Niezbędnik piekarski jako odżywczy nawóz. Stosuj regularnie i zbieraj kosze pełne dorodnych truskawek.

Idealnie czerwone, duże i wypełnione sokiem truskawki, a dodatkowo wyhodowane na własnej działce, to marzenie wielu ogrodników. Choć roślinę uznaje się za wymagającą, wystarczy przestrzegać kilku kroków pielęgnacyjnych, by odpłaciła się obfitymi plonami. Wśród nich najważniejsze jest podlewanie oraz regularne nawożenie. Zamiast sięgać po chemiczne środki, postawmy na naturalne preparaty, które przygotujemy w domu. Jak wykonać odżywczy nawóz z drożdży piekarskich? Sprawdź teraz.

Czy drożdże piekarskie sprawdzą się do nawożenia truskawek?
Czy drożdże piekarskie sprawdzą się do nawożenia truskawek?123RF/PICSEL

Dlaczego nie warto rezygnować z zasilania truskawek?

Słodkie i soczyste truskawki na stałe wpisały się w letnie dni. Szalejąca inflacja sprawia, że z każdym rokiem ich ceny stają się coraz wyższe. Zamiast codziennego przynoszenia do domu pełnych siatek świeżych owoców, zamieniają się w ekskluzywny rarytas, na który stać niewiele osób. Dla posiadaczy działek oraz ogrodów rozwiązanie staje się założenie własnej uprawy.

Truskawka to roślina wymagająca, która dość słabo się ukorzenia, przez co należy pilnować regularnego podlewania oraz zasilania. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH, wahającym się od 5,5 do 6,5. Podłoże powinno być przepuszczalne oraz próchnicze. Słaba jakość ziemi nie pozwoli roślinie czerpać niezbędnej ilości składników mineralnych. Niekorzystne warunki glebowe w szybki sposób poprawimy prostym domowym nawozem, wykonanym na bazie drożdży.

Pielęgnacja truskawek - nawóz z drożdży

Jak przygotować nawóz z drożdży do truskawek?
Jak przygotować nawóz z drożdży do truskawek?123RF/PICSEL

Drożdże piekarskie przydają się nie tylko do tworzenia wyśmienitych wypieków w kuchni, ale także wzmacniają rośliny ogrodowe i chronią je przed szkodnikami. Ten niezwykły produkt dostarcza truskawkom wiele cennych substancji, m.in. węglowodanów, organicznego żelaza, aminokwasów, pierwiastków śladowych oraz witamin z grupy B. Ogrodnicy stosują drożdże do pobudzenia wzrostu oraz wywołania bardziej obfitego kwitnienia roślin. Jak przygotować preparat w domu?

Jedną z prostszych i szybszych metod zamieniających drożdże w nawóz jest zalanie 100 gramów świeżego produktu 10 litrami ciepłej wody. Całość dokładnie mieszamy, a następnie pozostawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie zasilacz jest już gotowy do użytku - nie musimy go rozcieńczać. Osoby zajmujące się pielęgnacją ogrodów polecają stosowanie preparatu do truskawek w trakcie sezonu co 2 tygodnie.

Inny patent polega na przygotowaniu nawozu na bazie fermentowanych drożdży. Do wiadra wkruszamy 100 gramów drożdży, dodajemy 1 szklankę cukru i pozostawiamy na 2 godziny. W kolejnym kroku dolewamy 10 litrów ciepłej wody i mieszamy. Roztwór pozostawiamy na ok. tydzień do porządnego sfermentowania. Zanim zabierzemy się za podlewanie truskawek, pamiętajmy o rozcieńczeniu mikstury z wodą. Najlepiej sprawdza się 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody.

Drożdżowy oprysk na szkodniki

Wszechstronne zastosowanie drożdży piekarskich nie ogranicza się jedynie do przygotowania odżywczego nawozu do roślin. Posłużą jako baza do opryskiwania truskawkowych upraw przeciwko chorobom oraz niechcianym szkodnikom. Jakie proporcje zastosować, by otrzymać skuteczny środek?

Do wiadra lub beczki wkruszamy 100 gramów świeżych drożdży, dolewamy 500 ml tłustego mleka oraz 10 litrów wody. Specjaliści doradzają, by mieszankę wzbogacić o kilka kropel mydła ogrodniczego lub innego w płynie. Dzięki temu zwiększy się przyczepność mieszanki do liści. Opryskiem dokładnie pokrywamy nie tylko górną, ale także dolną stronę liści truskawek. Profilaktycznie stosujemy środek raz w tygodniu, przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego.

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoceInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas