Wakacje z adrenaliną: o czym pamiętać, jeśli planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka?

Jeśli na propozycję zwiedzania zabytków masz ochotę pakować plecak i wracać do domu, a już na samą myśl o wylegiwaniu się cały dzień na plaży dostajesz ciarek, to prawdopodobnie należysz do trzeciej kategorii turystów – poszukiwaczy przygód i adrenaliny. Kochasz ryzyko? Z pewnością nie da się z tobą nudzić na wakacjach. Ale w jednej kwestii nie warto ryzykować. O co bezwzględnie należy zadbać, gdy planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka podczas wyjazdu wakacyjnego?

Surfing, windsurfing i kitesurfing zaliczają się do sportów wysokiego ryzyka
Surfing, windsurfing i kitesurfing zaliczają się do sportów wysokiego ryzyka123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Ryzykownie czy ekstremalnie?

Większość z nas utożsamia sporty wysokiego ryzyka ze sportami ekstremalnymi: wspinaczką wysokogórską, paralotniarstwem czy skokami ze spadochronem. Tymczasem należą do nich również sporty, które z pozoru mogłyby się wydawać normalnymi wakacyjnymi rozrywkami, jak np. nurkowanie, żeglarstwo czy jeździectwo. Jakie ma to dla nas znaczenie? To nie tylko kwestia nazewnictwa.

Planując wakacje, warto przemyśleć, jakie sporty chcemy uprawiać, żeby móc odpowiednio się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli mamy skłonność do spontanicznych decyzji, najlepiej na wszelki wypadek wykupić ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, gdyż może się okazać, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne jest niewystarczające.

Uprawiasz sporty? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zwykłe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje części sportów. Jak już zostało powiedziane - nie chodzi wyłącznie o sporty ekstremalne, ale wszystkie aktywności, które niosą za sobą podwyższone ryzyko, np. sporty motorowe, surfing, wspinaczka wysokogórska czy nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Aby więc wybrać odpowiednią ochronę na czas wyjazdu, należy przemyśleć, jakie sporty będziemy uprawiać. Czy znajdują się wśród nich sporty wysokiego ryzyka? Czy będziemy je uprawiać tylko rekreacyjnie czy też wyczynowo? Następnie pod tym kątem warto dopasować odpowiedni pakiet, wybierając stosowne rozszerzenia, które w razie nieprzewidzianych sytuacji pozwolą pokryć koszty leczenia, badań czy ratownictwa. Wiele opcji znajdziemy np. w ofercie ubezpieczenia PZU Wojażer.

PZU wojażer content box v4
PZU wojażer content box v4.

W ramach PZU Wojażer możemy rozszerzyć ochronę o Assistance - Pakiet Sport. Dzięki temu na wypłatę świadczenia możemy liczyć w razie utraty lub zniszczenia sprzętu sportowego, wchodzącego w skład bagażu podróżnego, w wyniku wypadku. Ubezpieczyciel zwróci poniesione koszty naprawy tego sprzętu albo koszty wynajmu sprzętu zastępczego do ustalonej w umowie sumy.

Czy warto mieć kartę EKUZ?

Jak widać karta EKUZ zdecydowanie nie jest wystarczającym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają aktywnie spędzić czas na wakacjach. Oczywiście warto ją mieć, gdyż w niektórych krajach, posiadając taką kartę, możemy udać się na wizytę do lekarza bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności.

Daje ona również dostęp do refundowanych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej bez limitów kwotowych leczenia, a koszty zostają pokryte niezależnie od przyczyn leczenia. Pamiętajmy jednak, że działa ona jedynie w krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, a wykorzystywać ją mogą jedynie osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Z kolei prywatne ubezpieczenie turystyczne obejmuje także kraje spoza UE, daje szerszy dostęp do świadczeń zdrowotnych i możliwość korzystania z prywatnych placówek medycznych, a także pokrywa koszty transportu do kraju i ratownictwa.

Podsumowując, jeśli zamierzamy czas urlopu wykorzystać aktywnie, warto dobrze dopasować pakiet ubezpieczenia do planowanych zajęć i rozważyć rozszerzenie ochrony tak, by obejmowała uprawianie sportów wysokiego ryzyka oraz uprawianie sportów wyczynowo, np. jeśli wybieramy się za granicę na zawody sportowe.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas