Dlaczego za nim szalejesz?
Nagle ludzie wokół ciebie stają się otwarci i bezpośredni, zaczynają cię szanować i ufać ci, koniecznie chcą z tobą poflirtować. Co takiego się stało? Odpowiedź brzmi: feromony...
Trudno o bardziej trafną diagnozę, bowiem owa "intuicja" umiejscowiona jest właśnie w przegrodzie nosowej. To podwójny, krótki, spłaszczony kanalik chrząstkowy (2-9 mm). Właśnie ten narząd przetwarza feromony, czyli informacje zapachowe wytwarzane i wysyłane przez innych ludzi.
Feromony były prawdopodobnie pierwszą formą komunikowania się organizmów. Ich nazwa pochodzi z połączenia greckich słów pherein (przekazywać) i hormon (pobudzenie).
Są wytwarzane przez gruczoły potowe znajdujące się na powierzchni skóry. Najintensywniejszy zapach wydzielany jest pod pachami i w okolicy genitaliów.
Dlaczego zapachy są takie ważne?
Feromony są odpowiedzialne za dobór partnera i zachowania społeczne. Jeśli więc myślisz, że świadomie decydujesz o wyborze drugiej połówki, nic bardziej mylnego.
Pozytywne odczucia w stosunku do jednych, a brak sympatii do innych osób, to nie sprawa odpowiednich kryteriów.
Zanim zrobisz pierwszy świadomy krok, twój nos już za ciebie zadecydował: ten i żaden inny, z tym człowiekiem warto się spotykać, a od tego lepiej trzymać jak najdalej.
Bodźce zapachowe są przekazywane do systemu limbicznego w mózgu, który jest połączony z naszą podświadomością, steruje naszymi instynktami i sferą uczuciową. Decyduje o sympatii, antypatii, kreatywności, wyborze przywódcy w grupie, tworzeniu więzi międzyludzkich.
Czy wabiki zapachowe się przydają?
Skoro zapach ma tak wielką moc, dlaczego by nie stosować go świadomie? Naukowcy badający feromony i specjaliści od zpachów gorąco do tego zachęcają.
Ich umiejętne stosowanie poprawia nasz wizerunek w oczach innych. Ludzie chcą nas poznać, są nami oczarowani, podświadomie wierzą, że mogą nam zaufać, stają się przychylni, nie wiedząc dlaczego.
Feromony mogą się więc przydać w każdej sferze życia, w której dochodzi do kontaktu z drugim człowiekiem.
Erotyczne wabiki zapachowe sprawiają, że szalejemy na czyimś punkcie. Kobiety stają się szczególnie wrażliwe na zapach mężczyzny podczas jajeczkowania, w szczytowym momencie swojej płodności.