Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?
Życie każdego z nas jest pełne różnych trudnych sytuacji, w których nie bardzo radzimy sobie z własnymi emocjami.
Nie rozumiemy własnych zachowań. Często wręcz możemy mieć wrażenie, że nie rozumiemy samych siebie. Natomiast w obliczu trudnych przeżyć pewnie każdy z nas zadawał sobie pytania czemu właśnie mnie się to przydarza, czemu to właśnie mnie zawsze przydarzają się różne nieszczęścia. To są pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź samemu.
Wymazać bolesne
Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze wcześniejsze doświadczenia z dzieciństwa mają wpływ na naszą dorosłość. Może jest też tak, że różne trudne doświadczenia ,,wymazaliśmy z pamięci". To jednak nie oznacza, że one przestały istnieć, że nie są w nas zapisane te trudne przeżycia, chociażby w ,,pamięci naszego ciała’’. Dziecko nie ma możliwości poradzić sobie w taki sposób jak osoba dorosła np. z odrzuceniem, opuszczeniem czy brakiem albo niewłaściwą reakcją rodzica na jego potrzeby. To tylko jeden z wielu przykładów jak bardzo nasze przeżycia z tego najwcześniejszego okresu warunkują naszą przyszłość. Efektem są oczywiście problemy w życiu dorosłym. Bardzo często odzwierciedlają to nasze relacje z innymi, szczególnie z osobami bliskimi. Czasami w ogóle trudno nawiązać nam relacje z innymi np. z powodu lęku przed bliskością, z obawy przed zranieniem. W związku z tym coraz bardziej oddalamy się od innych zamykając się w sobie. Znalezienie innej drogi nie zawsze jest łatwe i proste.
Poznaj siebie
Bez pomocy kogoś z zewnątrz nie zawsze jest możliwe zobaczyć co mi dolega, w czym tak naprawdę tkwi problem i jak go rozwiązać. To jest dobry moment żeby skorzystać z psychoterapii. Psychoterapia to nie tylko sposób na rozwiązywanie trudnych sytuacji. Psychoterapia daje również możliwość rozwoju własnego potencjału. Dzięki psychoterapii możesz poznać siebie, co oznacza również dostrzeżenie co jest twoim wielkim atutem, co jest twoim potencjałem. Może wcale go nie wykorzystujesz. Może w związku z tym jesteś nadal w trudnych relacjach, masz pracę której nie lubisz, trudno zrobić Ci krok do jakiejkolwiek zmiany.
Zastanów się nad życiem
Jak wielu z nas zadaje sobie pytania - co dalej mam zrobić ze swoim życiem, jak żyć, czego ja tak naprawdę chcę? A może nie znasz swoich potrzeb, lub trudno ci je określić? Może zbyt szybko się zniechęcasz? To wszystko są pytania, które warto sobie zadać żeby móc odpowiedzieć sobie kim jestem, czego w życiu pragnę, co mogę dać sobie i innym. Tym samym jak mogę pełniej i szczęśliwej żyć. Znalezienie odpowiedzi na nurtujące każdego z nas pytania jest możliwe. Nie możemy zmieniać innych, natomiast mamy wpływ na to co sami robimy. Ważne jest też to żeby wziąć odpowiedzialność za to co robię. Może Ty też chcesz poznać siebie? Psychoterapia daje właśnie taką możliwość.
W poszukiwaniu swojej drogi
Opowiem Ci pewną historię: ,,Pewnego dnia wybrałam się z moją koleżanką na wycieczkę w góry. Zdecydowałyśmy, że pojedziemy do Rabki i stamtąd udamy się na Turbacz. Obie zapaliłyśmy się do tego pomysłu. Tego dnia rano było dość pochmurnie, mimo to pojechałyśmy. Niestety w trakcie podróży zaczęło padać. Pojawiło się pytanie co robić dalej? Usiadłyśmy na kawę w pobliskiej restauracji, żeby przemyśleć plan i podjąć decyzję co dalej. Popijając kawę moja koleżanka opowiedziała mi swój sen. Dotyczył on właśnie wędrówki na Turbacz - ,,była duża mgła, właściwie nic nie było widać, kilka razy myliła drogę mimo to wspina się dalej. Po kilku godzinach wyczerpującej wędrówki doszła na szczyt i wtedy zobaczyła przed sobą przepiękne ogrody". Po tej opowieści mimo wielu obaw podjęłyśmy decyzję - idziemy i zdecydowałyśmy wybrać jak najkrótszą drogę. Sprawdziłyśmy na mapie szlak i pełne optymizmu wybrałyśmy się w naszą podróż życia. Dość szybko okazało się, że znalezienie właściwej trasy nie było wcale takie proste gdyż brakowało oznaczeń szlaku. W pewnym momencie droga się rozwidlała. Nie wiedziałyśmy którą wybrać, brak było również jakichkolwiek oznaczeń. Próbowałyśmy każdej po kolei. Niestety wszystkie okazały się być ślepe. Zdecydowałyśmy, że wracamy i może spróbujemy z innej strony. Spotkałyśmy kobietę która potwierdziła to, co wskazywała droga, że jest tam szlak prowadzący na Turbacz. Zawróciłyśmy i udało nam się odnaleźć właściwą drogę. Spotkałyśmy po drodze sympatyczną parę i przez jakiś czas wędrowaliśmy razem, potem oni się odłączyli. Cała wyprawa wyglądała podobnie. Jeszcze kilka razy kluczyłyśmy żeby odnaleźć właściwą drogę, spotykałyśmy też różne osoby które nam pomagały. Przeżywałyśmy też rozterki czy zawrócić czy iść dalej aż wreszcie dotarłyśmy na szczyt. Satysfakcja nasza była bardzo duża, a że pogoda też nam dopisała - na szczycie w pięknym słońcu mogłyśmy podziwiać Tatry".
Nie taka banalna
Może historia ta wyda Ci się banalna. Mnie ona bardzo poruszyła, gdyż w dużym stopniu pokazywała moje życie, wiele moich trudnych chwil. Jestem przekonana, że każdy odnalazłby w tym poszukiwaniu właściwej drogi jakąś własną historię. Nie ma przypadku też w tym, że w życiu spotykamy ludzi, którzy nam pomagają i często to co już wydawało się beznadziejne zaczynamy widzieć w bardziej optymistycznych kolorach. Warto też, mimo różnych przeciwności dążyć do celu bo jego realizacja jest możliwa jeśli tylko sobie na to pozwolimy. Każdy z nas ma różne ,,ale" które mu nie pozwala osiągnąć tego co chce i właśnie terapia daje możliwość zobaczenia co mi przeszkadza, co mnie ogranicza. Daje też możliwość zobaczenia jaki jestem, co robię lub czego nie robię żeby zrealizować swoje cele, żeby łatwiej było mi sięgać po to czego potrzebuję.
Może moim problemem są relacje z innymi, trudno mi się z nimi porozumieć a może po prostu nie wiem czego chcę, może się boję. Każdy z nas ma inną potrzebę. Jeśli chcesz znaleźć swoją właściwą drogę to w takim poszukiwaniu pomocna jest właśnie psychoterapia. To terapeuta stwarza bezpieczną przestrzeń do zmiany tego co Cię boli, co trudne. Może są sprawy, o których nie rozmawiasz wcale i chcesz to wreszcie zmienić.
autor: Agnieszka Rączka - psychoterapeutka pracująca w nurcie terapii Gestalt. Ukończyła czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii w Krakowskim Instytucie Terapii Gestalt akredytowanym przez EAGT-European Association for Gestalt Therapy. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt.