Zimowit jesienny: Kiedy sadzić? Jak pielęgnować?

Zimowit jesienny to – jak sama nazwa wskazuje – piękny kwiat, który zakwita jesienią. Posadzony w sierpniu pokrywa się kwiatami już we wrześniu tego samego roku! Warto więc mieć go w swoim ogrodzie, gdyż dekoruje przestrzeń wtedy, gdy już większość roślin dawno przekwitło. Zimowit wyglądem przypomina krokusy, ale jego kwiaty są większe i najczęściej fioletowe. Roślina ta jest mrozoodporna i łatwa w uprawie – proste zabiegi sprawią, że będzie zdobić ogród aż do października. Jak sadzić zimowity jesienne? Jak je pielęgnować?

Zimowit jesienny pięknie zdobi rabaty we wrześniu i październiku
Zimowit jesienny pięknie zdobi rabaty we wrześniu i październikuINTERIA.PL

Zimowit jesienny: Co warto o nim wiedzieć?

Zimowit jesienny to roślina cebulowa z rodziny zimowitowatych, która naturalnie występuje w Europie. W stanie dziki spotkać ją można również w Polsce niższych partiach gór, w widnych lasach i na wilgotnych łąkach. W naszym kraju zimowity są objęte ochroną z powodu stopniowego zmniejszania się ich populacji na skutek zbierania ich do celów leczniczych, a także zaorywania i osuszania łąk.

Zimowit kwitnie w stanie bezlistnym jesienią - od września (zdarza się, że już od połowy sierpnia) aż do października. Z bulwy wyrasta kilka lub kilkanaście kwiatów wyglądem przypominających krokusy. Są jednak większe (mają płatki o długości do 6 cm) i różnią się budową - mają sześć pręcików, a krokusy tylko trzy. Do tego zimowity mają najczęściej fioletową barwę, ale istnieją odmiany, które kwitną na biało lub różowo. Zimowity to rośliny mrozoodporne, które mogą zimować w gruncie w postaci mięsistej bulwy. Wiosną wyrastają z niej długie, szablaste liście. Te z czasem zasychają, a jesienią znów pojawiają się kwiaty.

Zimowit jesienny: Kiedy sadzić? Jak to zrobić?

Posadź zimowity w drugiej połowie sierpnia
Posadź zimowity w drugiej połowie sierpnia

Sadzenie zimowita jesiennego należy przeprowadzać na około miesiąc przed terminem kwitnienia, a więc najlepiej w sierpniu - i to w jego drugiej połowie. Bulwy zimowitów należy sadzić na głębokości od 10 do 15 w odległości około 20 cm od siebie. Zimowity jesienne mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat. Jednak, gdy się zagęszczą, należy pod koniec czerwca wykopać bulwy i posadzić je w nowym miejscu lub przechować w suchym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy wsadzić je do ziemi.

Jakie stanowisko i glebę wybrać dla zimowitów?

Idealnym stanowiskiem dla zimowitów są miejsca słoneczne lub lekko zacienione - w cieniu rośliny będą gorzej rosnąć. Podłoże powinno być natomiast żyzne i przepuszczalne. Nie może być za suche, najlepiej, jeśli będzie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Zimowity mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat. Jednak, gdy się zagęszczą, należy pod koniec czerwca wykopać bulwy i posadzić je w nowym miejscu lub przechować w suchym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy wsadzić je do ziemi.

Rozmnażanie zimowitów

Zimowity można rozmnożyć z bulw przybyszowych
Zimowity można rozmnożyć z bulw przybyszowych

Bulwy zimowitów są dostępne w sprzedaży w lipcu i sierpniu. Jeśli jednak mamy już w ogrodzie te rośliny i chcemy je rozmnożyć, należy zrobić to na początku lata, czyli w okresie spoczynku zimowitów. Zwykle jest to druga połowa czerwca lub początek lipca. Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, tworzących się u podstawy rośliny matecznej. Takie bulwy muszą posiadać wykształconą łuskę okrywającą. Po ich wykopaniu oczyszczamy je z resztek ziemi i przechowujemy do chwili sadzenia w suchym, przewiewnym miejscu w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.

Zimowit jesienny: Pielęgnacja

Pielęgnacja zimowitów jesiennych nie jest trudna. Wystarczy starannie je odchwaszczać i podlewać w okresie suszy. Gdy rośliny rosną na ubogiej glebie, należy zastosować nawóz wieloskładnikowy 2-3 razy w okresie intensywnego wzrostu. Uwaga - nie nawozimy zimowitów w okresie kwitnienia!

Zimowit jesienny: Zastosowanie

Piękne i urocze zimowity idealnie prezentują się posadzone w grupach na obrzeżach rabat lub na skalniaku. Można je posadzić wśród gatunków o pędach płożących albo tworzących gęste poduszki. Dzięki temu zamaskowane będą puste miejsca w czasie, gdy zimowity trwają w uśpieniu, czyli w lecie i zimie. Zimowit jesienny dobrze też wygląda na tle trawnika bądź w sąsiedztwie krzewów i pod drzewami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas