Znajdź patent na teściową
Bez względu na to, czy mieszkacie z nią w jednym domu, czy też dzielą was setki kilometrów, ta kobieta ma ogromny wpływ na wasze życie. Zwłaszcza, kiedy macie dziecko.
Wścibska gaduła
Ta kobieta wchodzi bez pukania do waszej sypialni, otwiera listy adresowane do ciebie i słucha przez niedomknięte drzwi, kiedy rozmawiasz przez telefon. Potem opowiada innym, czego się dowiedziała.
Zalety: Jeśli opiekunka, którą wynajęliście, nie jest chodzącą doskonałością, na pewno natychmiast się o tym dowiesz i zdążysz zareagować.
Wady: Szczegóły z waszego życia rodzinnego, twojej pracy, kolor bielizny... Wszystko to nie jest już twoją tajemnicą.
Wpływ na dziecko: Twój malec nie zrozumie, że nie wolno wchodzić do łazienki, kiedy korzysta z niej wujek, grzebać cioci w torebce i opowiadać o tym wszystkim w piaskownicy. Nie będzie szanować cudzej prywatności, tylko "wchodzić z butami" w czyjeś życie. Babcia uczy go przecież, że takie zachowania są zupełnie normalne.
Jak się porozumieć: W takim wypadku delikatne aluzje będą mało skuteczne: musisz działać bezpośrednio. Powiedz teściowej, że pewne sprawy wolisz zachować dla siebie i nie chcesz się nimi dzielić z całym osiedlem.
Zamykaj drzwi, kiedy rozmawiasz przez telefon. W ostateczności załóż zamek w szufladzie, w której trzymacie dokumenty i inne rzeczy, których teściowa nie powinna przeglądać.
Ekologiczna pedantka
Taka teściowa doskonale wie, co może zagrażać zdrowiu dziecka. Każdy pyłek na podłodze stanowi, jej zdaniem, śmiertelne niebezpieczeństwo. Tak samo jak pestycydy zawarte w pomidorach i cukier w soku. Zalety: Chce naprawdę dobrze... tylko trochę przesadza.
Wady: Takie zachowanie teściowej sprawia, że czujesz, iż ciągle na coś narażasz swoje dziecko. W porównaniu z nią jesteś brudasem, zaniedbującym najbliższych. Wpływ na dziecko: Pod jej opieką będzie zawsze czyste, przebierane w razie potrzeby nawet co godzinę. Będzie jadło zdrowo, zgodnie z zaleceniami dietetyków, i bawiło się tylko zabawkami z atestem. Niestety, może się też okazać, że maluch nie może wyjść na dwór, bo jest za zimno, albo że babcia wyłączyła telefon i dzwonek do drzwi, żeby nikt nie przerywał wnusiowi drzemki.
Jak się porozumieć: Użyj jej własnej broni. Pokaż artykuł o tym, że dziecko nie powinno być trzymane w sterylnych warunkach, bo stanie się nieodporne i będzie częściej chorować. W jej wypadku moc autorytetu może zdziałać cuda.
Despotyczna królowa
To kobieta przekonana, że cały świat kręci się wokół niej i jedynie ona ma rację. Nie przyjmuje sprzeciwu, nie pyta o zdanie - po prostu decyduje. Uważa, że tylko ona jedna wie, co jest najlepsze dla was i jej wnuka. Po prostu rządzi waszym życiem.
Zalety: Są ludzie, którym takie "sterowanie zewnętrzne" w gruncie rzeczy odpowiada. Nie muszą planować menu na urodzinowe przyjęcie ani zastanawiać się, kogo zaprosić: teściowa robi to za nich. Sprawę tego, jak wychowywać dziecko, też mają z głowy, bo przecież "mamusia" się tym zajmuje. I dopóki zgadzacie się na wszystkie pomysły, świetnie jej to wychodzi.
Wady: Wasze życie po prostu przestaje być wasze. Wszystkie decyzje podejmuje w nim despotyczna teściowa.
Wpływ na dziecko: Babcia rządzi też jego życiem. Malec bardzo szybko zauważa, że to do niej należy ostateczny głos w rodzinnych debatach i że rodzice nie umieją się jej sprzeciwić. W ten sposób twój autorytet może szybko lec w gruzach. Dziecko nie będzie też samodzielne. Przyzwyczai się bowiem do tego, że ktoś inny podejmuje decyzje za niego.
Jak się porozumieć: Musisz działać równie stanowczo jak ona. Mówić: "Mamy inne plany na dziś", "Dziękuję, nie skorzystamy". Oczywiście to, jak daleko możesz się posunąć, zależy od tego, jak bardzo jesteście zależni od teściowej. Jeśli z nią mieszkacie albo zajmuje się waszym dzieckiem, nie stawiaj sprawy na ostrzu noża.
Wiecznie nieobecna
Teściowa, która wciąż pracuje, ma mniej czasu dla wnuków niż babcia emerytka. Bywa jednak i tak, że dopiero na emeryturze kobieta zaczyna realizować swoje pasje i np. wyrusza w podróż do Chin.
Zalety: Nie grzebie w szufladach, nie wtrąca się w wychowanie dziecka, nie wpada z niezapowiedzianą wizytą. Wiele osób marzy o takiej teściowej!
Wady: Nie można na nią liczyć, bo po prostu jej nie ma. Wpływ na dziecko: Taka teściowa na pewno nie wywrze na nie nadmiernego wpływu, nie będzie podważać waszych decyzji. Ale dziecko może mieć poczucie, że babcia go nie kocha, skoro rzadko ją widuje.
Jak się porozumieć: Postaw sprawę bardzo jasno. Powiedz, że cieszysz się, iż teściowa ma swoje życie, ale chcesz, żeby twoje dziecko wiedziało, że ma babcię, która je kocha. Ustal listę wydarzeń, w których powinna brać udział, i daj jej na piśmie. Zapisz tam, np. daty urodzin i imienin dziecka, obchody dnia babci w przedszkolu i inne.