Zmieszaj z wodą i podlej zamiokulkasa. Eksploduje nowymi liśćmi

Zamiokulkas zamiolistny to gatunek rośliny, która jest idealną ozdobą do każdego pomieszczenia. Nie jest to okaz wymagający, ale czasami potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wykorzystując nawóz z węgla aktywnego sprawisz, że roślina będzie zdrowa i bujna.

Zamiokulkas to żelazna roślina dla zapominalskich
Zamiokulkas to żelazna roślina dla zapominalskich123RF/PICSEL

Jak wygląda zamiokulkas?

To gatunek w naturalnych warunkach występujący na terenie wschodniej i południowej Afryki. Osiąga wysokość około metra i ma błyszczące, owalne, ciemnozielone liście. Osadzone są na wysokich łodygach, które są cechą charakterystyczną zamiokulkasa. Roślina jest bardzo odporna na wszelkie niedogodności: brak wody, wysokie temperatury. Dlatego w domowych warunkach nie potrzebuje zbyt wiele uwagi od właściciela. 

Jakiej pielęgnacji wymaga zamiokulkas?

Węgiel aktywny sprawi, że roślina będzie bujna i zdrowa
Węgiel aktywny sprawi, że roślina będzie bujna i zdrowa123RF/PICSEL

Zamiokulkas zamiolistny, by rozwijać się prawidłowo, potrzebuje odpowiedniego:

  • podłoża: musi być przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu z piaskiem (pH 5,5-6,5).
  • nawadniania: roślina nie wymaga częstego podlewania. Wodę gromadzi w liściach i kłączach, dzięki czemu zabieg wystarczy powtarzać raz na dwa tygodnie.
  • stanowiska: półcieniste, osłonięte od ostrych promieni słonecznych. Gdy zamiokulkas zostanie poparzony, na liściach pojawiają się brązowe plamy.

Nawóz z węgla aktywnego dla zamiokulkasa

Jeśli zauważysz, że twój okaz marnieje, warto zastosować ożywiający nawóz z węgla aktywnego. Do roślin używa się go najczęściej w formie sproszkowanej. Specyfik ma działanie antybakteryjne i zwalcza choroby grzybowe. Wystarczy, że szczyptę węgla aktywnego wymieszasz z wodą i podlejesz zamiokulkasa. W cieczy będzie mniej chloru i stanie się znacznie miększa. To znacząco podnosi jakość wody i korzystnie wpływa na roślinę. Nieco inaczej postępuj, gdy zauważysz pleśń w doniczce. Łyżeczkę proszkowanego węgla wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby (na głębokość około centymetra). Po niedługim czasie zauważysz znaczną poprawę w wyglądzie zamiokulkasa. Jego liście staną się sprężyste i błyszczące.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas