Zero zacieków i przykrego zapachu ze zlewu. Produkty, które utrzymają zlew w czystości

Wybrany do kuchni zlew, mimo regularnego czyszczenia oraz zapewnień producenta, szybko pokrywa się brudem oraz drobnymi rysami? Nieodpowiednia pielęgnacja wpływa na pogorszenie jego trwałości. Czy wiesz, że nie musisz inwestować w drogie i chemiczne detergenty, by przywrócić mu dawny wygląd? Wystarczy, że dokładnie przeszukasz kuchenne szafki, a znajdziesz w nich produkty, które skutecznie doprowadzą zlewozmywak do porządku.

Odpowiednia pielęgnacja zlewu sprawi, że brud będzie trudniej się osadzał
Odpowiednia pielęgnacja zlewu sprawi, że brud będzie trudniej się osadzał123RF/PICSEL

  • Płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona oraz ocet to produkty, które na dłużej utrzymają kuchenny zlewozmywak w czystości.
  • Nieodpowiednio dobrane druciaki oraz szorstkie gąbki nie tylko niszczą powierzchnię zlewu, ale także przyczyniają się do szybszego osadzania brudu i zacieków.
  • W celu wzmocnienia efektu, jaki uzyskamy za pomocą płynu do mycia naczyń, raz w tygodniu przetrzyjmy zlew delikatnym mleczkiem do czyszczenia.

Zasady pielęgnacji zlewu

Kluczowa w utrzymaniu doskonałego wyglądu zlewu na dłużej jest regularna pielęgnacja. Bez przestrzegania tej zasady nawet najlepsze i najdroższe produkty nie będą w stanie przywrócić mu dawnej świetności po latach użytkowania. Większość producentów doradza, by myć zlewozmywak codziennie, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki oraz detergentu, a następnie wytrzeć go do sucha. Sugerują także, by raz na dwa tygodnie zafundować mu intensywne szorowanie.

Wydawać by się mogło, że tylko przy użyciu siły oraz ostrych myjek doprowadzimy zlew do stanu używalności. Okazuje się, że to droga do pogłębiania zniszczeń. Zrezygnujmy z szorstkich gąbek, druciaków, kwasów oraz silnych wybielaczy. Żaden zlew, nawet wykonany z najbardziej odpornego materiału nie jest niezniszczalny. Szkodzą mu także pozostawione na długo resztki soków owocowych, herbaty oraz kawy, które tworzą na powierzchni nieestetyczne plamy. Jak skutecznie i delikatnie je wyczyścić?

Bez płynu do mycia naczyń ani rusz

Płyn do mycia naczyń dokładnie doczyści oraz zabezpieczy zlewozmywak
Płyn do mycia naczyń dokładnie doczyści oraz zabezpieczy zlewozmywak123RF/PICSEL

Niezbędny do umycia naczyń tradycyjnym sposobem, bez użycia zmywarki, jest zwykły płyn. Bez problemu dostaniemy go w każdym sklepie. W połączeniu z ciepłą wodą szybko rozpuszcza zabrudzenia nagromadzone na sztućcach, garnkach oraz naczyniach.

Płyn do mycia naczyń przyda się także do codziennego czyszczenia zlewu. Jak stosować go prawidłowo? Wystarczy, że codziennie w porze wieczornej przetrzemy całą powierzchnię zlewozmywaka gąbką nasączoną kilkoma kroplami płynu. Nie tylko zaoszczędzimy na konieczności kupowania drogich i dedykowanych tej czynności detergentów, ale także realnie wpłyniemy na wygląd zlewu.

Niezbędna soda oczyszczona

Wygląd zlewu odstrasza mozaiką z kamienia oraz śladów po starych zaciekach? Z pomocą przychodzi niezbędnik każdej pani domu, czyli soda oczyszczona. Ten niezawodny produkt wykorzystamy do czyszczenia zlewozmywaka na dwa sposoby.

W pierwszym łączymy sodę oczyszczoną oraz wodę w proporcjach 3:1. Z takiej mieszanki uzyskamy gęstą białą pastę, którą następnie nanosimy gąbką na powierzchnię zlewu. W następnym kroku wystarczy dokładnie go umyć i spłukać wodą. Po wszystkim pozostaje wytrzeć zlewozmywak do sucha i cieszyć oczy natychmiastowymi efektami.

Na bazie sody oczyszczonej oraz octu w proporcjach 2:1 przygotujemy ekspresowy środek, który nie tylko utrzyma zlew w czystości, ale także udrożni zapchany resztkami jedzenia odpływ. Połączonymi składnikami myjemy zlew i zostawiamy na kilka do kilkunastu minut. Po upływie wyznaczonego czasu obficie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.

Miękka gąbka to podstawa

Miękka gąbka do mycia naczyń nie zniszczy powierzchni zlewu
Miękka gąbka do mycia naczyń nie zniszczy powierzchni zlewu123RF/PICSEL

Ogromną rolę w zachowaniu dobrej kondycji zlewu na dłużej odgrywają materiały, których używamy do jego pielęgnacji. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wykorzystanie chemicznych środków czyszczących, czy sięgniemy po tanie i domowe patenty. Wykluczone są twarde, ostre oraz drapiące rzeczy.

Wykorzystanie chropowatych powierzchni w trakcie mycia sprawi jedynie, że wnętrze zlewu zaczną w krótkim czasie zdobić pęknięcia oraz drobne rysy, które na stałe zniszczą jego strukturę. Postarajmy się nie nadużywać drapiących przyrządów, a zamiast tego zastąpmy je miękkimi ścierkami z bawełny i mikrofibry lub delikatnymi gąbkami.

Olejowanie zlewozmywaka

Oleje roślinne znalazły swoje główne zastosowanie w kulinariach. Chętnie dodajemy je do licznych dań oraz sałatek, ze względu na obecność witamin oraz kwasów omega-3 i omega-6. Z powodzeniem wykorzystamy nie tylko do jedzenia, ale także przy czyszczeniu zlewu. W tym celu użyjemy niemal każdego oleju dostępnego w sklepie, m.in. rzepakowego, kokosowego oraz słonecznikowego. Wystarczy jedna łyżeczka, by zlew wyglądał jak nowy.

Zanim zabierzemy się za olejowanie, zaczynamy od usunięcia resztek pokarmu oraz opłukania zlewu. Łyżeczkę oleju nalewamy na ściereczkę, ręcznik papierowy lub miękką gąbkę, a następnie kawałek po kawałku dokładnie wcieramy w całą powierzchnię zlewu. Postarajmy się nie ominąć żadnego fragmentu. Tym sposobem nie tylko doczyścimy najtrudniejsze zabrudzenia, ale przy okazji zaimpregnujemy zlewozmywak, dzięki czemu stanie się bardziej odporny na powstawanie kolejnych plam.

WAŻNE! Pamiętajmy o tym, by pod żadnym pozorem nie wlewać oleju bezpośrednio do komory zlewu. W ten sposób ryzykujemy zapychanie się rur, co przyczynia się do niewłaściwego odprowadzania wody.

Sprawdź:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas