprysk na mączniaka? 20 kropli (1 mililitr) jodyny rozpuszczamy w 10 litrach wody i w 1 litrze odtłuszczonego mleka. Dla zwiększenia skuteczności możemy wlać odrobinę mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy rośliny. Czynność warto powtarzać raz na dwa tygodnie. Ważne jest, by reagować od razu, ponieważ mączniak może bardzo szybko przenosić się na kolejne rośliny.
Polecamy: