Pierwsza zagraniczna podróż z dzieckiem – jak się przygotować?

Każdy rodzic prędzej czy później stanie przed wyborem: czy na wyczekiwany zagraniczny urlop jechać z dzieckiem, czy bez niego. Jeśli zdecydujemy się na spędzenie wakacyjnego czasu z pociechą – warto się do tego odpowiednio przygotować.

Podróżowanie z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania
Podróżowanie z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania 123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Większość rodziców obawia się pierwszej podróży z dzieckiem. Do pewnego stopnia są to obawy uzasadnione - zagraniczne wyjazdy z najmłodszymi mogą być nieprzewidywalne. Ryzyko można jednak skutecznie zminimalizować: skrupulatnie przygotowując się do wakacji oraz wykupując ubezpieczenie turystyczne.

Przygotowania do podróży czas zacząć!

Przed wyjazdem z dzieckiem na wakacje należy dopełnić wszelkich formalności: przede wszystkim upewnić się, że posiadamy ważny dowód osobisty bądź paszport (potrzebuje go nawet niemowlę). Wskazane jest ponadto umówienie się na wizytę u lekarza pediatry, by mieć pewność, że dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwskazań do podróżowania.

Zapomnieć nie można o zabraniu z sobą leków przeciwbólowych oraz środków przeciwgorączkowych - powinny wystarczyć na okres całej podróży. Na zagranicznych wakacjach z pewnością przydadzą się również termometr, plastry, dobry krem z filtrem UV oraz książeczka zdrowia dziecka.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie opaska identyfikacyjna z danymi kontaktowymi do rodziców, którą na czas wyjazdu założymy dziecku na rękę. Natomiast podczas rezerwacji noclegu warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju udogodnienia dla najmłodszych, jak łóżeczko dziecięce, krzesełko do karmienia, plac zabaw czy basen.

No to w drogę! Ale... samochodem czy samolotem?

To kolejne pytanie, na które trzeba będzie odpowiedzieć przed wakacyjnym wyjazdem. Każde rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Z jednej strony pokonywanie wielokilometrowych tras autem może być męczące i trwać dłużej, ale z drugiej - sami decydujemy, kiedy, gdzie i na ile czasu się zatrzymamy, by chwilę odetchnąć lub rozprostować kości. A większość rodziców z pewnością zgodzi się z tym, iż dzieciom wyjątkowo trudno usiedzieć w jednym miejscu. Można też jechać nocą, a wówczas najmłodsi prawdopodobnie prześpią całą podróż.

PZU wojażer content box v1
PZU wojażer content box v1.

Nie zawsze mamy jednak wybór - nie w każde miejsce na świecie da się bowiem dotrzeć samochodem. Lot samolotem bez wątpienia trwa krócej i jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Tutaj warto zacząć już od etapu rezerwacji miejsc i wybrać te, znajdujące się blisko wyjść ewakuacyjnych lub łączników - tam jest najwięcej przestrzeni na rozprostowanie kości. Na lotnisku opłaca się także zjawić odpowiednio wcześnie, aby niepotrzebnie się nie spieszyć - stres rodziców łatwo udziela się dziecku.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się samolot, czy samochód, warto zabrać ze sobą różnego rodzaju przedmioty, które umilą najmłodszym czas. Ulubione zabawki dziecka lub nowe, kupione specjalnie na podróż (te na dłużej zajmą naszą pociechę!), książki, kolorowe gazety, kieszonkowe gry czy tablet ze zgranymi wcześniej bajkami - opcji jest mnóstwo. Jeśli chodzi natomiast o jedzenie - warto zabrać ze sobą po prostu to, co dziecko je na co dzień oraz dodatkowo spakować przekąski, a do samolotu - gumy rozpuszczalne, które zapobiegają zatykaniu się uszu.

Podróżujący z dzieckiem zawsze ubezpieczony

Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniającej do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej (oraz kilku innych, m.in. w Islandii, Norwegii czy Szwajcarii) warto kupić ubezpieczenie turystyczne dopasowane do podróży z dzieckiem.

PZU proponuje turystom wyjeżdżającym za granicę ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer z możliwością rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie Assistance - Pakiet Dziecko/ Osoba Niesamodzielna. Co konkretnie gwarantuje?

Ubezpieczenie Assistance - Pakiet Dziecko zapewnia opiekę nad dzieckiem w momencie, gdy rodzic lub opiekun podczas podróży trafi do szpitala. Pokrywa również koszty wizyty lub noclegu dla rodzica lub opiekuna, jeśli dziecko będzie wymagało hospitalizacji. Z kolei w momencie, gdy podczas podróży zdarzy się nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie, uniemożliwiający naukę w szkole podstawowej lub średniej przez co najmniej tydzień po powrocie do kraju, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty indywidualnych korepetycji.

PZU wojażer content box v3
PZU wojażer content box v3.

Umacnianie więzi rodzinnych, odpoczynek, poszerzanie horyzontów, nowe życiowe doświadczenia, szansa na osłuchanie się z językiem obcym, możliwość poznania innych kultur i zwyczajów... Podróżowanie z dzieckiem, choć chwilami wymagające, ma mnóstwo zalet - takich, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas