Zmieszaj z wodą i gotowe. Spragnione rośliny wyrosną jak szalone

Regularne podlewanie, dbanie o właściwą temperaturę oraz odpowiednią ilość światła w ciągu dnia potrafi zdziałać cuda w domowej uprawie roślin doniczkowych. Kluczowym krokiem jest także odpowiednie nawożenie, które dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Ceny sklepowych zasilaczy potrafią zwalać z nóg. Na ratunek przychodzi naturalny, ekologiczny i niezwykle tani nawóz, którego głównym składnikiem jest żelatyna.

Domowy nawóz z żelatyny jest ekspresowy w wykonaniu
Domowy nawóz z żelatyny jest ekspresowy w wykonaniu123RF/PICSEL

Azot - niezbędny dla roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe wyróżniające się pięknymi zielonymi liśćmi oraz możliwością oczyszczania powietrza, potrzebują regularnego zasilania azotem. Dlaczego ten składnik jest tak ważny dla wielu gatunków? Okazuje się, że to właśnie dzięki niemu uprawiane w domu okazy wytwarzają mocniejsze korzenie oraz szybciej się rozwijają.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów oraz mieszanek azotowych. Ich minusem jest skład, w którym obecne są również niepotrzebne dodatki chemiczne. W ramach oszczędności oraz przy użyciu naturalnych metod, w kilka chwil przygotujemy w domu skuteczny zasilacz o wysokim stężeniu azotu. Jego główny składnik stanowi żelatyna, którą bez problemu kupimy w każdym sklepie spożywczym.

Właściwości żelatyny

Żelatyna dostarcza roślinom azotu
Żelatyna dostarcza roślinom azotu123RF/PICSEL

Kolorowe galaretki owocowe, aromatyczne puddingi oraz śmietanowe kremy do ciast i tortów nie mogłyby się udać bez odrobiny żelatyny. Produkt ten to nic innego jak białko powstałe w wyniku zagotowania kolagenu zwierzęcego. Z powodzeniem wykorzystuje się ją nie tylko w kulinariach, ale także do odżywienia oraz poprawy ogólnej kondycji domowych roślin doniczkowych oraz ogrodowych upraw na nieco większą skalę.

Badania dowiodły, że żelatyna jest jednym z bogatszych źródeł azotu. To składnik, który występuje także w naturze, jednak dość szybko wypłukuje się z gleby. Ogrodnicy oraz amatorzy roślin muszą zadbać o jego uzupełnianie. Co ciekawe, wiele gatunków wysyła sygnały świadczące o niedoborze tego składnika. Na co zwracać uwagę? Warto skupić się na trzech głównych objawach, do których zaliczamy:

  • nagłe żółknięcie liści,
  • całkowite zahamowanie lub bardzo powolny wzrost roślin,
  • nadmierny rozwój podziemnego systemu korzeniowego, który odbija się np. na braku kwitnienia.

Jak przygotować nawóz z żelatyny?

Ekologicznym patentem na nawożenie roślin, który dodatkowo wpisuje się w trend zero-waste, jest użycie żelatyny. Ogrodnicy zalecają jej stosowanie w celu odżywiania upraw raz na kilka tygodni. Czego potrzebujemy do przygotowania tego ekspresowego zasilacza?

Składniki:

  • 1 opakowanie żelatyny w proszku
  • 250 ml gorącej wody
  • 750 ml zimnej wody

Przygotowanie:

  1. Do wysokiej szklanki wsypujemy 1 łyżkę stołową żelatyny, a następnie zalewamy 250 ml gorącej wody i dokładnie mieszamy.
  2. Dużą plastikową butelkę wypełniamy przygotowaną wodą z żelatyną i dodajemy 750 ml zimnej wody.
  3. Energicznie potrząsamy butelką, by oba płyny dokładnie się wymieszały. Gotową mieszanką podlewamy rośliny maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Tak przygotowany nawóz stosujemy głównie do fikusów, sansewierii oraz skrzydłokwiatów. Odżywka przyda się także do zasilania trawnika oraz zielonych warzyw liściastych, m.in. jarmużu, sałaty, selera naciowego i szpinaku.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas