Reklama

Reklama

Ciągła presja, nadużycia, stres. Czy 14-latki powinny zostawać modelkami? "Zdanowicz pomiędzy wersami"

W nowym odcinku programu "Zdanowicz pomiędzy wersami" dziennikarka Polsat News, Katarzyna Zdanowicz rozmawiała z autorką oraz jedną z bohaterek książki "Życie patyczaków ubranych w czarne rurki. Za kulisami pracy modelek. Jak marzenia nastolatek zderzają się z rzeczywistością" - Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin oraz Zuzanną Butryn. Jak naprawdę wygląda praca nastoletnich modelek? Z czym muszą się mierzyć kilkunastoletnie dziewczynki chodzące po wybiegach na całym świecie, jednak pozostawione same sobie, bez wsparcia, kiedy najbardziej go potrzebują? Czy powinniśmy pozwalać na to, by czternastolatki zaczynały karierę w modelingu? Na te i inne tematy dyskutowały kobiety zaproszone do podcastu "Zdanowicz pomiędzy wersami". Cały odcinek dostępny poniżej.

14 lat i sama w Nowym Jorku, sama ze starszym fotografem, sama ze sobą. Jak wygląda praca "małej" modelki?

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin to dziennikarka, która swoją ostatnią książkę poświęciła pracy nastoletnich modelek. Mimo że często wyglądają jak dorosłe kobiety, wciąż są tylko nastolatkami z nastoletnimi problemami. A świat modelingu kusi sławą, wielkimi kontraktami i dużymi pieniędzmi. Często ze względu na karierę zaniedbują szkołę, mają problemy z odżywianiem, a przez codzienne castingi, podczas których wypomina im się najdrobniejsze niedoskonałości, mają zaburzony obraz swojego ciała. Zuzanna Butryn rozpoczęła swoją karierę w wieku 14 lat - najpierw w Polsce, ale niezwykle szybko również za granicą. W wieku zaledwie czternastu lat wyjechała do Londynu z tatą, ale niewiele później już sama do Nowego Jorku. Dziś nie pracuje już jako modelka - jest psychoterapeutką, jednak pomaga również osobom w podobnej sytuacji, w jakiej sama kiedyś była. Jak więc wygląda praca nastoletniej modelki poza fleszami kamer?

Reklama

Zobacz również: "Agencja traktowała mnie jak dorosłą, a ja byłam dzieckiem" - jak nastolatki nie radzą sobie w wielkim świecie mody

Takie nastolatki najczęściej wyjeżdżają same. Bez opieki rodziców i z minimalnym zainteresowaniem agencji, która zapewnia im kontrakt. Daje to przestrzeń do szeregu nadużyć względem gotowych zrobić wiele dla kariery dziewczynek.

Uszczypliwe komentarze na temat wagi. "Nie wiedziałam, co ze sobą zrobić"

Katarzyna Skrzydłowska dodaje, że nie ma się kontroli nad tym, jak profesjonalna jest "agencja" modelek. Katarzyna wspomina, że często za takie agencje podają się po prostu zwykli fotografowie, którzy wiele obiecują. Zuzanna Butryn wyznaje, że w pamięci najbardziej utkwiły jej komentarze na temat jej wagi. "Nie wiedziałam, co ze sobą zrobić" - pomyślała, kiedy fotograf po skończonej sesji, powiedział jej, że na zdjęciach wygląda kompletnie inaczej i nie podoba mu się to. Miała wtedy kilkanaście lat. Nie wiedziała, jak się odnaleźć. Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin oraz Zuza Butryn w rozmowie u Katarzyny Zdanowicz wyznają, że kariera w modelingu to ciągła presja, ciężka praca, w której często pojawia się mobbing, ciągły stres, nieprzerwane poddawanie się ocenom i komentarzom na temat tego, czego nie można zmienić - wyglądu. Modelki nie jedzą waty, ale mają zaburzenia odżywiania - ciągle uważają się za zbyt grube. "High fashion się nie zmieni, dopóki to ubranie jest podstawą, a nie człowiek" - uważają bohaterki podcastu dziennikarki Katarzyny Zdanowicz, "Zdanowicz pomiędzy wersami".

Cały odcinek:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy