Zostaję po godzinach...

Za dodatkową pracę należy ci się większa pensja lub wolne. To nie jest dobra wola, ale obowiązek pracodawcy!

Jeżeli nie zadbasz o swoje prawa, prawdopodobnie częściej będziesz zostawać dłużej w firmie. Bo z czasem szef uzna, że jest to normalna sytuacja lub, co gorsze, że nie radzisz sobie z obowiązkami służbowymi. Jeden i drugi scenariusz nie jest dobry. Sprawdź więc, czy przypadkiem już nie "biją" ci nadgodziny, co w takiej sytuacji ci się należy oraz co robić, gdy pracodawca nie uznaje twoich praw.

Reklama

To już jest nadgodzina?

W Polsce obowiązuje, wg kodeksu pracy, 40-godzinny tydzień pracy. A to oznacza, że za każdą przepracowaną ponad normę godzinę powinnaś odebrać wolne lub dostać za nią dodatkowe wynagrodzenie. Podobnie jak za pracę w wolną sobotę, niedzielę lub święto. Pamiętaj jednak, że pracodawca zawsze ma wybór: może dać ci godziny do odbioru lub za nie zapłacić. Sprawdźmy, jak to powinno wyglądać w praktyce.

Dłużej zostajesz w tygodniu

Jeśli jesteś zatrudniona od poniedziałku do piątku, w godzinach np.8 do 16, to za każdym razem, kiedy zostajesz w pracy po godzinie 16., "biją" ci nadgodziny.

Ile godzin odbierzesz? Przypuśćmy, że w środę pracowałaś 2 godziny dłużej. Wiej sytuacji powinnaś odebrać 2 godziny wolnego. Możesz ustalić z przełożonym, kiedy przyjdziesz później albo wyjdziesz wcześniej z pracy. Ale uwaga! Gdy to twój szef nakaże ci odbiór godzin (mimo że ty o to nie wnioskowałaś), wtedy, zgodnie z prawem, za każdą nadgodzinę powinien oddać ci 1,5, zamiast 2 - 3, itd.

Do kiedy masz czas? Twój szef powinien zadbać, żebyś odebrała godziny do końca tzw. okresu rozliczeniowego. Z reguły jest to miesiąc lub trzy miesiące. Jeżeli nie wiesz, jaki jest okres rozliczeniowy w twoim miejscu pracy, koniecznie zapytaj o to w dziale księgowości lub kadr.

Jaki dodatek dostaniesz? Gdy minie okres rozliczeniowy, a ty nie odbierzesz nadgodzin, wtedy firma powinna ci za nie zapłacić. W takiej sytuacji prawo nakazuje wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie plus 50 proc. dodatku za każdą przepracowaną nadgodzinę w tygodniu.

Pracujesz w sobotę i święto

Ile godzin odbierzesz? Kiedy pracowałaś w dzień, który jest dla ciebie dniem wolnym od pracy, czyli w sobotę, niedzielę lub święto, nawet wtedy, gdy byłaś w firmie tylko dwie godziny, masz prawo odebrać sobie cały dzień. Jeśli to ty chcesz odebrać wolne - odbierasz jeden dzień, gdy nakazuje ci to twój szef - wtedy powinnaś dostać 1,5 dnia wolnego.

Do kiedy masz czas? Pracodawca powinien dopilnować, żebyś do końca okresu rozliczeniowego odebrała wolne. Jeśli w tym czasie nie odbierzesz wolnego dnia, wtedy pracodawca musi ci za niego zapłacić.

Jaki dodatek dostaniesz? Oprócz normalnego wynagrodzenia, otrzymasz 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia za pracę w każdy wolny od pracy dzień. Pieniądze za nadgodziny powinny być przelane na twoje konto do końca okresu rozliczeniowego. Gdy firma się spóźni, dodatkowe wynagrodzenie powinno być powiększone o odsetki. Jeżeli nie dostaniesz wynagrodzenia za nadgodziny, porozmawiaj z szefem. Kiedy to nie pomoże, zacznij działać!

Dowiedz się więcej na temat: zarobki | firmy | święto | pracodawcy | pracodawca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje