Reklama

Reklama

Która para jest najszczęśliwsza?

Jesteście prawdziwymi przyjaciółkami? Czytacie sobie w myślach, potraficie kończyć za siebie zdania, a otoczenie zaczyna was posądzać o zdolności telepatyczne? Ten prosty test może naprawdę wiele o was powiedzieć. Odsłoni pewne aspekty waszych osobowości i podejście do innych ludzi. Niewykluczone, że rezultat potwierdzi wielką psychologiczną prawdę w myśl której „podobne działa na podobne”, albo okaże się, że różnicie się bardziej niż kiedykolwiek mogłyście przypuszczać. A to przecież… też dobrze!

Todd Ruthman powiedział kiedyś, że "podobieństwa czynią przyjaźń radosną, a różnice - ciekawszą". I nie sposób odmówić mu racji, bo choć przeglądanie się w drugiej osobie jak w lustrze, przynajmniej  na początkowym etapie znajomości, bywa naprawdę fascynujące, to jednak czy aby na pewno tego właśnie oczekujemy? Gdzie tu miejsce na gorące dyskusje czy spory będące prawdziwym wyzwaniem intelektualnym? Jeśli zgadzacie się we wszystkim i nieustannie sobie potakujecie, w efekcie otrzymujecie jedynie potwierdzenia swoich poglądów. Jezuita, ojciec Józef Augustyn w swojej książce "Przewodnik po przyjaźni" przekonuje, że różnice w bliskich relacjach są równie ważne jak podobieństwa. To przecież różnice zdań, doświadczeń, odmienne spojrzenie na pewne sprawy,
a zwłaszcza różne cechy osobowości czynią interakcję z drugim człowiekiem tak interesującą oraz będącą źródłem nieustannej stymulacji. Różnice uczą tolerancji, poszerzają horyzonty i otwierają nasze głowy. Dzięki nim nie ma miejsca na nudę - poznajemy się nawzajem i ciekawi nas to, co odkrywamy. Także w sobie.

Reklama

W samopoznaniu pomagają nam niekiedy rozmaite psychozabawy. Ta, którą chcemy wam zaproponować jest psychotestem o cechach testu projekcyjnego, czyli takiego, w którym można wnioskować o pewnych właściwościach osoby badanej na podstawie dokonanej przez nią interpretacji zaprezentowanego jej wieloznacznego materiału badawczego. Innymi słowy - powiedz, co widzisz na obrazku, a powiemy ci, jaki jesteś.

Zadanie z pozoru jest łatwe - instrukcja każe przyjrzeć się ilustracjom przedstawiającym cztery pary, a raczej cztery duety i odpowiedzieć, który z nich wygląda na najszczęśliwszy. Obrazki pozostawiają jednak szerokie pole do interpretacji, ponieważ zaprezentowane relacje wyglądają na niesymetryczne. Osoby sportretowane różni wiek, płeć lub gesty, które wykonują w swoich kierunkach. Zatem, która dwójka wygląda na tą najszczęśliwszą?

Wybrałaś parę nr 1?

Na ten tandem wskazuje większość przepytywanych osób. Coś w tym musi być, prawda? Jeśli znalazłaś się wśród nich, najprawdopodobniej jesteś typem, który łatwo zjednuje sobie innych. Taki przyjaciel jak ty to prawdziwy skarb, nic więc dziwnego, że działasz na ludzi jak magnes. Szczerość - to słowo-klucz od razu kojarzy się z tobą i opisuje cię doskonale. Jednak twoja bezpretensjonalność i otwartość niekiedy przysparzają ci problemów. Dajesz się zwieść pozorom, bo trudno jest ci się pogodzić z tym, że nie wszyscy są równie naturalni i prostolinijni jak ty - jeśli zanadto zaufasz temu, co widoczne na pierwszy rzut oka, możesz się gorzko rozczarować. Masz dość zawiedzionych nadziei czy niechcianych "zimnych pryszniców"? Postaw na nieco większą uważność oraz ostrożność w kontaktach międzyludzkich.

A to ciekawe... Czy to ojciec z córką? A może partnerzy z dużą różnicą wieku? Te dwie interpretacje pojawiają się najczęściej. Badani podkreślają, że o ich wyborze przesądziła mowa ciała postaci kobiecej, która w ich ocenie wyraża więcej pozytywnych emocji niż wszystkie pozostałe sylwetki.

Wybrałaś parę nr 2?

Napoleon Bonaparte powiedział, że światem rządzi wyobraźnia. A tej ci nie brakuje! Banalne rozwiązania i utarte schematy nie są dla ciebie. Myślisz zupełnie nieszablonowo (co uwidacznia się też w tym teście, bowiem takiego wyboru jak ty dokonało zaledwie 5 proc. respondentów) dzięki czemu do każdego zadania podchodzisz z dużą dozą kreatywności, co jest niewątpliwie jedną z twoich najmocniejszych stron, choć niektórzy powiedzieliby, że działasz nieco chaotycznie. Być może to prawda, ale przecież w tym szaleństwie jest metoda! Poszukujesz nietypowych sposobów wyrażania siebie i odbierasz rzeczywistość nieco inaczej niż osoby mocniej trzymające się ziemi, co czasem bywa źródłem nieporozumień. Lubisz ruch, zmianę i fakt, że "coś się dzieje", przez co nie każdy może za tobą nadążyć.

A to ciekawe... Rzeczywiście jest to wybór dość niestandardowy, gdyż większość respondentów omija ten oto obrazek wskazując, że przedstawia on relację satysfakcjonującą tylko jedną stronę, o czym świadczyć ma mimika postaci z lewej i jej skrzyżowane na piersiach ramiona. Aby zobaczyć tu coś zgoła odmiennego należy wyjść poza schematyczne myślenie.

Wybrałaś parę nr 3?

Wybór ten każe przypuszczać, że jesteś osobą godną zaufania. Być może masz wokół siebie niewiele bratnich dusz, ale za to na pewno są to te właściwe. Jest z tobą trochę tak, jak w znanym powiedzeniu - gdyby twoi przyjaciele zaczęliby skakać z mostu, ty nie poszłabyś za nimi. Zamiast tego stałabyś na dole i ratowała im życie. Chcesz mieć wszystko pod kontrolą, dopięte na ostatni guzik i jeszcze na suwak - ku pewności. Nigdy nie działasz impulsywnie, nie podejmujesz pochopnych decyzji, starasz się wysłuchać wszystkich stron zanim wydasz werdykt w dowolnej sprawie, a na twój głos rozsądku zawsze można liczyć. Dużo rozmyślasz i analizujesz, czasami aż za dużo, dlatego niepotrzebnie się stresujesz. Pamiętaj, nie wszystko zależy od ciebie, nie bierz zbyt wielu zobowiązań i wiedz, że są rzeczy, których nie zaplanujesz. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę nieszkodliwego szaleństwa - zasłużyłaś!

A to ciekawe... Badani często mówią, że para z ilustracji uosabia relację opiekun-podopieczny. Młodsza osoba ma wspierać mężczyznę podając mu pomocną dłoń, a ściślej - ramię. Niektórym ta scena przywodzi na myśl instytucjonalną opiekę nad seniorem, inni widzą tu realizację idei wolontariatu lub scenę z życia rodzinnego.

Wybrałaś parę nr 4?

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" - przekonywał Adam Mickiewicz. Czy to przypadkiem aby nie o tobie? Wygląda na to, że jesteś bardzo emocjonalna, wrażliwa, a nawet nieco romantyczna. Odznaczasz się ogromnymi pokładami empatii, bezbłędnie wyczuwasz zmiany nastroju bliskich ci osób i zawsze jesteś tuż obok, gotowa nieść pomoc. Niektórzy mówią, że masz w sobie coś z anioła. Mimo wszystko miej na uwadze, że emocje bywają złym doradcą - przyznaj się, zdarzyło ci się decydować pod wpływem chwili, a potem ponosić tego konsekwencje... Twoja delikatność nie sprzyja stanowczości i stawianiu granic, a więc to coś, czego jeszcze musisz się nauczyć.

A to ciekawe... Obrazek ten na ogół przywodzi na myśl ciepłą relację babcia-wnuczka i według części odpowiadających jest jedynym, który prezentuje parę, w której obie strony są niewątpliwie zadowolone ze swojego towarzystwa, na co wskazuje bliskość fizyczna i uśmiechy na twarzach postaci.

Jeśli okaże się, że ty i twoja przyjaciółka dokonałyście różnych wyborów, prawdopodobnie będzie to oznaczać, że świetnie się uzupełniacie. Duet złożony z odmiennych osobowości ma wielki potencjał, zwłaszcza wtedy, gdy mimo rozbieżności potraficie się porozumieć oraz wyznajecie podobne wartości. A co, jeśli i tym razem zupełnie niezależnie od siebie wskazałyście na to samo? Cóż, można wam tylko pogratulować jednomyślności! Tu nie ma złych odpowiedzi, dobra jest każda, jeśli tylko jest szczera. Chociaż najpewniej macie podobne deficyty i zasoby, jesteście dla siebie nieocenionym wsparciem. Któż bowiem zrozumie cię lepiej, niż osoba, która myśli i odczuwa podobnie?


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy