Ziarenka z kuchni jako nawóz. Zamiokulkas wypuści młode, soczyście zielone liście

Zamiokulkas to niewymagająca w uprawie roślina, ale nawet on od czasu do czasu potrzebuje nawożenia. Dzięki temu będzie wypuszczał nowe, soczyście zielone liście. Nawóz do zamiokulkasa możesz wykonać w domu, potrzebujesz do tego tylko jednego produktu spożywczego z kuchni.

Domowy nawóz do zamiokulkasa sprawi, że roślina wypuści młode, soczyście zielone liście
Domowy nawóz do zamiokulkasa sprawi, że roślina wypuści młode, soczyście zielone liście123RF/PICSEL

Zamiokulkas: Nawóz z soczewicy pomoże twojej roślinie

Co zrobić, aby młode, soczyście zielone liście ozdobiły zamiokulkas? Nawóz, który przygotujesz z soczewicy, sprawi, że roślina wypuści nowej liście, nabierze intensywnie zielonej barwy i będzie bujnie się rozwijała. Przygotowanie specyfiku jest banalnie proste, potrzebujesz jedynie soczewicy i wody.

Aby przygotować nawóz do zamiokulkasa z soczewicy:

  1.  Zagotuj litr wody i poczekaj, aż ostygnie.

  • Wrzuć do wody łyżkę soczewicy i pozostaw na 4 godziny.

  • Zlej wodę do konewki lub butelki, którą podlewasz kwiaty.

  • Podlej zamiokulkas nawozem z soczewicy.

  • Jak często podlewać zamiokulkas? Nawóz najlepiej działa stosowany raz w miesiącu. Zamiokulkas to roślina wytrzymała i niewymagająca, dlatego nie potrzebuje ona częstego zasilania.

    Nawóz do zamiokulkasa z soczewicy: Dlaczego to działa?

    Dlaczego warto stosować soczewicę na zamiokulkas? Nawóz przygotowany w podany powyżej sposób, podobnie jak ziarno, z którego powstał, będzie bogaty w potas i fosfor - dwa niezbędne dla wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin pierwiastki. Domowy nawóz do zamiokulkasa jest nie tylko łatwy w przygotowaniu, ale także stosunkowo tani, co stanowi jego kolejną zaletę.

    Soczewica, czyli domowy nawóz do zamiokulkasa
    Soczewica, czyli domowy nawóz do zamiokulkasa123RF/PICSEL

    Podlewanie zamiokulkasa latem

    Co do zasady zamiokulkas woli suszę niż przelanie. Roślina nawet kilka tygodni może nie otrzymywać wody, a i tak pozostanie w dobrej kondycji. Dlatego jadąc na wakacje, nie musisz się o niego martwić. Jednak latem, gdy temperatury są o wiele wyższe, a wilgotność powietrza mniejsza, warto pamiętać, by podlewać roślinę, gdy tylko zauważymy, że wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschła. W okresie intensywnego wzrostu (co występuje po zastosowaniu opisanego powyżej nawozów), roślina potrzebuje stale wilgotnej - ale nie mokrej (sic!) gleby. Dlatego podlewanie zamiokulkasa latem oraz w czasie zasilania powinno być częste niż w innych okresach.

    Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv