ZUS daje czas do końca czerwca. Urodzeni po 1968 roku muszą podjąć decyzję

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zaledwie do 1 lipca tego roku Polacy mają szansę zdecydować, czy ich składka emerytalna będzie przekazywana w całości na subkonto w ZUS, czy częściowo do OFE. Nie dotyczy to jednak wszystkich! O kogo konkretnie chodzi?

Do 1 lipca tego roku Polacy mają szansę zdecydować, czy ich składka emerytalna będzie przekazywana w całości na subkonto w ZUS
Do 1 lipca tego roku Polacy mają szansę zdecydować, czy ich składka emerytalna będzie przekazywana w całości na subkonto w ZUS 123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że osoby urodzone po 1968 roku, którym do emerytury zostało co najmniej 10 lat, do 1 lipca tego roku mogą zdecydować czy ich składka emerytalna będzie przekazywana w całości na subkonto w ZUS, czy częściowo do OFE. ZUS pozostawi okno transferowe otwarte do końca czerwca - zainteresowani będą mogli wybrać, gdzie ostatecznie trafiać będą ich składki.

ZUS daje czas do końca czerwca. Sprawa dotyczy milionów Polaków

Jak poinformowała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez kadry.infor.pl, każdy musi sam zdecydować, czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS, czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych.

- W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (urodzonych od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (urodzonych od 1969 r.) - wyjaśniła Kowalska-Matis.

Osoby, które chcą dokonać takiego wyboru, muszą przekazać do ZUS-u formularz, w którym wyrażają taką wolę. Chodzi konkretnie o "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych".

WAŻNE: Dokument ten można złożyć jedynie do 1 lipca 2024 roku.

Kto może dokonać zmian na koncie ZUS?
Kto może dokonać zmian na koncie ZUS?123RF/PICSEL

Zmiany w koncie ZUS

ZUS przypomina, że decyzję o zmianach w koncie ZUS podejmują jedynie te osoby, które są tym zainteresowane. Jeżeli taka decyzja została podjęta już wcześniej - np. w 2016 lub 2014 roku, nie trzeba tego robić ponownie.

Zmiany te nie dotyczą także osób, które osiągną wiek emerytalny najpóźniej za 10 lat.

- Nie muszą tego robić te osoby, które nie chcą zmieniać decyzji, która została podjęta w poprzednim oknie transferowym, a także ci z naszych klientów, którzy osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej - dodała Iwona Kowalska-Matis.

Składki osób ubezpieczonych w ZUS w wysokości 19,52 proc. są dzielone na I i II filar. Do pierwszego filaru wpływa 12,22 proc. Pozostaje jeszcze 7,3 proc. , które w całości może wpływać na na subkonto w ZUS lub może zostać podzielone. 4,38 proc. wpływa wtedy na subkonto w ZUS, a pozostałe 2,92 proc. na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas