Kiedy górę biorą emocje

Najważniejsze życiowe decyzje wiążą się najczęściej z uczuciami i moralnymi wyborami. Każda taka decyzja pociąga za sobą znaczące konsekwencje dla nas samych i naszego otoczenia.

Ludzie w życiu codziennie muszą dokonywać różnych wyborów, fot. Tomek Piekarski
Ludzie w życiu codziennie muszą dokonywać różnych wyborów, fot. Tomek PiekarskiMWMedia

Na te i podobne pytania nie ma gotowych odpowiedzi. Trzeba przeanalizować każdą taką sytuację i znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie i równocześnie dla innych osób, których dotyczy problem.

Aby zrozumieć sytuacje, które wymagają podejmowania trudnych decyzji, potrzebne są pewne umiejętności. Wielu z nas zadaje więc sobie pytanie - jak podejmować najlepsze decyzje i w jaki sposób, aby poprawić życie swoje i swoich bliskich?

Co jest dobre, a co złe

Po pierwsze, ważne jest, aby dobrze znać własne zasady życiowe. Ale nawet jeśli jesteśmy głęboko przekonani, że wiemy, co jest dobre, a co złe - nasze zasady mogą się nie sprawdzić w bardziej skomplikowanych sytuacjach. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy każda próba rozwiązania problemu jest niezgodna z którąś z tych zasad. Musimy wtedy zdecydować, co jest dla nas ważniejsze.

Dowiedziałaś się, że mąż twojej przyjaciółki lubi od czasu do czasu uprawiać seks z prostytutkami. Twoja przyjaciółka o tym nie wie, kocha męża i on ją, maja dzieci, a ich małżeństwo uważane jest za dobre. Potępiasz takie zachowanie męża przyjaciółki i równocześnie obawiasz się, aby mąż nie zaraził ją jakąś groźna chorobą weneryczną. Co zrobić? Czy powiedzieć przyjaciółce o upodobaniach męża, aby ostrzec ja przed ewentualnym niebezpieczeństwem zarażenia ale wywołać tym samym kryzys w ich małżeństwie, a może nawet rozpad związku? Czy też lepiej nic nie mówić, ryzykując jednak, że przyjaciółka może zachorować?

Twoja matka jest już w bardzo podeszłym wieku i nie radzi sobie z wieloma codziennymi czynnościami. Nie powinna sama mieszkać. Chciałaby zamieszkać z tobą i twoją rodziną, ty też chętnie widziałabyś ją u siebie. Ale twój mąż nie jest tym zachwycony. Macie małe mieszkanie i dodatkowa osoba spowoduje w domu spore zagęszczenie, tak że twój starszy syn straci swój pokój i będzie musiał mieszkać w jednym pokoju z młodszym bratem, a nie bardzo się zgadzają. Co zrobić? Umieścić matkę w domu starców i tym samym zostać w jej oczach wyrodną, niewdzięczną córką, a także być dręczoną przez wyrzuty sumienia, bo naprawdę kochasz matkę? Czy postawić na swoim i przyjąć matkę do domu, ryzykując konflikty pomiędzy tobą i mężem, a także pomiędzy twoimi dziećmi?

Emocje

Po drugie, aby podjąć w miarę optymalną decyzję, nie możesz pozwolić na to, aby górę wzięły emocje.

Emocje maja potężna moc i ogromny potencjał energetyczny i w sposób znaczący mogą utrudnić podjęcie decyzji. Nie należy podejmować decyzji i dokonywać wyborów w chwilach emocjonalnego wzburzenia, ponieważ najczęściej takich decyzji później się żałuje. Decyzja musi być przemyślana, a ocena sytuacji w chwili gniewu, strachu, czy paniki - nigdy nie jest adekwatna do rzeczywistości. Dlatego trzeba nauczyć się rozpoznawać własne nastroje i uczucia, aby mieć świadomość, jak wpływają one na nasze wybory i postanowić sobie, że ważne decyzje będziemy podejmować jedynie wtedy, gdy emocje opadną.

Lidia Irla

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas