Cztery oznaki, że pora wymienić lodówkę na nową
Materiał promocyjny
Kiedy psuje się odkurzacz, nie dzieje się nic wielkiego, do przeglądania modeli możemy przysiąść w wolnej chwili, tymczasowo zastąpi go miotła. Jednak gdy lodówka przestaje działać, potrzebujemy nowej natychmiast, najlepiej tego samego dnia – w końcu nie chcemy, by wszystkie zakupione produkty się zmarnowały. A gdy dodatkowo mamy pełną zamrażarkę, straty będą jeszcze większe, sprawa więc robi się naprawdę pilna. Dlatego w przypadku lodówki warto znać pierwsze oznaki, które mogą wskazywać na to, że jej dni są policzone i musimy się przygotować na zakup nowego sprzętu.
1. Jedzenie psuje się szybciej niż dotychczas
Pierwszym symptomem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest gorsze chłodzenie. Możemy go zauważyć po tym, że jedzenie w lodówce psuje się znacznie szybciej niż wcześniej. Jeśli temperatura wewnątrz lodówki nie jest odpowiednio niska, drobnoustroje mogą się rozmnażać szybciej, co prowadzi do psucia się jedzenia. Temperaturę we wnętrzu lodówki możemy zmierzyć, wsadzając do środka termometr. Niektóre, nowsze modele, mają wbudowany termometr - w takim wypadku wystarczy odczytać pomiar. Za wzrost temperatury w urządzeniu czasem odpowiada nieszczelna uszczelka wokół drzwi, takie uszkodzenie powoduje cyrkulację powietrza. W takim przypadku wystarczy zatem wymiana samej uszczelki. Jeśli jednak wszystko z nią w porządku, może to oznaczać, że to system chłodzenia lodówki jest uszkodzony, a jego naprawa przeważnie jest nieopłacalna. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nowego urządzenia.
2. Wewnątrz pojawia się wilgoć
Nadmierna wilgoć wewnątrz lodówki jest nie tylko uciążliwa, ale może również prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jeśli mieliśmy w ostatnim czasie przerwy w dostawie prądu, pojawienie się wilgoci jest normalne. Kropelki mogą również wystąpić, po podwyższeniu temperatury w lodówce. Jednak gdy wilgoć pojawiła się samoistnie, prawdopodobnie doszło do usterki.
Przyczyną tego problemu mogą być nieszczelne uszczelki. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ich zużycie może prowadzić do przenikania ciepłego powietrza do wnętrza lodówki, a w efekcie do kondensacji wilgoci. Inną przyczyną tego stanu rzeczy jest czasami problem z systemem odszraniania, w tym zatkany wężyk odprowadzający wilgoć z lodówki. Czasem wystarczy jedynie wyczyszczenie systemu.
3. W lodówce pojawia się szron i lód
Pierwszą oznaką awarii jest wspomniana wilgoć w lodówce. Jeśli ją zignorujemy, problem może zacząć się nasilać i wkrótce pojawi się szron oraz lód. Czasami przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprawidłowe użytkowanie chłodziarki. Zbyt częste otwieranie, długie rozważania, co z niej wyjąć lub wkładanie gorących potraw powodują pojawianie się wilgoci. Pamiętajmy również o odpowiednim rozmieszczeniu produktów, szczególnie tych, które zawierają dużo wody, czyli owoców i warzyw - dla nich miejsce jest w szufladzie na dole. Model BEKO BCNE400E50SHN wyposażony jest dodatkowo w technologię HarvestFresh. Na czym polega? Za pomocą trzech kolorów światła (niebieski, zielony oraz czerwony) imitowany jest dwudziestoczterogodzinny godzinny cykl słońca. Dzięki odtworzeniu warunków zbliżonych do naturalnych owoce i warzywa nie tracą swoich właściwości, dłużej zachowują swój naturalny smak oraz świeżość[1].
4. Lodówka pracuje głośniej niż zwykle
Każda lodówka wydaje dźwięki podczas pracy, jednak jeśli zauważymy, że stała się nagle głośniejsza, może to być oznaką problemów mechanicznych. Powody zwiększonego hałasu są różne: od uszkodzonego kompresora, poprzez zużyte wentylatory, aż po uszkodzony agregat. Czasem przyczyną hałasu mogą być luźne elementy wewnątrz lub na zewnątrz lodówki, które wibrują podczas pracy urządzenia.
Głośna praca lodówki nie tylko jest uciążliwa, ale może również wskazywać na zbliżającą się awarię. Jeśli problem nie ustępuje po przeprowadzeniu konserwacji, warto rozważyć wymianę lodówki na nową. Najlepiej taką, która zapewnia cichą pracę - model do zabudowy BEKO BCNE400E50SHN wyróżnia się działaniem na poziomie jedynie 35 dB, czyli tyle co szept. Do tego możemy liczyć na niskie zużycie energii - ok. 198 kWh w skali roku.
Wymiana lodówki to często duży wydatek, ale ignorowanie sygnałów wskazujących na jej zużycie może prowadzić do jeszcze większych problemów, takich jak psucie się jedzenia czy zwiększone rachunki za energię. Jeśli więc zauważymy, że produkty nie nadają się do spożycia szybciej niż dotychczas, we wnętrzu pojawia się wilgoć lub wręcz szron i lód albo lodówka zaczęła głośno pracować, warto dokładnie przyjrzeć się stanowi swojego urządzenia. W wielu przypadkach naprawa może okazać się nieopłacalna, a zakup nowej lodówki będzie najlepszym rozwiązaniem.
[1] https://www.beko.com/content/dam/bekoglobal/pl/campaigns/harvestfresh-beyond/pdf/Intertek_Claim%20Report_Tomato_GreenPepper.pdf
Materiał promocyjny