Żywopłot z grabu - dlaczego warto się na niego zdecydować?

Grab pospolity jest idealną rośliną żywopłotową! Prawidłowo pielęgnowany, tworzy gęstą, zielona ścianę, która zachwyca dostojeństwem i trwałością. Jeśli planujemy założenie żywopłotu, z pewnością warto pomyśleć nad tym gatunkiem, ponieważ ma bardzo wiele zalet i spełni z pewnością stawiane mu wymagania. Poniżej argumenty na to, by zdecydować się właśnie na żywopłot z grabu.

Grab ma okazałe liście
Grab ma okazałe liście123RF/PICSEL

Zalety żywopłotu z grabu:

Graby szybko się zagęszczają
Graby szybko się zagęszczają123RF/PICSEL

Graby bardzo szybko się zagęszczają i tworzą gęsty i ładny żywopłot.

Żywopłot z grabu stanowi świetną zasłonę i barierę, zatrzymującą hałas, kurz oraz ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Spełnia swoją funkcje również w zimie, ponieważ nie gubi od razu liści, aż do wiosny utrzymują się one na gałęziach.

Ogromną zaletą grabu jest to, że jako jeden z niewielu gatunków (obok buka) nadaje się do tworzenia żywopłotu również na miejscach mocno zacienionych.

Grab jest naszym krajowym gatunkiem, a żywopłoty z niego mają bardzo długą tradycję.

Bardzo dobrze rozgałęzia się od samego pnia, dzięki czemu tworzy bardzo gęstą zaporę. Nawet zaniedbany przez kilka lat żywopłot grabowy, można odratować przez radykalne, niskie cięcie, dzięki czemu z zachowanych pni wyrosną liczne nowe pędy.

Grab doskonale znosi przycinanie i można z niego formować nie tylko żywopłot, ale również wymyślne sklepienia czy portale a nawet różne formy geometryczne, szpalery a nawet drzewka w stylu bonsai.

Sadzonki graba są bardzo tanie w porównaniu z sadzonkami większości innych roślin używanych do zakładania żywopłotów, w szczególności roślin iglastych.

Graby są odporne na choroby i raczej nie są nękane przez żadne szkodniki, więc ich pielęgnacja należy do łatwych. Jako nasz gatunek krajowy, jest też przystosowany do warunków klimatycznych Polski.

Wymagania siedliskowe

Grab ma określone wymagania glebowe
Grab ma określone wymagania glebowe123RF/PICSEL

Grab ma dość duże wymagania glebowe. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, najlepiej piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym. Jest gatunkiem cienioznośnym, ale bez problemu poradzi sobie również na stanowiskach nasłonecznionych, musi mieć jednak zapewnioną wilgoć podłożu.

Sposób sadzenia

Krzewy sadzimy w zależności od tego jak szeroki ma być żywopłot, oraz jak szybko chcemy by się zagęścił na tyle by spełniać swą podstawową funkcję. Chcąc szybko uzyskać ładny żywopłot, możemy posadzić rośliny w dwóch rzędach, na przemian w rozstawie 30x30cm. Sadząc żywopłot jednorzędowy, rośliny rozmieszczamy, co 20-25cm.

Ponieważ grab w młodości rośnie powoli, najlepsze są rozrośnięte sadzonki wysokości 60-100cm z wieloma drobnymi gałązkami na całej wysokości. Przy sadzeniu przycinamy też grubsze korzenie, zostawiając przy tym jak najwięcej drobnych korzonków.

Najlepiej sadzić go jesienią, po zakończeniu wegetacji, kiedy szkółki oferują sadzonki z odkrytym korzeniem a posadzone wtedy graby mają dużo czasu na wzmocnienie systemu korzeniowego i wiosną szybko rozpoczną wzrost.

Pielęgnacja

Grab ma wiele zastosowań
Grab ma wiele zastosowań123RF/PICSEL

Podstawowym zabiegiem jest oczywiście cięcie. Żywopłot z grabów tniemy dwukrotnie: pierwszy raz w czerwcu a potem pod koniec sierpnia. Raczej powinniśmy unikać cięć wiosną, ponieważ graby lubią „płakać”. Na wiosnę możemy rośliny nawozić odpowiednią dawką nawozu mineralnego, (ale nie w pierwszym roku po posadzeniu) lub kompostu. Poza tym, żywopłot grabowy nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas