Reklama
Ślub i wesele

​Co warto, a czego nie wypada życzyć młodej parze?

Życzenia dla pary młodej powinny być dobrze przemyślane. Podpowiadamy, jak ułożyć takie, które sprawią nowożeńcom radość, i jakich drażliwych tematów unikać, by nie zrobić im przykrości.

Życzenia dla pary młodej skrojone na miarę

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu zakochanych, który pozostanie w ich pamięci na zawsze. Aby nasze życzenia stały się częścią tego szczęśliwego wspomnienia, powinny być dopasowane do charakterów, wartości i życiowych celów nowożeńców. Jeśli bardzo dobrze znamy parę młodą, bez trudu dobierzemy odpowiednie słowa. Nie ograniczajmy się wyłącznie do prostych fraz, takich jak neutralne: "Wszystkiego najlepszego".

- Nawiążmy do wspólnych planów i marzeń państwa młodych - radzi ekspertka od etykiety ślubnej, Anna Machnowska z portalu PlanujemyWesele.pl, i dodaje: - Jakie mają cele na najbliższą przyszłość? Co ich połączyło? Co ich cieszy? Indywidualny rys naszych życzeń sprawi, że będą naprawdę od serca.

Reklama

Jeśli państwo młodzi są naszymi przyjaciółmi lub członkami bliskiej rodziny, mamy ułatwione zadanie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie łączą nas z nimi zażyłe stosunki? Jakie tematy są podczas składania życzeń bezpieczne, a które lepiej taktownie pominąć?

Dobre pomysły na życzenia dla młodej pary

Życzenia dla nowożeńców idealnie wpisujące się w ślubną etykietę powinny odnosić się do uniwersalnych wartości. Zdrowie, szczęście, miłość, pomyślność, spełnienie marzeń - możemy mieć pewność, że tego pragnie każdy. Zadbajmy jednak, by tematyka życzeń ślubnych odnosiła się do konkretnego wydarzenia, jakim jest wkroczenie na nową drogę życia. Zdrowia i pomyślności życzymy sobie przecież w każde święta i urodziny.

Możemy nawiązać do cech charakteru i postaw, które pomogą młodej parze zbudować trwały związek. Nikt nie obrazi się za życzenia dotyczące wytrwałości, wyrozumiałości, szacunku, siły, pogody ducha, ciepła i życzliwości. Warto życzyć młodym, by zawsze znajdowali w sobie nawzajem oparcie, pokonywali razem trudności i odkrywali siebie na nowo każdego dnia.

- Jeśli para młoda jest wierząca, można wpleść treści religijne, takie jak Boże błogosławieństwo czy opieka Matki Boskiej - mówi nasza ekspertka. - Uwaga: takie życzenia zabrzmią wiarygodnie tylko wtedy, jeśli sami jesteśmy osobami wierzącymi.

***Zobacz także***


Czego nie wypada życzyć?


Życzenia dla młodej pary powinny płynąć z serca. Warto jednak zadbać, by nasze najlepsze intencje zostały ujęte w ramy dobrego smaku. Jeśli chcemy uniknąć oficjalnych, sztywnych form i utartych schematów, możemy zdecydować się na żartobliwe życzenia. Nasze słowa mają wywołać szczery uśmiech, a nie grymas zażenowania, dlatego wystrzegajmy się tematów intymnych. Nie składajmy życzeń o podtekście erotycznym, które mogłyby zawstydzić odbiorców, zwłaszcza jeśli słyszą je inni goście. Nie należy poruszać również kwestii związanych ze stereotypowym obrazem małżeństwa rodem z dowcipów. Nie rozprawiajmy o końcu wolności, ciężkiej pracy związanej z wychowaniem dzieci, posłuszeństwie żony czy niewierności męża, nie udzielajmy "złotych rad".

- Zachowajmy ostrożność, jeśli zgodnie ze starym zwyczajem chcemy życzyć młodej parze licznego potomstwa - radzi Anna Machnowska z PlanujemyWesele.pl. - Prawdziwym faux pas i powodem dużej przykrości byłoby wyrażenie takich życzeń, jeśli para nie może lub nie planuje mieć dzieci.  

Pamiętajmy, że ślubny savoir-vivre dotyczy także długości życzeń i toastów. Zadbajmy o zwięzłą formę wypowiedzi, ponieważ nie wypada zajmować młodym zbyt wiele czasu. Dłuższe i bardziej szczegółowe życzenia można przekazać pisemnie, np. w formie listu czy kartki ślubnej.

***Zobacz także***

Planujemywesele.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy