Zmieszaj z wodą i podlej hortensje. W mig zmienią kolor na niebieski
Hortensja ogrodowa zachwyca, czego dowodem jest jej niesłabnąca popularność w naszych ogrodach. Jej znakiem rozpoznawczym są ogromne pąki złożone z drobnych kwiatów, które mogą mienić się różnymi tonami barw: od purpurowej, aż do ciemnobłękitnej. Od czego zależy kolor przepięknych kwiatów hortensji ogrodowej? Od pH podłoża, które można zmienić i cieszyć się wariacjami kolorystycznymi płatków rośliny. Jak zatem zmienić kolor hortensji ogrodowej? Podpowiadamy.
Gdzie najlepiej rośnie hortensja bukietowa?
Zanim przystąpimy do zmiany koloru hortensji ogrodowej, musimy być pewni, że w naszym ogrodzie ma doskonałe warunki do wzrostu i eksperymentowanie nie zakończy się dla niej tragicznie. Przepiękny krzew rośnie dobrze w półcieniu, ale dobrze radzi sobie również w słońcu. Warto jednak pamiętać, że hortensja musi być osłonięta przed nadmiernymi podmuchami wiatru. Uprawa hortensji ogrodowej wymaga z kolei żyznej i przepuszczalnej gleby, która nie zatrzymuje nadmiaru wody w bryle korzeniowej.
Warto wiedzieć, że kolor kwiatów zależy do pH podłoża. W naszej szerokości geograficznej gleba jest najczęściej lekko kwaśna, dlatego kwiaty hortensji mają najczęściej barwę niebieską lub fioletowo-niebieską.
Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?
Co zrobić w przypadku, kiedy nasze hortensje rosną w glebie zasadowej i są różowe lub czerwone, a chcemy, by były niebieskie? Można w łatwy sposób zmienić ich barwę, wystarczy zmniejszyć pH gleby tak, aby było bardziej kwaśne. W tym celu można posłużyć się ałunem potasowym - naturalnym produktem, który jest dostępny np. w aptekach. Wystarczy sporządzić roztwór: 5 ałunu na litr wody. Taką mieszanką można podlewać hortensję raz na tydzień, aby w krótkim czasie zobaczyć efekty.
Czy da się zrobić eksperyment w stronę odwrotną? Czyli sprawić, żeby niebieskie kwiaty stały się różowe? Oczywiście, wtedy trzeba sprawić, by gleba stała się bardziej zasadowa. W tym celu wystarczy glebę podsypać wapnem, a następnie podlać deszczówką.
Czy każda hortensja zmienia kolor?
Istnieje kilka gatunków hortensji, które wdzięcznie rosną w naszych ogrodach. Niestety, tylko hortensja ogrodowa jest podatna na zmianę koloru swoich płatków. Oczywiście, najlepiej taki zabieg przeprowadzić wiosną, przed kwitnieniem naszych krzewów, ale później, kiedy już kwiatostany są obecne, zabieg również się powiedzie. Warto tylko pamiętać, aby rozsądnie korzystać z eksperymentów, ponieważ jeśli gleba będzie zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa, roślina może być podatna na choroby i ataki szkodników.
Polecamy: