Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Koronacja Panny Młodej

Moda na długi, zakrywający włosy welon dawno przeminęła. Dzięki temu pannie młodej nie grozi już potknięcie się o własne nakrycie głowy, ale jednocześnie dobór odpowiedniej fryzury, jak i ozdób do włosów na ślub i wesele stały się nie lada wyzwaniem.

Zanim zdecydujesz się na konkretną ozdobę, choćby zachwycając się tym, jak prezentowała się w niej modelka, zastanów się, czy tobie będzie w niej równie ładnie. Nie każda ozdoba pasuje do konkretnych włosów, rysów twarzy i charakteru danej osoby. Coś, co u drugiej osoby prezentuje się znakomicie, niekoniecznie musi wyglądać wspaniale na innej fryzurze. Wybierając ozdoby do włosów, nie powinnaś również zbyt mocno sugerować się tym, co podoba się twojej mamie, babci, cioci czy nawet narzeczonemu. Wybierz coś, w czym ty będziesz czuła się dobrze i pewnie!

Reklama

Ozdoby a kształt twarzy

Wyróżniamy cztery podstawowe kształty twarzy: okrągłą, owalną, trójkątną i kwadratową. Paniom z pierwszej grupy zaleca się ozdoby i biżuterię wizualnie wydłużającą twarz. W tej roli dobrze spiszą się wszelkie podłużne, długie wzory, np. piórka czy łańcuszki. Za to niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie wianek. Jeżeli zdecydujecie się na welon czy kapelusz, pamiętajcie, by był lekko zsunięty na tył głowy. Niektórym typom okrągłych twarzy mogą pasować również wysokie upięcia, ze specjalnymi wsuwkami lub grzebieniami.

Do twarzy kwadratowej idealnie nadają się ozdoby okrągłe, które złagodzą rysy. Wianek, stroik z żywych kwiatów, a także odpowiednio dobrana woalka na pewno dodadzą wiele uroku pannie młodej. Dobrym rozwiązaniem będzie również kapelusz z dużym rondem.

Twarz trójkątną charakteryzuje szpiczasty podbródek. W tym przypadku idealnie sprawdzą się ozdoby szersze u dołu, tuż przy linii brody, elementy biżuteryjne zasłaniające część czoła, a także niektóre krótkie welony, które optycznie znacznie poprawią rysy twarzy. Można rozważyć też wybranie woalki lub kapelusza. Jeżeli posiadasz długie włosy, dobrym rozwiązaniem są loki, które złagodzą rysy trójkątnej twarzy. By nie przeszkadzały w zabawie, upnij włosy efektowną spinką, opaską bądź wiankiem. Jeżeli jesteś miłośniczką stylu hippie, to rozwiązanie powinno ci się spodobać.

Do twarzy owalnej - uznawanej za idealnie proporcjonalną - pasuje bardzo wiele ozdób. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kunsztowne upięcie udekorowane grzebieniem, czy na włosy rozpuszczone, podtrzymywane opaską - każda opcja powinna być dobra.

Jeżeli narzekasz na zbyt podłużną twarz, nie powinnaś się martwić - i na to jest rozwiązanie! Wystarczy sięgnąć po wianek, który może ją optycznie skrócić, jeżeli tylko ułożysz go w poprzek czoła. Unikaj za to tiar i diademów.

Nie jesteś pewna, który z wymienionych kształtów twarzy cechuje ciebie? Wahasz się między dwiema opcjami? By rozwiać wątpliwości, poeksperymentuj z różnymi ozdobami do włosów i zobacz, które prezentują się na twojej głowie najlepiej, albo zasięgnij  porady stylisty.

Wygodnie a kobieco

Welony, choć może i kobiece, nie są zbyt wygodne. Zwłaszcza te długie, do których noszenia konieczne są druhny. A przecież na własnym weselu każda panna młoda chce czuć się komfortowo! I staje przed dylematem: co zrobić z włosami, by wyglądały pięknie, , a jednocześnie aby ich upięcie nie było przyczyną dyskomfortu podczas zabawy.

Z pomocą przychodzi wiele współczesnych ozdób. Zapewne każda z nich jest kobieca. Ale czy wygodna? To zależy od indywidualnych preferencji. Jedni uwielbiają nosić kapelusze czy wianki i uznają takie rozwiązanie za całkiem komfortowe. Inni zaś dobrze czują się jedynie w mocno upiętych włosach. Zastanów się, na które ozdoby możesz sobie pozwolić i które nie będą przeszkadzały ci podczas tańca czy witania gości.

Na co uważać?

Przy dobieraniu ozdób do włosów pamiętaj, by ocenić je pod kątem zharmonizowania zresztą stroju. Zazwyczaj dobrze spisuje się zasada przeciwieństw, czyli jeżeli planujesz założyć bogato zdobioną, efektowną suknię, postawi na skromne i delikatne akcenty na włosach. Z kolei gdy twoja suknia ma być prosta i gładka, możesz znacznie bardziej poszaleć z dodatkami. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ozdoba jest w podobnym stylu, co suknia, i wygląda, jakby została do niej stworzona - wtedy zasada przeciwieństw nie obowiązuje.

Pamiętaj również, by kolor sukni współgrał z barwą ozdób. Do białej kreacji pasuje większość dodatków. Większy dylemat możesz mieć, jeżeli wybrałaś suknię kremową. Jednak i na nią jest sposób - z takim odcieniem ładnie mogą współgrać perły czy koronki.

Kolejna kwestia to odpowiednio skontrastowanie ozdoby, tak by nie zlewały się z włosami. W tym przypadku największe trudności napotkają platynowe blondynki. Na szczęście ślubne nakrycia głowy i akcenty na włosach wcale nie muszą być białe. U posiadaczek jasnych pukli sprawdzą się chociażby kwieciste, kolorowe wianki, bardzo kobiece. Natomiast u szatynek  białe ozdoby będą wspaniałym kontrapunktem.

A jeżeli chcesz pozostać przy tradycyjnym welonie? Masz do tego całkowite prawo! Ale i tutaj istnieje spore pole do popisu, bowiem welon welonowi nierówny. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zwróć uwagę na dopasowanie konkretnego modelu do kształtu twojej twarzy, charakteru i koloru sukienki, pamiętając przy tym o własnych upodobaniach, a nie chwilowych modach.

Kinga Czerwińska

Magazyn Wesele

Reklama