Nowy partner: jak wprowadzić go w krąg najbliższych
Miłość nie patrzy na wiek i okoliczności. Gdy się nam przytrafia, chciałybyśmy, by bliskie osoby, zwłaszcza dzieci, zaakceptowały nasz związek. Na szczęście mamy na to wpływ!

W twoim życiu pojawił się wyjątkowy człowiek, z którym chciałabyś dzielić radości i smutki? By wasza znajomość przerodziła się w trwały związek, partner powinien poznać twoich najbliższych. To będzie dla niego sygnał, że nie wstydzisz się swojego uczucia, a twoje plany są poważne. Przede wszystkim jednak dasz mu szansę, by lepiej cię rozumiał i stał się częścią twojego życia. Oto sprawdzony plan działania!
Przygotowanie solidnego gruntu
Zanim zdecydujesz się przedstawić swojego partnera bliskim, szczególnie dzieciom, upewnij się, że jesteś gotowa poważnie się zaangażować i zbudować nowy związek.Daj sobie więcej czasuPrzede wszystkim odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy twój poprzedni związek to już zamknięty rozdział. Czy przebolałaś już stratę, jaką był rozwód czy śmierć małżonka. Czy nowy partner nie jest przypadkiem ucieczką przed rozpaczą, lękiem czy samotnością? Daj sobie czas, by lepiej poznać ukochanego, a jednocześnie przyzwyczaić bliskich, że masz swoje sprawy. To szczególnie ważne, gdy dotychczas poświęcałaś cały czas tylko dzieciom lub wnukom i są przyzwyczajeni, że właściwe nie masz swojego prywatnego życia. Powinnaś mieć możliwość spotykania nowego partnera w różnych sytuacjach, by lepiej go poznać. Dobrze, gdy minie już pierwsze wielkie zauroczenie, gdy będziesz świadoma nie tylko zalet, ale i wad swego mężczyzny.To jest dobre rozwiązanie: Nie wprowadzaj partnera zbyt szybko w życie dziecka po rozejściu się z jego ojcem. Dziecko mogłoby zacząć obwiniać nowego mężczyznę o rozpad rodziny i nie zaakceptować go. Zarówno starsze, jak i młodsze musi mieć czas, by poukładać swój świat na nowo.
Rozmowa z dziećmi
Najlepiej powiedz wprost: "Poznałam kogoś, kogo lubię, i chciałabym, żebyście się poznali". Możesz krótko opowiedzieć, czym się zajmuje partner.Bądź delikatna nie zwierzaj się Udziel dziecku klarownej informacji, ale nie wchodź w szczegóły nowej relacji. Nazywaj partnera przyjacielem, kolegą, a unikaj określeń - narzeczony, przyszły mąż. Zapewnij dziecko, że cały czas je kochasz, bez względu na to, czy ktoś jeszcze jest obecny w twoim życiu. Jeśli dzieci są dorosłe, zwłaszcza kiedy jesteś wdową, możesz spotkać się z krytyką. Wyjaśnij spokojnie, że wkroczyłaś już w nowy etap życia i jesteś gotowa tworzyć kolejny związek, jednocześnie pielęgnując ważne wspomnienia.To jest dobre rozwiązanie: Nie daj się wpędzić w poczucie winy. Wysłuchaj opinii bliskich i przyjmij ją z szacunkiem, ale jednocześnie wymagaj, aby respektowali twoją decyzję. Masz prawo ułożyć sobie życie.
Udane pierwsze spotkanie
Zrezygnuj z organizowania uroczystej kolacji w domu. Młodsze dziecko mogłoby to odebrać jako naruszenie jego terytorium. Dorosłe też czułoby się w takiej formalnej sytuacji spięte.Postaw na naturalnośćSpotkajcie się na neutralnym gruncie: może to być wycieczka rowerowa, wyjście do kina czy do parku. Chodzi o to, by czuć się swobodnie, by np. dziecko miało możliwość odejścia na chwilkę, odreagowania stresu w zabawie. Spotkanie z dorosłymi dziećmi poza domem też jest mniej krępujące, bo daje więcej pretekstów do neutralnej rozmowy, np. o obejrzanym właśnie filmie.To jest dobre rozwiązanie: Daj partnerowi wskazówki. Podpowiedz mu, co sprawia twojemu dziecku radość - mógłby wykorzystać to, aby przełamać pierwsze lody, np. nauczyć nowej umiejętności, pomóc coś naprawić, uzupełnić jego kolekcję samochodzików itp. Pierwsze spotkanie ma być możliwie komfortowe, ale... nie za długie.
Ważna równowaga
Nowy związek nie może prowadzić do zaniedbywania dotychczasowych relacji z bliskimi.Sprawiedliwie obdzielaj uwagąDziecko nie powinno ucierpieć z powodu twojego nowego związku. Ono czuje olbrzymi lęk przed tym, że partner mu cię odbierze. Pamiętaj o tym i postaraj się, by nie dawać do tych obaw podstaw. Nie tylko mów dziecku, że jest dla ciebie najważniejsze, ale też dawaj temu wyraz. Spędzaj z nim czas, interesuj się jego problemami. Nawet jeśli masz dorosłą córkę czy syna, powinni wiedzieć, że nadal mogą mieć w tobie oparcie i że jesteś ich sojuszniczką.To jest dobre rozwiązanie: Pielęgnuj rytuały. Jeśli zawsze w piątek oglądałaś wieczorem z dzieckiem film familijny - nie zmieniaj tego zwyczaju. Możesz się umówić, że sobotnie wieczory są dla ciebie i partnera. Czytelny grafik i przewidywalność dadzą dzieciom poczucie bezpieczeństwa.