Pułapka zdrowego odżywiania

Bardzo modne ostatnio zdrowe odżywianie jest twoją obsesją? W sklepie uważnie czytasz skład produktów a przy zakupie trzymasz się ściśle wyznaczonych reguł odżywiania? Być może także ty jesteś ofiarą ortoreksji.

Dieta powinna służyć zdrowiu a nie rujnować go
Dieta powinna służyć zdrowiu a nie rujnować go

Kto jest ortorektykiem?

Ortoreksja jest - obok anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się - chorobą o podłożu psychologicznym. Bardzo modne dbanie o zdrowy styl życia, ekologiczne produkty może doprowadzić do stanu, w którym sposób odżywiania staje się obsesją. Przyczyną choroby jest nadmierna dbałość o własne zdrowie. Ortoreksji często także ulegają osoby, które ze względów zdrowotnych, np. alergii muszą ograniczyć spożywane produkty i w obawie przed utratą zdrowia lub życia podchodzą do selekcji żywności zbyt drastycznie. Często są to również osoby nadmiernie skupione na sobie, perfekcjoniści.
Ortorektycy stosują coraz drastyczniejsze diety, które mają wpływać pozytywnie na ich stan zdrowia. Często jednak ich efekt jest przeciwny - organizm pozbawiony odpowiednio skomponowanych składników słabnie.

Czy jesteś zagrożona?

Jeśli myślenie o jedzeniu zajmuje ci kilka godzin dziennie, jeśli skrupulatnie studiujesz skład potraw, masz wyrzuty sumienia z powodu odstępstw od diety - przemyśl jeszcze raz powód, dla którego zdrowo żyjesz. Jeżeli pomimo stosowania diety twój stan zdrowia się pogarsza a życie towarzyskie staje się ograniczone właśnie ze względu na prowadzony przez ciebie zdrowy styl życia - powinnaś porozmawiać ze specjalistą. Wielu ortorektyków leczy się z powodu jakiegoś schorzenia, podczas gdy prawdziwą przyczyną niedomagań organizmu jest właśnie ortorexia nervosa.

Filozofia życia

Dbanie o siebie, jedzenie zdrowej żywności, przestrzeganie diety to jeszcze nie choroba. Ortorektycy, w przeciwieństwie do zdrowych osób, które z rozwagą komponują swoje menu, są przekonani, że sposób odżywiania stosowany przez nich to jedyny właściwy i że w ten właśnie sposób uchronią się przed chorobami cywilizacyjnymi. Dbanie o zdrową dietę staje się celem i sensem życia a wszyscy, którzy myślą inaczej zostają wykluczeni poza nawias znajomych.

Jak pomóc

Ortoreksję, podobnie jak bulimię i anoreksję powinien leczyć psycholog lub psychiatra. Psychoterapia polega na uświadomieniu choremu, że jego zdrowy styl życia przynosi organizmowi szkodę. Kolejnym krokiem jest przekonanie pacjenta do zmiany nawyków. Jest to proces długotrwały.

Warto pamiętać, że aby dbając o kondycję i zdrowe odżywianie nie wpaść w pułapkę ortoreksji wystarczy zachować umiar. Dieta nie rozwiąże wszystkich problemów i choć zdrowy styl życia sprzyja długiemu życiu w zdrowiu i dobrej kondycji, nie gwarantuje go.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas