Ziołowa moc w ogrodzie: Naturalne opryski i gnojówki dla bujnych roślin

Nadmiar chemii w uprawie kwiatów ogrodowych, warzyw i owoców spędza ci sen z powiek? Zastosowaniem ziół w ogrodnictwie powinny zainteresować się wszystkie osoby, którym zależy na znalezieniu naturalnych sposobów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Choć pewnie wielu z nas słyszało już o dobroczynnym działaniu gnojówki z pokrzyw, warto rozszerzyć swój ogrodniczy repertuar. Lista ziół, które pomogą uporać się z infekcjami grzybowymi i groźnymi szkodnikami, jest długa, a przygotowanie domowych preparatów naprawdę proste. Podpowiadamy, jak wykorzystać zioła w ogrodzie.

Jak wykorzystać zioła w ochronie roślin i pobudzaniu ich do wzrostu?
Jak wykorzystać zioła w ochronie roślin i pobudzaniu ich do wzrostu?123RF/PICSEL

Gnojówka z pokrzywy, czyli ponadczasowy hit ogrodników

Jej wysokość pokrzywa - trudno byłoby znaleźć roślinę, która lepiej nadawałaby się do otwarcia zestawienia naturalnych nawozów i środków ochrony ogrodowych upraw. Pewnie każdy kojarzy, że jej bezpośredni kontakt ze skórą może skończyć się bolesnymi bąblami, lecz pod żadnym pozorem nie powinien być to powód, przez który spisujemy ją na straty.

Choć bywa postrzegana jako pospolity chwast, liście pokrzywy to cenny surowiec zielarski, który wspomoże nasze starania o bujny rozwój roślin ogrodowych. Gnojówka z pokrzyw, którą stosować można do podlewania lub w formie oprysku, to bogate źródło fosforu, azotu, magnezu, żelaza i wapnia. Taki zestaw substancji odżywczych pobudza do wzrostu kwiaty, krzewy ozdobne i owocowe, a także warzywa. Pomoże uchronić je przed mszycami i przędziorkami. W tym miejscu znajdziesz spis roślin, które najlepiej na nią reagują. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak przygotować gnojówkę z pokrzywy.

  • Kilogram rozdrobnionych liści pokrzywy ułóż ciasno na dnie dużego plastikowego wiaderka albo beczki.
  • Zalej 10 litrami wody - bez żadnych oporów możesz wykorzystać deszczówkę.
  • Proces fermentacji potrwa od 14 do 21 dni. Wiele zależy od temperatury. Zadbaj o to, by raz dziennie zamieszać zawartość pojemnika.
  • Jak rozpoznać, że gnojówka z pokrzyw jest gotowa? Stosuj, gdy płyn zyska ciemniejszy kolor, a z jego powierzchni zniknie charakterystyczna piana.

Zaprzyjaźnij się ze skrzypem polnym

O jego potencjale  w dziedzinie dbania o urodę (zwłaszcza skórę, paznokcie i włosy) słyszy się wiele, lecz dla niejednego ogrodnika skrzyp polny stanowi uciążliwy chwast, którego zwalczanie doprowadza do szału. Czas spojrzeć na niego łaskawszym okiem i sprytnie wykorzystać na swoją korzyść!

Można przygotować gnojówkę ze skrzypu polnego - analogicznie do wspomnianego wcześniej preparatu z pokrzywy. Jest to dobre rozwiązanie dla niecierpliwych ogrodników, ponieważ fermentacja zajmuje zazwyczaj tydzień. Skrzyp sprawdza się również w charakterze wyciągu i wywaru, a wykorzystać można roślinę w całości (poza korzeniami).

Efekty stosowania skrzypu polnego w ogrodzie cię zaskoczą!
Efekty stosowania skrzypu polnego w ogrodzie cię zaskoczą!123RF/PICSEL

Jak sprawdzą się środki ze skrzypu polnego w ogrodzie? Stosowane bezpośrednio do podłoża, poprawiają jakość gleby i zabezpieczają rośliny przed chorobami grzybowymi. Stanowią remedium na mączniaka prawdziwego i rzekomego, kędzierzawość liści i moniliozę (brunatną zgniliznę drzew pestkowych). Opryski ze skrzypu wspierają walkę z mszycami, przędziorkami, misecznikami i tarcznikami.

Bylica boże drzewko: Przygotuj się na cuda w ogrodzie!

Choć przywędrowała na tereny naszego kraju z Azji już setki lat temu, współcześnie wydaje się być nieco zapomniana. Pora na lekcję zielarskiej historii, ponieważ zielona krzewinka o dużej zawartości olejków eterycznych, garbników, związków kumarynowych, kwasów organicznych i soli mineralnych jest nie tylko łatwa w uprawie, ale do tego słynie z właściwości leczniczych. Jej bogaty skład okaże się dużym wsparciem dla ogrodników.

Bylica boże drzewko kwitnie od lipca do września. To najlepszy moment na przygotowanie z liści i pędów roztworu, który pomoże uporać się z gąsienicami, przędziorkami i owocówką jabłkóweczką.

Połowę dziesięciolitrowego wiaderka wypełnij świeżym zielem bożego drzewka lub zamień je na kilogram suszonego surowca. Zalej 10 litrami wody i odstaw na dobę. Zanim spryskasz rośliny zaatakowane przez szkodniki, roztwór rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Oprysk przeprowadzaj raz w tygodniu.

Kozłek lekarski nie tylko do apteczki

Medycyna naturalna od wieków czerpie z potencjału kozłka lekarskiego (waleriany) pełnymi garściami. Kojarzony jest przede wszystkim ze swoich uspokajających właściwości, lecz jesteśmy zdania, że wśród ogrodników może wzbudzać sporą ekscytację. Wszystko przez to, że jest ziołem, które kapitalnie wspomoże uprawy.

Kozłek lekarski wzbogaca glebę w fosfor, wspomaga kwitnienie i zawiązywanie owoców. Ze względu na swój bogaty i różnorodny skład stymuluje wzrost roślin i zwiększa plonowanie zwłaszcza w przypadku uprawy:

  • pomidorów,
  • papryki,
  • roślin strączkowych,
  • kalafiorów,
  • truskawek.
Ekstrakt z kwiatów kozłka lekarskiego przechowuj w ciemnej buteleczce z dala od promieni słonecznych
Ekstrakt z kwiatów kozłka lekarskiego przechowuj w ciemnej buteleczce z dala od promieni słonecznych123RF/PICSEL

Sprawdza się doskonale także w przypadku krzewów owocowych i roślin, które są szczególnie wrażliwe na działanie wiosennych przymrozków. Wystarczy jednorazowy oprysk preparatem z kozłka, by uchronić je przed przemarznięciem. Wydaje ci się, że do tego czasu daleko? Wyciąg z kozłka przygotowuje się z kwiatów, które zbierać należy od lipca do sierpnia. Na szczęście przechowywanie przez długie miesiące przetrwa bez szwanku, więc przygotuj zapas już w lecie.

Jak zrobić wyciąg z kozłka lekarskiego? Świeże kwiatostany zmiel w maszynce do mięsa i wyciśnij z nich sok. Tak otrzymasz ekstrakt, który po wymieszaniu z wodą (tuż przed użyciem) zamieni się w oprysk chroniący przed przymrozkami i stymulujący rośliny ogrodowe do wzrostu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas