Zielistka: Co warto o niej wiedzieć?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych, zielistka jest w sam raz dla ciebie. Nadaje się też do łatwego rozmnażania. Nie dziwi zatem fakt, że spotyka się ją często zarówno w domach, biurach, ale także w budynkach użytku publicznego. Zielistka jest rośliną ponadczasową, pasuje do każdego wnętrza. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że oczyszcza ona powietrze i jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Jak uprawiać zielistkę? Podpowiadamy.

Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie
Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie123RF/PICSEL

Zielistka: Jaką jest rośliną?

Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej i ma podłużne, lancetowate liście. W uprawie doniczkowej popularna jest odmiana "Variegata" - ma ona liście z białymi lub kremowymi brzegami. Drugą znaną odmianą jest "Vittatum" o liściach z białym paskiem pośrodku. Spotkać można jeszcze kilka innych odmian zielistki o wiele bardziej wrażliwych na niedostatek światła oraz zbyt dużą ilość wody - np. zielistkę Sternberga. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest wytwarzanie długich, zwisających pędów. Na nich wiosną oraz latem pojawiają się białe kwiaty. Zielistka może rosnąć w słońcu i w cieniu. Potrzebuje umiarkowanego podlewania, w innym przypadku liście brązowieją. Ciekawostką jest to, że w krajach, w których występuje cieplejszy klimat, kwiat ten uprawiany jest pod drzewami. Zielistka nie lubi spadków temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza. Dlatego w Polsce głównie stanowi ozdobę naszych mieszkań.

Zielistka ma kilka odmian i jest rośliną najczęściej trzymaną w domach
Zielistka ma kilka odmian i jest rośliną najczęściej trzymaną w domach123RF/PICSEL

Pielęgnacja i uprawa zielistki

Chociaż jest to roślina, która ma bardzo minimalne potrzeby, tak jak każda inna wymaga uwagi. Dobrze jest się zapoznać z potrzebami tej rośliny, gdyż dzięki temu będzie rosła długo i zdrowo.

Wilgotność powietrza

Zielistka lubi nieco wyższą wilgotność powietrza. W bardziej suchych pomieszczeniach też bez problemu sobie poradzi. Jeśli będzie jej zbyt sucho - końcówki liści staną się brązowe i zaschnięte. Wtedy możesz przestawić roślinę w bardziej dogodne miejsce i co kilka dni zraszać liście.

Stanowisko

Zielistkę najlepiej ustawić po stronie północnej lub wschodniej
Zielistkę najlepiej ustawić po stronie północnej lub wschodniej123RF/PICSEL

Ten rodzaj roślin najlepiej czuje się w jasnym pomieszczeniu z nieco rozproszonym światłem. Umieszczenie zielistki po stronie południowej może skutkować jej nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, a to spowoduje usychanie. Natomiast w drugą stronę - czyli kiedy ustawisz kwiat w zbyt ciemnym miejscu, przyczyni się do wolnego wzrostu. Zatem, dla zielistki najlepiej sprawdzi się stanowisko usytuowane po stronie północnej lub wschodniej, w miejscu nieco oddalonym od okna.

Podlewanie i nawożenie zielistki

Zielistkę należy nawozić od marca do września, dwa razy w miesiącu. Najlepiej zastosować preparat bogaty w biohumus lub azot. Pamiętaj też o dobrej jakości ziemi, która uchroni twoją roślinę przed przelaniem. Aby rozluźnić nieco glebę, dodaj do doniczki trochę piasku, woda nie będzie zalegać, a korzenie nie przegniją.

Roślinę należy podlewać dopiero w momencie, kiedy podłoże przeschnie. Zielistka o wiele lepiej znosi okresowe przesuszenie niż przelanie. Wręcz krótkie przesuszenie rośliny może pobudzić ją do wypuszczenia większej ilości rozłogów.

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te roślinyInteria.tv

Problematyczność zielistki

Kwiat ten jest bardzo witalny i odporny na choroby czy atak szkodników. Jednym mankamentem zielistki są jej liście - kruche i dość łamliwe. Aby temu zapobiec, nie należy jej zbyt często przesadzać. Lubi mieć mało miejsca w doniczce, jednak z czasem korzenie mogą się na tyle rozrosnąć, że przesadzenie rośliny będzie koniecznością. Przy mocno rozrośniętych korzeniach zaleca się podlewanie metodą od dołu. Wystarczy, że włożysz doniczkę do miski z wodą na około 15 minut. Pamiętaj o tym, aby woda miała letnią temperaturę i była przefiltrowana. Przesadzenie zielistki zostawić najlepiej na początek wiosny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas