Zielistka Sternberga: Dekoruje i działa jak filtr. Neutralizuje trujące substancje

Zielistka Sternberga - popularnie i nieco pieszczotliwie zwana trawką - to roślina pod kilkoma względami nietuzinkowa. Pięknie dekoruje mieszkanie i jednocześnie stwarza nam znacznie lepsze warunki do życia. Dzięki niej lepiej śpimy, oddychamy i minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób, bo pochłania rakotwórcze związki i neutralizuje trujące substancje. Co więcej, szybko adaptuje się do każdych warunków i jest mało wymagająca w uprawie. Sprawdźmy, jaką jeszcze umiejętnością może zaskoczyć nas niepozornie wyglądająca zielistka.

article cover
©123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga: Co nieco o roślinie

©123RF/PICSEL

Należąca do rodziny szparagowatych zielistka Sternberga (chlorophytum comosum) pochodzi z Afryki Południowej, ale z powodzeniem może być uprawiana w każdym zakątku świata. Najłatwiej rozpoznać ją po zielonych, nieco przypominających kształtem szablę i ostro zakończonych, listkach, na środku których widnieje biały pasek. W marcu lub w kwietniu na łodygach zielistki pojawiają się podobne odrobinę do gwiazdek kwiaty. Zasadniczo może rosnąć bez końca, bo jest długowieczna.

Zielistka: Neutralizator trucizn

Zielistka walorów posiada bez liku. Zacznijmy jednak od tego, że podobnie jak sansewiera czy skrzydłokwiat zalicza się do zacnego grona roślin, które stwarzają bardziej komfortowe i zdrowe warunki do życia. W końcu nie bez przyczyny nazywana jest naturalnym filtrem lub neutralizatorem trucizn. Zielistka pochłania rakotwórcze związki zawarte w farbach, lakierach czy kosmetykach, jak na przykład formaldehyd, który jest wykorzystywany do produkcji lakieru do włosów. Neutralizuje też trujące substancje zawarte w dymie papierosowym.

Stawiając zielistkę w domu, możemy oddychać lepszym, bo przefiltrowanym przez roślinę powietrzem, poprawić swoją ogólną psychofizyczną kondycję i jakość snu. Eksperci wskazują na związek oczyszczających powietrze roślin z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia chorób, między innymi zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy czy nowotworów. Nie wspominając już o tym, że dowiedzione już zostało, że dzięki naturalnym, "zielonym filtrom" znacznie rzadziej dopadają nas i męczą bóle głowy.

Zielistka: Jakie ma wymagania?

©123RF/PICSEL

Zielistka przekonuje do siebie nawet najbardziej opornych i leniwych, bo jest bardzo mało wymagająca w uprawie. Wyrośnie niemal wszędzie, bo szybko adoptuje się do zaoferowanych jej warunków. Jest niewybredna pod względem nasłonecznienia, ale ma ono wpływ na jej wygląd. W mocno zacienionym miejscu białe paski widoczne na liściach staną się mało widoczne, bo jasne światło jest niezbędne do odpowiedniego wybarwienia rośliny. Nie warto też ryzykować i stawiać jej w pełnym słońcu, bo blaszki liści ulegną przypaleniu.

Zielistka: Jaka gleba?

Zielistka wyrośnie na każdej glebie, ale regularnie - co najmniej co dwa lata - należy jej zapewnić świeże podłoże. Gdy korzenie zaczną wyrastać poza otwory, to znak, że roślinę trzeba przesadzić. W marcu warto ją zasilić nawozem - najlepiej tym przeznaczonym do roślin o zielonych liściach.

Zielistka: Jak ją rozmnażać?

©123RF/PICSEL

Rozmnażanie zielistki nie sprawi nam większych kłopotów. Wystarczy odciąć młode roślinki, które wyrastają na jej rozłogach.

Jak często podlewać zielistkę?

Częstotliwość podlewania zielistki zależy od faz rozwoju rośliny. Wiosną i latem, gdy intensywnie się rozrasta, trzeba nawadniać ją częściej, zimą nieco rzadziej. Oczywiście, warto także uwzględniać miejsce, jakie zajmuje. Im bardziej słoneczna ekspozycja rośliny, tym obfitszego wymaga podlewania.

Zielistka: Jak udekorować nią mieszkanie?

Zielistka świetnie prezentuje się zarówno w doniczce na parapecie, jak i ustawiona na komodzie. Doskonale współgra też z innymi kwiatami, tworząc kwietnikowe kompozycje. Marzysz o wiszącej roślinie w pokoju? Zielistka i w tej roli wypadnie perfekcyjnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas