Reklama
Ślub i wesele

Bramy weselne

W ciągu lat rynek ślubny diametralnie się zmienił. Pojawiają się nowe możliwości na zorganizowanie ślubu i pomysły związane z dekoracją. Z tradycyjnych zwyczajów pozostało już tylko kilka. Wiele par zapomniało lub pomija niektóre obrzędy.

Czas poszedł na przód, rozwój nowych technologii i podwyższony status społeczny przyczyniły się do powstania nowych tradycji. Coś nowego nie zawsze oznacza "lepszego", a coś starego "niemodnego". Dlaczego nie połączyć tego w jedną spójną całość?

Nazywane "obciachem", często niechciane i nieproszone. Wielu parom spędzają sen z powiek. A jednak wracają do łask. Tak, bramy weselne przeżywają swój renesans, rodząc się na nowo. Dawniej chętnych na zorganizowanie bramy nie brakowało. Uczestnicy spotykali się w wyznaczonym miejscu, którędy to miała przejeżdżać para młoda. Organizatorzy ubierali się w odświętne stroje i spryskiwali drogimi perfumami. Wychodzili na ulice śpiewając radosne piosenki i grając na różnych instrumentach (popularna była gra na akordeonie i trąbce). Zatrzymywali bryczkę, aby złożyć życzenia i kwiaty na ręce młodych małżonków.

Reklama

W zamian otrzymywali chleb i jajka albo byli zapraszani na poczęstunek. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było dużo chętnych na zorganizowanie bram. Większość ludzi się wstydziła, ale i Młodzi nie preferowali takich zwyczajów. Dziś wygląda to całkiem inaczej, pomysłów na zorganizowanie bramy weselnej nie brakuje. Do tego z roku na rok ich przybywa. Popularne w wielu regionach w Polsce, od kilku lat wracają do stałych tradycji i zwyczajów ślubnych.

Bliskie osoby, najczęściej sąsiedzi i nie zaproszeni znajomi pary młodej spotykają się wcześniej, aby ustalić temat przewodni akcji. Najczęściej spotykane pomysły to: policja, kowboje, agenci specjalni czy strażacy. W tej zabawie wszystkie chwyty są dozwolone, ważne aby było śmiesznie i z pompą. Wszyscy uczestnicy przebierają się w fikuśny i zabawny sposób. Im więcej pomysłów i rekwizytów, tym lepiej. Często spotykane są wanny, zabawki czy łopaty. Orszak ślubny może być zatrzymany przez samochód wjeżdżający na drogę, traktor albo bryczkę z końmi. Wszystko zależy od idei i kreatywności pomysłodawców.

Następnie para młoda idzie przywitać się z organizatorami bramy weselnej. Organizatorzy odgrywają krótką i zabawną scenkę oraz składają życzenia młodym małżonkom, wręczając im kwiaty. Często zdarza się, że para młoda ma do wykonania różne śmieszne zadania jak np. skakanie przez laskę. Następnie świadek dziękuje wszystkim autorom bramy weselnej, wręczając im butelkę lub butelki alkoholu. Często para młoda musi się "targować" o zlikwidowanie bramy weselnej, tzn. aby organizatorzy udostępnili przejazd małżonkom. Zdarzają się też bramy z nawiązaniem do hobby czy zawodu jednego z małżonków.

W organizację bramy weselnej bawią się nie tylko dorośli, ale także i dzieci. W niektórych regionach zdarza się, że dzieci zbierają drobne pieniążki i cukierki od wszystkich gości w podzięce za ciekawy i interesujący pokaz, który wcześniej przygotowały. Nie trzeba się oczywiście przebierać i wymyślać scenek aby zrobić bramę, można oczywiście ubrać się stosowanie i elegancko. Wszystkie formy powinny być oczywiście kulturalne.

W niektórych częściach dolnego śląska preferuje się organizację bram weselnych, co więcej, jeżeli nikt nie zorganizuje bramy dla pary młodej oznacza to, że jest ona nielubiana i nikt nie chce im życzyć wszystkiego najlepszego. W takich miejscach zdarza się to bardzo rzadko, a bramy weselne są na najwyższym poziomie.

Bramy weselne fantastycznie rozpoczynają imprezę i wprowadzają w szampański nastrój i klimat.

Ekspert portalu abcslubu.pl - Ewa Król

abcslubu.pl
Dowiedz się więcej na temat: ślub | Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy