Wsyp do doniczki, gdy zamiokulkas marnieje. Odrodzi się na nowo

Naturalny oczyszczacz powietrza i jedna z najbardziej odpornych roślin doniczkowych – taką opinią cieszy się zamiokulkas zamiolistny. Często można usłyszeć, że jeśli nie masz ręki do kwiatów, z tym okazem na bank sobie poradzisz. Choć brzmi to obiecująco, warto dowiedzieć się, jak pielęgnować kwiat zamiokulkas, aby utrzymać go w dobrej formie. Od czego zacząć? Zaprzyjaźniony ogrodnik poradziłby ci wrzucenie do doniczki garści popularnych ziaren.

Domowy nawóz do zamiokulkasa: Przepis z pestkami słonecznika
Domowy nawóz do zamiokulkasa: Przepis z pestkami słonecznika123RF/PICSEL

Zamiokulkas: Jaka ziemia sprzyja mu najbardziej?

Wybór odpowiedniego podłoża to podstawa prawidłowej pielęgnacji zamiokulkasa. O ile roślina bardzo dobrze rozwija się przy niedoborach światła czy wody, o tyle źle dobrana gleba znacząco wpływa na zahamowanie wzrostu i pogorszenie się kondycji tego gatunku. Jaką glebę umieścić w doniczce z zamiokulkasem zamiolistnym?

Powinna mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. Warto wykorzystać także mieszankę substratu torfowego do wypełnienia pojemnika. Przede wszystkim jednak ziemia do sadzenia zamiokulkasa musi być żyzna i przepuszczalna. Ciężkie podłoże, które doprowadza do zastojów wody, to gwarancja osłabienia i gnicia systemu korzeniowego rośliny.

Niewiele trzeba, by zamiokulkas zamiolistny  był dorodny
Niewiele trzeba, by zamiokulkas zamiolistny był dorodny123RF/PICSEL

Domowy nawóz do zamiokulkasa: Banalny przepis

Najbardziej dekoracyjną częścią są mięsiste, soczyście zielone liście. To właśnie w nich zamiokulkas magazynuje wodę, dzięki czemu jest odporny na długie przerwy w podlewaniu. Choć roślina nie potrzebuje wiele do szczęścia, warto ją wspierać, aby móc z dumą obserwować jej bujny rozwój. Do zrobienia domowego nawozu do zamiokulkasa wykorzystaj nasiona słonecznika.

Sama procedura przygotowania jest dziecinnie prosta. Kilka garści niełuskanych pestek rozdrobnij w blenderze. To koniecznie, ponieważ nasiona umieszczone w doniczce w całości mogłyby zacząć kiełkować, a nie o taki efekt chodzi. Co dalej? Nawóz ze słonecznika do roślin doniczkowych zaaplikujesz na dwa sposoby.

  • Jeśli dopiero sadzisz lub przesadzasz zamiokulkasa, rozdrobnione nasiona włóż do doniczki i wymieszaj z ziemią. Stworzysz idealny podkład dla rośliny, dzięki któremu łatwiej zaadaptuje się do nowych warunków.
  • Domowy nawóz wsyp do doniczki i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Ten patent stosuj raz na miesiąc. Jest zdecydowanie praktyczniejszy zwłaszcza przy starszych roślinach, które przesadza się raz na dwa lub trzy lata.

Jak działa nawóz ze słonecznika na zamiokulkasa?

Jedzenie nasion jest zalecane przez dietetyków ze względu na ich wartość odżywczą. Warto jednak patrzeć na ten produkt nie tylko przez pryzmat własnego talerza. Zawierają wiele cennych substancji, które odżywią również nasze rośliny doniczkowe. W przypadku zamiokulkasa zamiolistnego ich stosowanie będzie się objawiać:

  • wzmocnieniem systemu korzeniowego,
  • aktywacją wzrostu i wypuszczaniem nowych liści,
  • intensywnie zieloną barwą.
Nawożenie zamiokulkasa nie jest ani kosztowne, ani skomplikowane
Nawożenie zamiokulkasa nie jest ani kosztowne, ani skomplikowane123RF/PICSEL

Co ważne, ten rodzaj nawozu możesz stosować także do innych roślin doniczkowych w mieszkaniu. Bardzo dobrze działa na okazy kwitnące. Jeśli marzy ci się potop kwiatów, nie wahaj się sięgnąć po nasiona słonecznika.

To cię zainteresuje:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas