Zioła na odchudzanie: Jakie warto stosować?

W czasie procesu odchudzania warto wprowadzić do swojej diety zioła. Dlaczego? Niesie to ze sobą dużo korzyści, takich jak szybsza przemiana materii, wspomaganie procesów spalania tkanki tłuszczowej itp. Jakie zioła na odchudzanie warto stosować? To np. mniszek lekarski i równie popularny skrzyp polny. Poniżej podajemy kilka przykładów.

Zioła są dobrym sposobem na odchudzanie i wspomagają trawienie oraz regulują pracę układu pokarmowego
Zioła są dobrym sposobem na odchudzanie i wspomagają trawienie oraz regulują pracę układu pokarmowego123RF/PICSEL

Dlaczego warto stosować zioła na odchudzanie?

W okresie odchudzania włączenie ziół do codziennego jadłospisu, w postaci naparów czy suplementów diety, może przynieść wiele korzyści. Odpowiedzialne są za to witaminy, przeciwutleniacze, flawonoidy oraz minerały zawarte w ziołach. Substancje te stymulują metabolizm, przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej i oczyszczają organizm z toksyn.

Jakie zioła wybrać?

Dokonując wyboru ziół, które mają wspomóc proces odchudzania, należy w szczególności zwrócić uwagę na ich zawartość oraz stosowanie. Niektóre zioła mogą kolidować z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować to ze specjalistą. Zioła, które przydadzą się w zrzuceniu kilku kilogramów, powinny mieć właściwości moczopędne, stymulujące trawienie oraz zmniejszające łaknienie.

Pokrzywa zwyczajna

Dzięki pokrzywie pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu
Dzięki pokrzywie pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu123RF/PICSEL

Pierwszą propozycją jest pokrzywa zwyczajna. Ma ona działanie moczopędne i pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, co przyspiesza proces odchudzania. Ponadto regularne picie naparów oraz herbat na bazie pokrzywy, reguluje układ trawienny i przyspiesza jego pracę.

Jak stosować?

  1. Aby sporządzić napar z liści pokrzywy zwyczajnej wsyp do szklanki kilka suszonych liści pokrzywy i zalej 200 ml wrzątku.
  2. Całość przykryj talerzykiem i pozostaw na kwadrans do całkowitego zaparzenia.
  3. Na końcu wyciągnij liście pokrzywy ze szklanki i napar gotowy! Napar z pokrzywy pij dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski pobudza trawienie i wspiera pracę wątroby
Mniszek lekarski pobudza trawienie i wspiera pracę wątroby123RF/PICSEL

To kolejne zioło, które świetnie wspomaga organizm w trakcie odchudzania. Bardzo dobrze wpływa na trawienie pokarmu i poprawia produkcję soku żołądkowego. Ponadto napar z mniszka oczyszcza organizm z toksyn i poprawia pracę wątroby.

Jak stosować?

  1. Najpierw umyj dokładnie liście i kwiaty rośliny.
  2. Umieść trzy kwiaty i tyle samo liści w dużym kubku.
  3. Zawartość naczynia zalej gorącą wodą i pozostaw do zaparzenia na kwadrans.
  4. Wyciągnij mniszka lekarskiego z kubka i napar jest gotowy do picia. Spożywaj dwa razy dziennie.

Skrzyp polny

Skrzyp pomaga schudnąć i uporać się z cellulitem
Skrzyp pomaga schudnąć i uporać się z cellulitem123RF/PICSEL

To idealne zioło dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Krzem, który zawarty jest w skrzypie polnym, działa moczopędnie, dzięki czemu sprawdza się w walce z cellulitem. Ponadto skrzyp zawiera niezbędne składniki odżywcze, o których poziom należy szczególnie dbać w czasie diety, należą do nich m.in. potas, magnez, żelazo czy witamina C.

 Jak stosować?

  1. Aby zrobić dobrą herbatę odchudzającą, wystarczą dwie łyżki suszu zalane gorącą wodą.
  2. Pozostaw do zaparzenia na kwadrans i po upływie czasu herbata jest gotowa do spożycia. Herbatę ze skrzypu pij nawet trzy razy dziennie.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa wspomaga procesy przemiany materii
Mięta pieprzowa wspomaga procesy przemiany materii123RF/PICSEL

Jest to bardzo dobre zioło na odchudzanie, ponieważ reguluje pracę jelit, poprawia trawienie i ułatwia wytwarzanie żółci w wątrobie. Aromat mięty pozwala na zniwelowanie uczucia głodu. Kiedy dopada cię chęć sięgnięcia po coś słodkiego, warto zaparzyć napar z mięty pieprzowej.

Jak stosować?

  1. Do dużego kubka umieść trzy lub cztery liście mięty i zalej wrzątkiem.
  2. Pozostaw napar do pełnego zaparzenia na kwadrans. Gdy napój wystygnie można go śmiało wypić. Napar z mięty pieprzowej możesz pić dwa razy dziennie. Można do niego dodać kilka kropli soku z cytryny.
Zioła do zadań specjalnychInteria.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas