Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie

Artykuł sponsorowany

W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors - TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta - pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie. Wydanie książki to efekt współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Wydarzeniu towarzyszyła debata pt. „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”, której partnerem była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Fundacja Dorastaj z Nami
Fundacja Dorastaj z Namimateriały promocyjne

Wydarzenie odbyło się 2 października br., wzięli w nim udział: Bonnie Carroll, autorka książki; ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa; płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii; Karolina Suska, doradca edukacyjny Fundacji Dorastaj z Nami oraz Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. Debatę poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Dorastaj z Nami.

Podczas spotkania grono ekspertów przybliżyło temat żałoby, przedstawiło możliwe sposoby radzenia sobie z nagłą stratą bliskiej osoby oraz pomocy tym, którzy mierzą się z taką tragedią. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, uczestnicy debaty rozmawiali o tym, jak przebiega proces żałoby u dziecka, a jak u osoby dorosłej.

Służba, poświęcenie, szacunek

W Polsce każdego dnia około 330 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wychodzi do pracy. Niestety, od 1989 r. ponad 350 naszych strażaków, policjantów i żołnierzy nie wróciło już do domu. Chociaż służba publiczna wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem, w Polsce jest blisko 97 tys. funkcjonariuszy policji, prawie 140 tys. żołnierzy, a także około 30 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Fundacja Dorastaj z Nami
Fundacja Dorastaj z Namimateriały promocyjne

Dzięki współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, na polskim rynku ukazała się książka pt. "Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół" (tytuł oryginału: "Healing Your Grieving Heart After a Military Death: 100 Practical Ideas for Family and Friends") autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors - TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii), emerytowanej oficer armii Stanów Zjednoczonych oraz Alana Wolfelta - pedagoga, psychoterapeuty, doradcy osób pogrążonych w żałobie.

"Najnowsza publikacja dwójki autorów, Carroll i Wolfelta, to przede wszystkim duchowy przewodnik dotyczący spraw zasadniczych w procesie oswajania bólu. To pomoc dla wszystkich tych, którzy stracili najbliższych i pragną na nowo zdefiniować sens własnego życia. Zawarte w niej wskazówki przyniosą ukojenie nie tylko rodzinie i przyjaciołom poległych na służbie, ale każdemu, kto mierzy się z traumą spowodowaną stratą ukochanej osoby. Jak wskazują wyniki badań, aż 90 proc. ankietowanych chociaż raz przeżywało żałobę po śmierci bliskiego. Temat jest więc bardzo istotny, ponieważ dotyczy większości społeczeństwa - podkreśla Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami i dodaje: - Dla nas pojawienie się na polskim rynku tak wartościowej książki to także początek współpracy z TAPS. Obie organizacje mają ten sam cel - pomagać ludziom, których bliscy polegli lub zostali ciężko ranni na służbie. Wierzymy, że wzajemna empatia i wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi inicjatywami wspierania rodzin i przyjaciół, a zwłaszcza dzieci Bohaterów".

Fundacja Dorastaj z Nami
Fundacja Dorastaj z Namimateriały promocyjne

Fundacja Dorastaj z Nami od 2010 r. opiekuje się dziećmi poległych i ciężko rannych na służbie żołnierzy, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb publicznych.

Pełen zapis debaty oraz więcej informacji o Fundacji Dorastaj z Nami na stronie www.dorastajznami.org.

Źródło informacji: Fundacja Dorastaj z Nami

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas