Zmiana okna z zimowego na letnie. Odkręć śrubę!
Nie każdy wie o przydatnej funkcji okien PCV. Okazuje się, że mają one dwa tryby: zimowy i letni. Czy można go zmienić samodzielnie? Na czym polegają różnice między tymi dwoma trybami?
Okna zamontowane w naszych domach zazwyczaj są wyregulowane przez montażystów. Przeważnie ustawiane są na uniwersalny stopień docisku skrzydła do ramy. Warto jednak wiedzieć, że w większości okien mamy możliwość samodzielnej regulacji tej funkcji. Okna można ustawić na tryb letni lub zimowy.
Na czym polegają tryby lato-zima w oknach?
Tryb lato-zima w oknach polega na niczym innym, niż zmniejszeniu lub zwiększeniu poziomu docisku skrzydła do ramy. W tym celu trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji zaczep (grzybek) w okuciach okna. Tryb letni polega na zmniejszeniu docisku skrzydła do ramy, natomiast w trybie zimowym skrzydło jest znacznie bardziej do niej dociśnięte.
W trybie letnim ilość powietrza, które będzie wpadać do wnętrz mikroszczelinami w oknach, jest większa, co poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Tryb zimowy polega na mocniejszym dociśnięciu skrzydła do ramy, co sprawia, że okno jest szczelniejsze i dzięki temu zmniejszona jest ucieczka ciepła z domu. Może mieć niebagatelny wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Jak zmienić w oknie tryb na letni?
W oknach znajdują się zaczepy (inne nazwy to: grzybki, czopy, trzpienie ryglujące), które wyglądają różnie w zależności od producenta okuć. Są to zazwyczaj elementy okrągłe lub sześciokątne, na których zaznaczona jest kreska lub kropka.
Ustawienie tych oznaczeń wskazuje pozycję okna. Jeśli kreska jest ustawiona równolegle do podłoża lub kropka znajduje się blisko uszczelki okna, to jest tryb zimowy. Gdy okucie przekręcimy o 180º, to znaczy, że ustawiliśmy tryb letni.
Może się również zdarzyć, że w okuciach na grzybku widnieć będą kółka o różnej średnicy. Jeśli ustawimy grzybek tak, że od strony uszczelki będą największe kółka, to znaczy, że okno jest w trybie letnim, a przepływ powietrza jest na najwyższym poziomie.
Czytaj również: