8 sposobów, jak pokonać nieśmiałość!
Pojęcie nieśmiałości bywa różnie definiowane w zależności od formy i stopnia nasilenia jakie przyjmuje: począwszy od małomówności, poprzez niezręczność społeczną aż do blokującego lęku przed kontaktami z innymi ludźmi.
Do trzech głównych przyczyn nieśmiałości należą czynniki dziedziczne - kiedy pewna część dzieci od urodzenia przejawia nadmierną ostrożność, wychowawcze - kiedy to dzieci bywają zawstydzane, ośmieszane oraz kulturowe - mające na celu akcentowanie wstydu oraz posłuszeństwo wobec autorytetu. Nie jesteśmy jednak wobec tego bezradni - możemy zniwelować naszą nieśmiałość.
Należy uświadomić sobie, że trudności jakie posiadamy nie dotyczą tylko nas, lecz także innych osób. Przeprowadzone badania wskazują, że aż połowa społeczeństwa uważa się za osoby nieśmiałe. Część osób deklarująca swoją otwartość wykreowała swój wizerunek jako takie osoby, natomiast w rzeczywistości może być równie nieśmiała jak ty.
Jeśli jesteś świadomy czekającej cię sytuacji, w której zazwyczaj czujesz się skrępowany, nieśmiały - wyobraź ją sobie. Zastosuj techniki relaksacji, elementy medytacji, stwórz umysłową wizualizację sytuacji idealnej, napisz własny scenariusz jej przebiegu. Znając swoje standardowe zachowania i reakcje możesz spróbować zmienić je na inne, które z powodzeniem zastąpią dotychczasowe.
W nowej sytuacji społecznej, kiedy większość osób czuje się niepewnie - przełam "pierwsze lody". Przygotuj sobie ciekawostki, zabawne historyjki czy interesujące informacje, które wykorzystasz na początku. Za sprawą efektu pierwszego wrażenia wszyscy uznają cię za osobę bardzo komunikatywną, otwartą i nikt nie pomyśli, że należysz do grona osób nieśmiałych.
Równie ważny oprócz komunikacji werbalnej jest przekaz pozasłowny. W rozmowie używaj donośniejszego głosu, mów wyraźnie i z głębokim przekonaniem w treści, które przekazujesz. Zwróć na to szczególną uwagę kiedy się przedstawiasz lub prosisz o interesującą cię informację.
Spójność komunikacji werbalnej i niewerbalnej warunkuje jasność i czytelność przekazywanych informacji. W czasie wypowiadania przyjmij wyprostowaną postawę ciała, patrz rozmówcy prosto w oczy, ręce natomiast możesz trzymać złączone bądź, jeśli pomoże ci to rozładować napięcie, subtelnie nimi gestykuluj. Unikaj skulenia, spuszczania wzroku, ciągłego poprawiania włosów czy części garderoby.
Każdą nieudaną według ciebie sytuację dokładnie analizuj i traktuj jako naukę, z której wyciągaj wnioski. Nigdy nie zadręczaj się niepowodzeniami, zastanów się raczej co możesz zrobić, żeby następnym razem efekt był taki, jak sobie zaplanowałeś. Ciesz się nawet z najdrobniejszych sukcesów - udoskonalaj je i wzbogacaj.
Wysoka samoocena sprawia, że nawet trudne rzeczy wydają nam się łatwiejsze i możliwe do osiągnięcia. Zacznij myśleć o sobie pozytywnie, a Twoja pewność siebie przeniesie się na relacje interpersonalne, zmniejszając tym samym nieśmiałość.
Zastanów się co możesz zrobić dla innych, aby czuli się dobrze w twoim towarzystwie. Stanie się to za sprawą komplementu, uśmiechu czy drobnej przysługi. Zwróć przy tym szczególną uwagę na osoby takie jak ty - nieśmiałe, dzięki ich obecności obniży się twój poziom skrępowania i poczujesz się pewniej.