Kochasz tylko siebie? To źle
Żyjemy obecnie w kulturze narcystycznej - nastawionej na dążenie do sukcesy i realizowanie naszych pragnień i potrzeb. Jesteśmy też coraz bardziej wygodni, wybieramy często rozwiązania kierując się zasadą "na skróty". Czym różni się samoakceptacja, wysoka samoocena i narcyzm?
Biblijne przysłowie mówi: "kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Mowa w nim aby darzyć innych tak uczuciem, jakie żywimy wobec nas samych. Nie chodzi tutaj o samouwielbienie, ale o akceptacje samego siebie, swojego zachowania, charakteru oraz wyglądu.
Kim był Narcyz?
Wzorując się na przekazie rzymskiego pisarza Owidiusza mit o Narcyzmie mówi, iż był pięknym młodzieńcem, bardzo zadowolonym i dumnym ze swojego wyglądu. Był powodem westchnień wielu dziewcząt, także nimfy Echo, ale on odtrącał wszelkie próby jego zdobycia. Odtrącone i upokorzone kobiety w akcie zemsty "zaczęły błagać niebo o pomstę" wobec Narcyza. Bogini Nemesis wysłuchawszy tych próśb sprawiła, że młodzieniec spojrzawszy w źródło - zakochał się w swoim odbiciu. Nie mogąc fizycznie połączyć się z obiektem swej nieszczęśliwej miłości, umarł z tęsknoty. Na pamiątkę jego śmierci, na nagrobku Narcyza wyrosły piękne kwiaty nazwane jego imieniem.
Narcyzm - cecha naszych czasów?
Narcyzm jest zaliczany do zaburzeń znanych w psychiatrii, polega na skrajnej koncentracji na własnej osobie, nadmiernym uczuciu miłości do siebie samego. Współczesny narcyz uważa się za osobę wyjątkowa i swym zachowaniem stara się udowodnić innym, że w rzeczywistości tak jest. Uwielbia być w centrum uwagi, wszelkie zdarzenia odnosi do siebie, wobec innych potrafi być bezduszny i bezkompromisowy, byleby osiągnąć swój cel.
Narcyz w sypialni
W medycynie istnieje pojęcie narcyzmu seksualnego, polegającego na osiąganiu przyjemności o charakterze seksualnym wynikającym z samouwielbienia. Przejawia się w sytuacjach oglądania siebie samego w lustrze, obserwowanie własnych reakcji seksualnych. Forma ta jest na szczęście rzadko spotykana. Częściej możemy natomiast zaobserwować jest np. kult falliczny u niektórych mężczyzn, kult własnych narządów płciowych wyznawany przez niektóre kobiety - uzyskujące orgazm wyłącznie z pieszczenia przez mężczyzn własnych narządów, traktujące z odrazą narządy męskie. Dodatkowo przejawami narcyzmu erotycznego może być miłość do własnego "ja", do uznania, wręcz ubóstwiania przez drugą osobę.
Narcyzm bardo boi się w łóżku odczucia zawodu, jakim może obdarzyć go jego partnerka. Dlatego stara się aby ars amandi nie było nudne. Realizuje to poprzez mnożenie technik seksualnych, pozycji, tak aby udowodnić tym samym swoją sprawność jako niesamowitego kochanka. Czując zagrożenie od innych osób atrakcyjnych fizycznie, stale z nimi rywalizuje o swojego partnera, którego w rzeczywistości traktuje przedmiotowo.
Pokochać siebie i nie być narcyzem
Jaka jest więc różnica pomiędzy samoakceptacją a narcyzmem. To drugie jest już jednostką chorobową. Narcyzm bazuje na przesadzie, na nadmiernym zaangażowaniem we własną osobę, nie znosi sprzeciwu i nie uznaje własnych słabości. Narcyzm darzy zawsze do perfekcji, a wszelkie potknięcia traktuje jako frustrujące porażki. Poczucie wartości z kolei rodzi się z przyzwolenia na bycie sobą- akceptacji swoich zalet ale także i prawo do popełniania błędów i ciągłej nauki.
Źródło:
Pospiszyl, K. (1995). Narcyzm. Drogi i bezdroża miłości własnej. WSiP, Warszawa.