Zrób to w listopadzie. Ogród na wiosnę będzie jeszcze piękniejszy

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Warto znać sposoby ochrony roślin przed mrozem, by nasze ulubione krzewy czy drzewa spokojnie dotrwały do wiosny. Niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na zimno i wymagają właściwego, dokładnego zabezpieczenia. Kiedy się za to zabrać i czego użyć? Jak uchronić rośliny przed mrozem? Poznajcie sprawdzone metody ogrodników

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Niektóre z nich możemy przenieść do cieplejszego miejsca. Te, które zostają na zewnątrz, zwykle trzeba odpowiednio okryć
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Niektóre z nich możemy przenieść do cieplejszego miejsca. Te, które zostają na zewnątrz, zwykle trzeba odpowiednio okryć123RF/PICSEL

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na zimno i potrzebują dodatkowej osłony przed zimowym mrozem. W niższych temperaturach nie mogłyby przetrwać - jeśli więc chcemy, by w kolejnym roku były tak samo piękne, musimy zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie. Ochrona roślin przed mrozem jest szczególnie istotna, gdy uprawiamy je w strefie chłodniejszej, niż ta zalecana do uprawy.

Część roślin potrzebuje przeniesienia z ogrodu w cieplejsze miejsce - na przykład do piwnicy. Wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach są w stanie przetrwać zimę. Z kolei rośliny, które uprawiamy w gruncie, wymagają odpowiedniej osłony.

Najlepsze sposoby ochrony roślin przed zimą:

  • kopczykowanie
  • okrywanie ziemi wokół ściółką
  • owijanie rośliny słomą, jutą lub płótnem
  • okrywanie agrowłókniną

Do zabezpieczania roślin nadają się też świetnie suche liście, trociny, kora, świerkowe gałązki, a nawet tektura.

Które rośliny trzeba zabezpieczyć przed zimą?

Są gatunki roślin, które świetnie sobie poradzą w zimowych warunkach. Nawet niesprzyjająca pogoda w niczym im nie zaszkodzi, ponieważ są przyzwyczajone do surowego klimatu. Są jednak i takie, które potrzebują właściwej osłony, aby przetrwać. Zabezpieczanie roślin przed zimą wygląda nieco inaczej, w zależności od tego, o jaką roślinę chodzi.

Narażone na szkodliwe działanie mrozu są między innymi zimozielone rośliny liściaste, takie jak bukszpan czy różanecznik. Zabezpieczania przed chłodem potrzebują również niektóre rośliny iglaste - w tym na przykład cyprysik. Stosownego okrycia gleby wokół potrzebują też wrzosy i wrzośce.

Nie wszyscy wiedzą, że okrycia wymagają także rośliny formowane, czyli regularnie przycinane do pożądanego kształtu. Z uwagi na systematyczne przycinanie są mniej odporne. Trzeba je więc starannie okryć - nawet jeśli chodzi o świerki czy sosny.

Przed mrozem musimy zabezpieczyć byliny, w tym te trawy ozdobne, które są wrażliwe na niskie temperatury. Przed chłodem trzeba też ochronić niektóre drzewka. Najbardziej wrażliwe są pestkowce - w tym wiśnie, brzoskwinie, czereśnie i morele. Musimy je osłonić w całości. Zwłaszcza wtedy, gdy są to młode sadzonki. Gatunki bardziej odporne zabezpieczamy jedynie częściowo.

Okrywanie roślin na zimę jest konieczne, by spokojnie ją przetrwały. Potrzebują tego między innymi rośliny formowane
Okrywanie roślin na zimę jest konieczne, by spokojnie ją przetrwały. Potrzebują tego między innymi rośliny formowane123RF/PICSEL

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny?

Osłony roślin przed mrozem należy zastosować w odpowiedniej chwili. W dużej mierze moment ten zależy od wymagań konkretnego gatunku. Zdaniem specjalistów, należy to zrobić dopiero wówczas, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. To bardzo ważne! Jeżeli okryjemy rośliny zbyt wcześnie, osłona może niepotrzebnie pobudzić je do wzrostu. Może również stać się przyczyną ich gnicia. Z kolei zbyt późne zabezpieczanie roślin przed mrozem może sprawić, że przemarzną. W związku z tym w kolejnym roku mogą na przykład nie zakwitnąć.

Czym obłożyć rośliny na zimę?

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Można obłożyć je na przykład gałązkami iglaków, liśćmi czy słomą. W ten sposób zabezpieczy się korzenie rośliny. Można zastosować też korę lub trociny. W przypadku niektórych z nich najlepiej sprawdzi się kopczykowanie. W ten sposób zabezpieczamy przed niską temperaturą między innymi krzewy ozdobne, takie jak na przykład róże. W tym celu usypujemy niewielki kopczyk wokół podstawy pędu. Jeśli chcemy zastosować dodatkową ochronę, kopczyk możemy jeszcze okryć słomą.

Zabezpieczanie roślin na zimę najlepiej wykonać, gdy temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza. Istotne jest bowiem zahartowanie roślin. Najlepiej zabrać się za to w listopadzie, a nawet w grudniu.

Liście w ogrodzie można wykorzystać do zabezpieczania roślin przed mrozem
Liście w ogrodzie można wykorzystać do zabezpieczania roślin przed mrozem123RF/PICSEL

Czym przykryć rośliny?

Okrywanie roślin na zimę to jeden ze sposobów ich zabezpieczania przed mrozem. Przyda się do tego przede wszystkim biała agrowłóknina. W sklepach można już nabyć wykonane z niej, gotowe kaptury ochronne, które ułatwiają to zadanie. Wystarczy założyć taki kaptur na przykład na drzewko i przewiązać, by mieć pewność, że nie spadnie. Wiele produktów posiada nawet dodatkowy sznurek.

Możemy wykorzystać też worki jutowe i maty słomiane, a nawet słomiane chochoły, którym osłaniamy rośliny wyjątkowo wrażliwe na mróz, jak hibiskusy czy magnolie. Najlepiej najpierw owinąć rośliny włókniną, a następnie słomą. Takie chochoły mogą stać się ciekawą ozdobą zimowego ogrodu.

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny? Okrycia najlepiej założyć po pierwszych przymrozkach. Najlepszym moment to końcówka listopada.

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas