Magia kwiatów
Od zarania dziejów kwiaty zajmowały specjalne miejsce w życiu człowieka, towarzysząc mu od chwili narodzin do dnia śmierci.
W starożytnym świecie
Najprawdopodobniej najważniejszym kwiatem starożytnego świata była róża. Pierwsze uprawy tych kwiatów naukowcy datują się na połowę I tysiąclecia p.n.e. O tym, jak dużą popularnością cieszyły się róże, może świadczyć fakt, że kazała nimi usłać, przeznaczoną na ucztę salę, Kleopatra VII (69-30 p.n.e.), a urodę tych kwiatów dostrzegli również greccy poeci - Anakreon i Homer. W samym starożytnym Rzymie, kwiatami róży obsypywano przywódców wojsk, wplatano je w wieńce biesiadników oraz wykorzystywano w ówczesnej kosmetyce. Podobne skojarzenia z miłosnymi uniesieniami i szczęściem, przypisywano w Indiach kwiatom jaśminu, a w Chinach piwonii.
Co ciekawe, kwiaty nie tylko cieszyły oczy w czasie uroczystości, ale i odgrywały ważną rolę w heraldyce. Ludwik VII (1120-1180), wyruszając na drugą krucjatę, obrał za swój znak kwiat irysa, a który Karol V w 1376 r. , uczynił trzy złote irysy na błękitnym tle, herbem Francji. Zaś niespełna osiemdziesiąt lat później, biała i czerwona róża, stały się emblematami dwóch linii rodu Plantagenetów w czasie wojny domowej, zwaną wojną Dwóch Róż.
Kwiaty dzisiaj
Dziś, mimo, że świat uległ globalizacji, nadal wiele roślin jest odmiennie kojarzonych w zależności od danej kultury. Chryzantemy, jedne z najpopularniejszych polskich kwiatów nagrobnych, w Chinach zwiastują mądrość i długie życie. Podobnie, w Japonii są symbolem wiedzy, a także rodziny cesarskiej.
Chociaż wiele zwyczajów związanych z kwiatami odeszło w zapomnienie, to nadal przywiązujemy wagę do ich odpowiedniego wyboru - bukietu kalii nie podarujemy rodzicom, żółtą różę kojarzymy wciąż z niewiernością i zazdrością, a czerwoną z miłością i pięknem.