Sztuka rozmowy
Sukces to mówić tak, aby inni słuchali, oraz słuchać tak, aby inni mówili. To, czy osiągniesz w życiu sukces, zależy prawie wyłącznie od twojej zdolności porozumiewania się ze sobą oraz z innymi ludźmi.
Skuteczna perswazja jest kluczem do sukcesu.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że byłoby wspaniale, gdybyśmy umieli tak rozmawiać z ludźmi, żeby oni od razu otwierali się przed nami. Nie jest to jednak takie proste. Proces poznawania drugiego człowieka przypomina obieranie cebuli. Zdejmujesz warstwę po warstwie, aż wreszcie docierasz do jądra, do wnętrza. Każda warstwa jest połączona z sąsiednią w jednym punkcie - chociaż są od siebie oddzielone, jest jedno miejsce, gdzie wszystkie się stykają.
Ludzka osobowość składa się z wielu poziomów czy też warstw doświadczeń.
Każdy taki poziom charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami, które wymagają konkretnego sposobu porozumiewania się. Dopiero wtedy jest możliwe pozyskanie zaufania rozmówcy. Gdy już zdobędziesz zaufanie na jednym poziomie, możesz iść dalej, aż dotrzesz do samego jądra.
Niewielu ludzi potrafi dotrzeć do własnego wnętrza, a niektórzy w ogóle go nie znają. To jest twoje Ja. To jesteś ty. Na pewno bardzo chronisz swoje Ja, prawda? Prawie każdy chroni swoje wnętrze i jest to jeden z powodów, dla których porozumienie często okazuje się bardzo trudne do osiągnięcia.
Mówić tak, aby inni słuchali, to znaczy poznawać siebie i innych na wszystkich poziomach. Doświadczenia ludzi są czymś niezwykłym. Pomimo trudności, rozczarowań i smutków nadal żyjemy, nie poddajemy się. Zachowujemy zdolność do porozumiewania się po to, aby doświadczać szczęścia. Dzielimy się z innymi swoimi myślami, ideami, pragnieniami. Umiejętność komunikacji to zdumiewająca moc. Dzięki niej mamy szansę dotrzeć do serc tych, którzy nas otaczają, i do serc innych ludzi - na całym świecie. Poznasz wkrótce strategie i techniki, dzięki którym będziesz w zależności od potrzeb rozmówcą twardym lub łagodnym.
Skuteczne i umiejętne porozumiewanie się prowadzi do szczęścia, miłości i spełnienia w życiu.
Spróbuj spojrzeć z dystansem na swoje życie. Czy jesteś zadowolony ze swoich dokonań? Czy realizujesz swoje plany? Czy okazujesz miłość i sympatię ludziom, którzy cię otaczają? Czy masz wpływ na swój świat? Czy żyjesz na takim poziomie, na jaki zasługujesz?
Każda rozmowa, w której bierzesz udział, jest wspaniałą okazją do umocnienia w innych poczucia własnej wartości. Komunikacja jest kluczem do szczęścia, miłości i spełnienia - zarówno twojego, jak i innych ludzi. Od dzisiaj możesz porozumiewać się, korzystając z najlepszych, znanych ci od dawna metod.
Czy poznałeś kiedykolwiek kogoś, z kim od razu nawiązałeś kontakt? Czy kiedykolwiek powiedziałeś: "Oto ktoś, kogo koniecznie chcę poznać"? Teraz możesz z łatwością tego dokonać! W jakiś sposób odkrywasz w tej osobie coś, co przyciąga twoją uwagę? Czasami ta osoba odkrywa to samo w tobie, ale przeważnie nic z tego nie wychodzi i każde z was idzie swoją drogą. Kontakt z ludźmi nie jest tylko reakcją na atrakcyjny wygląd, chociaż i owa atrakcyjność okazuje się bardzo ważna. Prawdziwe poznanie drugiego człowieka następuje dopiero wtedy, gdy oboje rozpoznają w sobie bratnie dusze.
Ludzie sukcesu mają zdolność nawiązywania dobrego kontaktu z innymi
Dzisiaj, na progu nowego tysiąclecia, wielkie firmy wydają miliardy dolarów na poprawienie zdolności porozumiewania się swoich pracowników. Nikt nie dogada się ze wszystkimi, ale ten, kto nawiąże kontakt z większością, będzie bardziej skuteczny niż inni.
Nawiązywanie kontaktów jest naturalnym darem, który każdy z nas otrzymał, ale który mógł zostać poważnie osłabiony przez negatywne doświadczenia. Od dziś to się zmieni. Idąc przez życie, każdego dnia spotykasz mnóstwo ludzi. Nawiąż kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą i pozwól, aby był przy tobie, kim zechce. Niech poczuje się bezpiecznie i wie, że może się przed tobą otworzyć. Nie osądzaj go. Wreszcie, co najważniejsze, pozwól, aby był z tobą naprawdę blisko, ale wciąż pozostawał sobą. Jeżeli zaczniesz tak postępować, będziesz przyciągać innych ludzi jak magnes.
Ci, którzy potrafią zapewnić innym wolność, bezpieczeństwo i szczęście, działają na ludzi jak magnes
Jak dać innym poczucie wolności, bezpieczeństwa i szczęścia? To zadanie wydaje się niewykonalne, gdy zastanowimy się nad tym, jak bardzo wszyscy się różnimy. Każdemu z nas inne czynniki zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Mamy tak wiele różnorodnych potrzeb, zainteresowań i pragnień. Nie jest łatwo się dowiedzieć, dzięki czemu ludzie czują się wolni. Bardzo często w obecności obcych nie wiemy po prostu, co powiedzieć, i dlatego mijamy ich ze spuszczoną głową, unikając ich wzroku. Czego więc potrzebujemy, aby zapewnić innym miłość, szczęście i bezpieczeństwo? Nawet z bliską osobą trudno nam rozmawiać o tym, co dla nas jest najważniejsze.
Jak rozmawiać o seksie z małżonkiem? Jak rozmawiać z krewnymi o sprawach religii? Jak rozmawiać o polityce z przyjaciółmi? Jak rozmawiać szczerze z najbliższymi, aby nie narazić na szwank łączącej nas więzi? Nie jest to łatwe, ale wykonalne.
Jeżeli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego tak różnie się porozumiewamy. Zauważyłeś na pewno, że niektórych ludzi lepiej słuchać, a innym z kolei lepiej się zwierzać. My, ludzie, jesteśmy czymś więcej niż zwierzętami, czymś więcej niż myślącymi maszynami i w każdym z nas można znaleźć coś niepowtarzalnego. Pomimo tej niepowtarzalności posiadamy pewne wspólne cechy, które nas wszystkich do siebie zbliżają.
Istnieją powody, dla których porozumiewamy się tak, a nie inaczej.
Wszyscy jesteśmy uwarunkowani genetycznie.
Wszyscy jesteśmy wytworem otoczenia, czyli m.in. rówieśników i własnych rodzin.
Wszyscy jesteśmy uwarunkowani doświadczeniem życiowym (urazami, przeżyciami).
Wszyscy jesteśmy uzbrojeni w mechanizmy obronne, które mogą być pomocą lub przeszkodą w porozumiewaniu się.
Wszyscy pragniemy miłości.
Wszyscy doświadczyliśmy bólu i cierpienia.
Nie chcemy ranić innych ludzi.
Czy wiedziałeś, że każde słowo powiedziane do kogoś wzmacnia albo osłabia fizyczny i emocjonalny stan, w jakim ta osoba się znajduje? Twoje słowa mają tak wielką moc, że możesz nimi zmienić prawie każdego, z kim rozmawiasz.
Wszyscy możemy wspomagać rozwój własny i innych ludzi. Dzięki temu uzyskujemy siłę potrzebną, aby odnieść sukces, a możemy tego dokonać tylko przez porozumiewanie się. Większość z nas posługuje się dwiema formami komunikacji: werbalną i niewerbalną. Istnieją jednak jeszcze inne: czytanie albo mający ogromną moc dotyk.
To, co mówisz i w jaki sposób, ma wpływ nie tylko na innych, ale też na ciebie. Niewiele jest takich słów, które zawsze miałyby neutralny wydźwięk. Większość słów, świadomie lub nieświadomie, odbieramy albo pozytywnie, albo negatywnie. Dlatego to, co mówimy, staje się naprawdę istotne. Tak jak przekazujemy pozytywne lub negatywne wibracje, tak samo odbieramy je od innych (Jezus wyraził to w ten sposób: zbierzecie to, coście zasiali). Inaczej mówiąc: słowa wypowiedziane z dobrymi intencjami wywierają pozytywny efekt także na nas samych.
Powyższe zdanie nie znaczy, że jeżeli twoje wypowiedzi będą pełne miłości, to wszyscy będą cię kochali. Znaczy, że jeśli ze wszystkimi swoimi rozmówcami porozumiewasz się z szacunkiem i z sercem, ty także na tym skorzystasz.
Nie ma jednego sposobu porozumiewania się, który byłby skuteczny w rozmowach ze wszystkimi, tak różnorodnymi ludźmi. Pamiętaj, że pomimo wspólnych cech, doświadczenia życiowe wyryły piętno na ludzkich charakterach. Różne przeżycia powodują konieczność dopasowywania sposobu prowadzenia rozmowy. Z niektórymi ludźmi możemy od samego początku być otwarci, z innymi musimy rozmawiać ostrożnie, uważając na ich bolesne doświadczenia z przeszłości. Niektóre osoby potrzebują długiej znajomości, zanim odkryją choć część swojego wnętrza. Inne, z powodu wcześniejszych ataków na ich poglądy, nie są w stanie spokojnie dyskutować na takie tematy, jak aborcja, polityka i przekonania religijne. Na szczęście pod warstwą gruboskórności lub kruchości kryją się jednostki, z których każda pragnie tego, co wszyscy inni: miłości, wolności, bezpieczeństwa, przyjaźni i lojalności.
Fragment poradnika "Sztuka porozumienia" Kevina Hogana