Nieszczerość: Jak mądrze reagować
Ktoś zataił ważne dla ciebie dane lub cię okłamał? Nie irytuj się, nie złość, nie obrażaj. Wyjaśnij przykrą sytuację.
Dlaczego nie zawsze jesteśmy ze sobą szczerzy? Czemu ukrywamy prawdę? Przyczyn może być wiele. Robimy to np., by uniknąć kłótni, kary, przykrości lub odrzucenia przez drugą osobę. Stosujemy drobne kłamstwa, aby kogoś nie urazić, nie skrzywdzić, żeby zaoszczędzić mu kłopotów. Nie zawsze więc za przemilczaniem prawdy kryją się wyłącznie złe intencje. Kiedy zatem podejrzewasz kogoś o nieszczerość wobec ciebie, nie atakuj go od razu. Zdobądź się na otwartą rozmowę, bo tylko taka może wyjaśnić przyczyny zachowania drugiej osoby i oczyścić atmosferę.
Gdy to partner mija się z prawdą
Jeśli przyłapałaś partnera na kłamstwie lub dowiedziałaś się z innych źródeł, że lepiej nie ufać mu do końca, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Gdy partnerzy nie są ze sobą szczerzy, cierpi na tym miłość, znika zaufanie i przekonanie, że z drugą osobą łączą cię wyjątkowe relacje. Jak najszybciej więc musisz doprowadzić do rozmowy. Co jeszcze?
Powiedz mu o swoich uczuciach
O tym, że jest ci przykro, smutno, bo ukochany nadużył twojego zaufania. Jeśli boisz się, że takie sytuacje mogą się powtarzać, także mu to wyznaj. Partner powinien wiedzieć, jakie skutki przyniosło jego zachowanie oraz że ty czujesz się bardzo źle.
Wyjaśnij, dlaczego chcesz znać prawdę
Powiedz np.: "Szczerość to dla mnie podstawa związku. Wolę przykrą prawdę niż kłamstwo. Nie chcę, żebyś mnie oszukiwał, bo boję się, że się od siebie oddalimy".
Zapytaj o przyczyny nieszczerości
Być może partner cię oszukał, bo bał się powiedzieć ci prawdę, abyś się nie obraziła lub nie zdenerwowała na niego. Jeśli odkryjecie przyczyny jego zachowania, łatwiej będzie uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Jeśli on nie chce rozmawiać, poczekaj, aż emocje opadną
Nie odpuszczaj jednak. Wróć do rozmowy za jakiś czas. Jeśli nie wyjaśnicie sobie przyczyny nieszczerości partnera, wasz związek może na tym ucierpieć. Twoja niepewność, rozżalenie i złość będzie dawała o sobie znać na każdym kroku. Może dochodzić między wami do coraz częstszych konfliktów. Nadszarpnięte zaufanie trzeba bowiem odbudować i muszą nad tym pracować obie strony w związku.
Poszukaj pomocy specjalisty
Kiedy przyjaciółka zawiodła zaufanie
Powiedziała coś przykrego za twoimi plecami, a potem się tego wyparła? Skłamała na ważny dla ciebie temat? Nie potępiaj jej od razu i nie odrzucaj. Co zatem powinnaś zrobić?
Nie udawaj, że nie ma problemu
Powiedz wprost, jak się czujesz: oszukana, upokorzona, zdradzona, jesteś zła, jest ci przykro. Niczego przed nią nie ukrywaj. Zapytaj też, dlaczego tak się zachowała. Jej wyjaśnienie pomoże ci zrozumieć intencje i szybciej oczyścić atmosferę.
Daj jej szansę
Jeśli zdarzyło się to raz lub zdarza bardzo rzadko, a twoja przyjaciółka szczerze żałuje swojego zachowania, nie odsuwaj się od niej.
Przyjrzyj się waszym relacjom
Jeśli przyjaciółka często pozwala sobie na nieszczerość, a rozmowy z nią nic nie dają, zastanów się, czy jesteś w stanie dalej jej ufać.
Kłamstwa w pracy
Dowiedziałaś się, że koleżanka rozsiewa na twój temat nieprawdziwe informacje, a przed tobą udaje dobrą przyjaciółkę? Oto co możesz zrobić:
Otwarcie zapytaj koleżankę, o co chodzi
Wcześniej jednak zbierz jak najwięcej informacji o rozsiewanych przez nią pogłoskach. W trakcie rozmowy nie krzycz, nie używaj ostrych słów, nie obrażaj jej. Wyznaj po prostu, jak się z tym czujesz.
Powiedz, co myślisz o jej zachowaniu
Otwarte postawienie sprawy zwykle wystarcza, by powstrzymać kogoś przed podobnym zachowaniem w przyszłości.
Łukasz Mańkowski, psycholog i mediator pracujący w Psyche Progres