Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Precz z tradycją! Nietypowy ślub

W lesie, w jaskini, na wodzie, pod wodą, pod ziemią, w centrum handlowym, na Kasprowym Wierchu czy w powietrzu. Ewentualnie "garden version" w stylu zachodnim. Niektórym nie wystarcza Urząd Stanu Cywilnego, ani najwspanialsza świątynia. Chcą podkreślić wyjątkowość dnia i charakter związku.

Negocjacje

Początek to standard - kompletowanie potrzebnych dokumentów. Następnie niezbędna jest rozmowa z urzędnikiem, czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia nietypowych zaślubin. Najlepiej (prawdopodobnie będzie to konieczne) umówić się z kierownikiem USC, któremu osobiście wytłumaczycie swój pomysł oraz przedstawicie prośbę w oficjalnym piśmie.

Zastanówcie się nad argumentami. Nie ma gwarancji, że uzyskacie zgodę. Czasami ślubów zaplanowanych na jeden dzień jest zbyt dużo i zwyczajnie nie ma możliwości, aby oddelegować urzędnika, lub skutki prawne zawarcia związku w niestandardowych okolicznościach nie są sprecyzowane. Zdecydowanie warto podjąć próbę. Niczego nie tracicie, a wasza radość z sukcesu będzie ogromna.

Reklama

 Gdy już się uda

Każdą przestrzeń można zaadaptować do warunków ślubnych. Wystarczy ściśle przestrzegać wskazówek wytyczonych przez Urząd Stanu Cywilnego. Zazwyczaj nie wolno zapomnieć o godle, odpowiednio zawieszonym lub postawionym, i miejscu, gdzie będzie podpisywany akt małżeństwa.

Zminimalizujcie czas, jaki urzędnik będzie musiał poświęcić na udzielenie nietypowego ślubu. Jeśli tylko macie taką możliwość, postarajcie się zorganizować mu dojazd. To także jeden z argumentów pomocnych w negocjacjach o udzielenie zgody na nietypowy ślub.

 Za granicą

Może połączenie uroczystości z podróżą poślubną? Ten wariant często okazuje się tańszy niż ślub i wesele w Polsce. W utrzymanych w wymogach lokalnej kultury zaślubinach uczestniczą jedynie najbliżsi.

Z rodzimego USC powinniście uzyskać stosowne zaświadczenie umożliwiające zawarcie małżeństwa za granicą, a po powrocie należy oficjalnie potwierdzić zmianę stanu cywilnego. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Możliwość zagranicznego ślubu proponuje już wiele wyspecjalizowanych biur podróży.

 A jeśli jednak się nie uda? Tradycyjny ślub także daje wachlarz możliwości do zaakcentowania waszych zainteresowań. Czasami jeden dobrze przemyślany detal zrobi większe wrażenie niż zapierająca dech w piersiach sceneria.

MAGAZYN WESELE/tekst: Marta Przywała

 

 

Magazyn Wesele

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wesele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje