Żelazko do zadań specjalnych

Prasowanie to czynność, która nie należy do ulubionych - poza wyjątkowymi, które oczywiście potwierdzają regułę. Bez względu jednak na podejście do prasowania - bezwzględnie potrzebne jest nam żelazko.

Żelazko do zadań specjalnych
Żelazko do zadań specjalnychmateriały prasowe

Wytypuj żelazko

Istnieją trzy podstawowe typy żelazek: zwykłe urządzenia parowe, profesjonalne stacje parowe oraz żelazka turystyczne. Zanim więc pochylimy się nad parametrami - wytypujmy żelazko, które zaspokoi nasze potrzeby i sprosta oczekiwaniom. Najpopularniejszymi urządzeniami do prasowania są obecnie żelazka parowe. Jeszcze kilkanaście lat temu żelazka nie były parowe - były za to bardzo ciężkie, bo to ich waga właśnie (w połączeniu z rozgrzaną stopą) oddziaływała na prasowane ubrania. Żelazka parowe są lekkie - para, aplikowana na tkaniny przez otwory w stopie żelazka, jest czynnikiem ułatwiającym i zdecydowanie przyspieszającym proces prasowania. Urządzenia z tej grupy cechuje funkcjonalność, komfort użytkowania oraz dobra relacja jakości do ceny. Stacje parowe to urządzenia wydajne i skuteczne, posiadające zewnętrzny generator pary. Generator pary to baza żelazka, w której znajduje się zbiornik na wodę (dużo większy niż zbiorniczek w żelazku parowym, mieszczący standardowo około 200 ml wody) oraz wytwornica pary zdecydowanie zwiększające moc urządzenia. Żelazka turystyczne to sprzęt sprawdzający się na różnego rodzaju wyjazdach - niewielkie gabaryty i składane elementy (np. rączka) gwarantują, że urządzenie zmieści się nawet w niewielkiej walizce. Współczesne żelazka turystyczne są najczęściej po prostu miniaturami żelazek parowych - skuteczne i wystarczająco mocne, by bezproblemowo poradzić sobie z zagnieceniami na naszych ubraniach (jeśli posiadają pionowy wyrzut pary - również na tkaninach delikatnych i wiszących).

Moc i stopa

Moc żelazka przekłada się bezpośrednio na jego skuteczność - im większa moc urządzenia, tym szybciej żelazko jest gotowe do pracy, a prasowanie jest efektywniejsze. Najczęściej spotykaną kategoryzacją żelazek jest podział na: urządzenia o mocy poniżej 1600W; urządzenia, których moc mieści się w przedziale 1600 - 2200W oraz te z mocą powyżej 2200W. Najpopularniejszą kategorią jest ta środkowa – żelazka z tej grupy zaspokajają potrzeby przeciętnego użytkownika sprzętu, zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają prasowanie. Wybierając żelazko zwróćmy również uwagę na rodzaj stopy urządzenia. Najczęściej wybierane są urządzenia posiadające stopę ceramiczną, której ogromną zaletą jest trwałość i odporność na zarysowania. To one wypierają stopniowo z rynku żelazka ze stopą stalową, którą bardzo trudno utrzymać w czystości i łatwo zarysować. Producenci żelazek prześcigają się w wymyślaniu kolejnych powłok, proponując klientom urządzenia z coraz doskonalszymi stopami, maksymalizując ich funkcjonalność - stopa szafirowa jest przykładem takiej zaawansowanej technologicznie stopy.

Dodatkowe atrybuty

Rodzaj, moc i stopa żelazka to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy urządzeń, by jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb. Pojemnik na wodę w urządzeniu powinien mieć optymalną pojemność - nie za mały (aby nie trzeba było go co chwilę uzupełniać) i nie za duży (by w całości napełniony nie obciążał przesadnie żelazka). Ponadto rewelacyjnym rozwiązaniem jest blokada kapania. Z przodu żelazka powinien być solidny spryskiwacz, który umożliwi nam zwilżenie opornej na prasowanie tkaniny bez konieczności używania do tego celu innych sprzętów. Pionowy wyrzut pary to kolejny atrybut dobrego żelazka wpływający na jego funkcjonalność – dzięki tej funkcji będziemy mogli odświeżyć ubrania wiszące (bez konieczności zdejmowania ich z wieszaka) oraz wyprasować parą delikatne tkaniny. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie urządzenia to podstawa jego długotrwałego i bezproblemowego działania – funkcja samooczyszczania oraz system antywapienny ułatwią nam zadanie dbania o żelazko.

Konkretny model

Czas na podjęcie decyzji. Wiemy już czego dokładnie oczekujemy od urządzenia, jakie parametry powinny go charakteryzować i jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Szczegółowa analiza zaowocowała zawężeniem naszych poszukiwać do żelazek parowych (to najczęściej wybierane urządzenia) – postawmy więc na uznanego producenta tego typu sprzętu. Eksperci słusznie zauważają, że zakup markowego żelazka jest gwarancją wysokiej jakości sprzętu w rozsądnej cenie, a także gwarantuje profesjonalną i rzetelną obsługę klienta. Przed zakupem warto także zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, gdzie mamy możliwość porównania urządzeń pod względem wybranych parametrów - mówi Tomasz Nowak, certyfikowany specjalista marki Tefal.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas