Istotny termin na złożenie oświadczenia do ZUS. Mowa o przyszłych emerytach
Oprac.: Łukasz Piątek
Przyszli emeryci mają już tylko kilkanaście dni na podjęcie decyzji, gdzie mają trafić ich składki emerytalne. Składka może zostać przekazana w całości na konto w ZUS lub być częściowo odprowadzana na OFE. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stosowne oświadczenia czeka wyłącznie do 1 lipca.
Czym jest okno transferowe OFE-ZUS i kogo dotyczy?
Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. i w tym terminie kilkanaście milionów osób urodzonych po 1968 r. może zdecydować, czy składki na ich przyszłe emerytury pozostaną w ZUS, czy może w części zostaną przekazane do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
"Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS, czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.)" - przekazała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.
Jak informuje serwis Biznes Interia: "Decyzja wynika z nowych zasad obowiązujących w ramach systemu emerytalnego. Do 1 lipca trzeba decydować, co ze składkami emerytalnymi. Tylko decyzje podjęte do tego terminu będą przez ZUS brane pod uwagę i mogą doprowadzić do ewentualnej zmiany. Brak przekazania informacji również będzie decyzją, którą ZUS będzie rozpatrywał jako chęć dalszego przekazywania składki emerytalnej w całości na subkonto w ZUS".
ZUS czeka na decyzję do 1 lipca
Osoby chcące dokonać transferu, powinny do 1 lipca poinformować ZUS o swojej decyzji. W tym celu należy przekazać do ZUS wypełnione "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych".
Brak oświadczenia oznaczał będzie kontynuowanie dotychczasowego sposobu gromadzenia środków emerytalnych. Oświadczenie można przekazać do ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub osobiście w każdej placówce ZUS. Istnieje również możliwość, wyłania oświadczenia pocztą.
Jak wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis - oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym. Dotyczy to również osób, które osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.