Zlewozmywaki czyste i lśniące bez szorowania
Osad i tłuste plamy czasem naprawdę trudno zmyć. Ułatwią to proste mikstury, które dodatkowo nie zostawią żadnej rysy na zlewie!
Zlew stalowy: pomoże kwas i wosk
Użyj soku z cytryny. Zwilżoną nim szmatką (lub połówką cytryny) przetrzyj cały zlewozmywak. Większe plamy możesz usunąć papką zrobioną z mąki, soli i octu (w proporcjach 1:1:3).
Aby szybko się nie pobrudził, po każdym umyciu zlewu i osuszeniu go przetrzyj go ręcznikiem papierowym z odrobiną wosku stosowanego do karoserii samochodowej. Pozostawi na stali delikatny film, który zapobiegnie powstawaniu plam i zacieków.
Zlew ceramiczny: użyj wybielacza
Na drobne palmy przyłóż waciki nasączone wybielaczem. Zostaw na 2-3 min, spłucz. Zlew wymagający gruntownego czyszczenia przetrzyj gąbką nasączoną wodą utlenioną, spłucz. Aby szybko się nie pobrudził, po każdym zmywaniu wycieraj go do sucha ściereczką, by nie odkładał się kamień.
Zlew z kompozytu: sięgnij po proszek
Zatkaj odpływ zlewozmywaka i nalej do niego ciepłej wody (na wysokość kilku centymetrów). Wsyp proszek do bieli (pół szklanki), zostaw na noc. Rano spuść wodę, przetrzyj zlew miękką gąbką i dokładnie spłucz.
Aby szybko się nie pobrudził, nie wylewaj do zlewu resztek kawy, herbaty i soków owocowych, bo trwale plamią zlew.
Higieniczny zlew
Oto jak zapobiec pojawieniu się szkodliwych mikroorganizmów. Zlew potraktuj naturalnym środkiem. Zrobisz go sama. Do dużego szczelnego słoja wsyp sodę (ok. 1/2 kg), skrop kilkunastoma kroplami olejku eterycznego (np. cytrynowego).
Raz na kilka dni proszkiem zasyp zmoczony zlew, po 30 min spłucz. Nie zapomnij o zmywaku. Raz na tydzień namocz go na noc w occie.