Zmieszaj z wodą i podlej rośliny. Ziemiórki i mszyce uciekną w popłochu

Ogrodnicy coraz częściej zamieniają drogie i chemiczne sklepowe środki do pielęgnacji ogrodu na preparaty bardziej naturalne, które nie szkodzą środowisku. Zaletą gnojówki z mniszka lekarskiego jest możliwość pozyskiwania głównego surowca od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Co ciekawe, każda część rośliny tworzy preparat o odmiennym zastosowaniu. Doradzamy, jak samodzielnie wykonać mieszanki z mniszka lekarskiego, które wspomogą uprawy ogrodowe.

Gnojówka z mniszka lekarskiego pomoże zwalczyć mszyce
Gnojówka z mniszka lekarskiego pomoże zwalczyć mszyce123RF/PICSEL

Domowy preparat z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski przez wielu ogrodników traktowany jest jak chwast, który niechciany pojawia się na wypielęgnowanych trawnikach. Okazuje się, że stanowi świetny materiał do przygotowania gnojówki roślinnej, która może realnie wpłynąć na poprawę stanu uprawianych roślin. Efekty jej działania są zależne od przeznaczenia. Przygotowując gnojówkę jedynie z kwiatów mniszka lekarskiego, uzyskamy produkt o lekko kwaśnym odczynie pH, który będzie doskonałym źródłem potasu i fosforu. Możemy wykorzystać go do większości roślin. preparatu.

Świetnie sprawdzi się do gatunków kwitnących i kwasolubnych. Gnojówka na bazie liści mniszka ma lekko zasadowy odczyn i wyróżnia się sporą ilością azotu. Ogrodnicy polecaj, by wykorzystać ją do zasilania roślin, które preferują zasadowy odczyn podłoża oraz posiadają zielone liście. Do przyspieszenia wzrostu oraz dojrzewania owoców u roślin wydających plony, poleca się przygotowanie gnojówki z kwiatów, liści, korzeni oraz łodyg mniszka lekarskiego.

Gnojówka z mniszka - przygotowanie i wykorzystanie

Na bazie mniszka lekarskiego przygotujemy nawóz, gnojówkę oraz oprysk do roślin
Na bazie mniszka lekarskiego przygotujemy nawóz, gnojówkę oraz oprysk do roślin123RF/PICSEL

Do uzyskania odżywczej gnojówki z mniszka, potrzebujemy ok. 1 kg rozdrobnionego ziela oraz 10 litrów wody. Oba składniki umieszczamy w dużej beczce, najlepiej plastikowej. Pamiętajmy, by nie zapełniać jej aż po brzegi, gdyż w procesie fermentacji płyn mógłby się z niej wylać. Osoby z doświadczeniem ogrodniczym odradzają używanie pojemników metalowych. Podczas rozkładu uwalniane są związki chemiczne, które źle reagują z metalem.

Beczkę napełnioną wodą i mniszkiem lekarskim ustawiamy w zacienionym miejscu na ok. 2-3 tygodnie. Dobrą praktyką jest mieszanie zawartości co 2 dni. Takie podejście przyspieszy całą fermentację. Po upływie wyznaczonego czasu, kiedy płyn stanie się przejrzysty, rozcieńczmy go wodą w proporcji 1:10 i używamy do podlewania roślin ogrodowych. Nierozcieńczona gnojówka przyda się do nawadniania pryzmy kompostowej. Nie tylko zasili ją w cenne składniki mineralne, ale także przyspieszy rozkład materii organicznej.

Wyciąg na bazie mniszka - ratunek przed mszycami

Jednym z prostszych sposobów na wykorzystanie rośliny do pielęgnacji ogrodu jest przygotowanie wyciągu. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy umieścić w beczce 250 g zmielonych korzeni lub 400 g świeżych liści, a następnie zalać je ok. 10 litrami przefiltrowanej wody. Mieszankę pozostawiamy na 3 godziny, a po tym czasie będzie już gotowa do użycia.

Kiedy minie wyznaczona pora, wyciąg przecedzamy i bez rozcieńczania przelewamy porcję do butelki z atomizerem. Domowy preparat wykorzystujemy do opryskiwania roślin zaatakowanych przez miodówki, mszyce oraz przędziorki. Pamiętajmy, że wyciąg z mniszka należy wykorzystać w tym samym dniu, w którym został przygotowany. Pozostawienie go na dłużej grozi rozpoczęciem procesu fermentacji i całkowitą zmianą pierwotnych właściwości.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas