Reklama

Reklama

Zmieszaj z wodą i podlej rośliny. Kwiaty będą kwitnąć na potęgę!

Domowe, naturalne nawozy to doskonałe zamienniki tych mineralnych produktów dostępnych w sklepach. Ta metoda jest znacznie tańsza i pozwala wykorzystywać odpadki z kuchni. Jako nawóz świetnie sobie poradzi mleko w proszku. Jak zadziała na rośliny?

Nawóz z mleka w proszku

Okazuje się, że jako naturalny nawóz do roślin sprawdzi się mleko w proszku. To idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy niczego marnować. Gdy mleko straci przydatność do spożycia, nie trzeba go od razu wyrzucać. 

Mleko w proszku jest źródłem białka i może stanowić dodatek do podłoża dla roślin wapniolubnych, a obecne w mleku cukry to pożywka dla mikroorganizmów glebowych. 

W dodatku mleko będzie pomocne w walce z bladymi liśćmi. Proszek wystarczy wymieszać z wodą i tak powstałą mieszanką podlewać roślinę raz na 2-3 tygodnie. 

Reklama

Zobacz także: Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Jak stosować nawóz z mleka?

Dużo się mówi o pozytywnym wpływie mleka na nasze zdrowie, ale korzystnie wpływa także na rośliny. Jako nawóz można używać również mleka płynnego.

Należy pamiętać, że mleka jako nawozu można używać jedynie w rozcieńczonej formie. Wszystko przez to, że zawarty w nim tłuszcz może niekorzystnie wpływać na cyrkulację wody i powietrza w podłożu. 

Mleko ma spore ilości wapnia i posiada wiele innych cennych składników odżywczych. To naturalny sposób na dokarmianie roślin, trzeba jednak pamiętać, że niektórym z nich może zaszkodzić. 

Poza tym mleko szybko się psuje, a bakterie tlenowe, które biorą udział w fermentacji, negatywnie wpływają na system korzeniowy. W związku z tym zaleca się, by rośliny podlewać wodnym roztworem mleka. Szacuje się, że jego stężenie powinno wynosić 5-10 proc., a więc na litr wody przypada 50-100 ml mleka. 

Z mlekiem nie należy przesadzać. Można nim nawozić rośliny co 2-3 tygodnie. Najbezpieczniej jest jednak podlewać mlekiem raz w miesiącu. 

Zobacz także: Mleko w ogrodzie: Na jakie rośliny stosować? Jak wykorzystać?

Na co pomaga nawóz z mleka?

Nawóz z mleka:

  • dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych
  • korzystnie wpływa na ich wzrost
  • działa wzmacniająco
  • chroni przed wieloma chorobami

Okazuje się, że nawóz z mleka może m.in. także powstrzymać choroby pomidorów, wytępić grasujące na roślinach szkodniki, a także pozbyć się chwastów. Roztwór wodny mleka sprawdzi się także w dezynfekcji narzędzi ogrodniczych.

Zobacz także: Jak zrobić oprysk z cebuli na pomidory? Domowy sposób na zarazę ziemniaczaną

Które rośliny można podlewać mlekiem?

Chociaż nawóz z mleka ma wiele dobroczynnych właściwości, to jednak nie każda roślina dobrze na niego zareaguje. Mleko ma pozytywny wpływ m.in. na: aloesy, dzwonki, palmy doniczkowe, paprocie, sansewierie i fikusy. 

Mlekiem powinno się nawozić rośliny, które akceptują wapniowe nawozy, a więc kwasolubne rośliny zdecydowanie się z nim nie polubią.  

Zobacz także: Jak stosować sodę oczyszczoną na ślimaki?


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy