Jak jeść na wakacjach, aby czuć się lekko i zdrowo

Materiał promocyjny

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… i głośne nawoływania sprzedawców zachęcających do zakupu słodkich i tłustych przekąsek. Trudno nie ulec takiej pokusie po morskiej kąpieli czy dłuższym plażowaniu. Nie będzie to z pewnością wielkim grzechem, jeśli od czasu do czasu pozwolimy sobie na urlopowy “cheat meal”, czyli danie będące całkowicie wbrew zasadom zdrowego odżywiania — w końcu jesteśmy na wakacjach. Jednak nie powinniśmy sięgać po zbyt kaloryczne i ciężkie przekąski zbyt często. Co zatem jeść podczas wypoczynku na plaży zamiast typowych drożdżówek, czy innych wysokokalorycznych produktów? Oto kilka propozycji, które pomogą nam czuć się lekko i zdrowo podczas rekreacji nad morzem.

Na plażowanie zawsze zabierajmy ze sobą żywność
Na plażowanie zawsze zabierajmy ze sobą żywność123RF/PICSEL

Przygotujmy własne przekąski

Na plażowanie zawsze zabierajmy ze sobą żywność — w ten sposób zmniejszymy pokusę zakupu słodkich i tłustych przekąsek. Nie ma nic lepszego niż samodzielnie przygotowany prowiant, który możemy dostosować do naszych indywidualnych preferencji żywieniowych. Zamiast tłustych drożdżówek czy frytek, możemy zapakować do naszej torby plażowej świeże owoce i warzywa. Marchewki, ogórki czy papryka pokrojone w słupki, kolorowe sałatki owocowe lub warzywne, a nawet domowej roboty batony energetyczne - to wszystko doskonałe propozycje na lekkie "coś na ząb".

Nawadnianie to podstawa

Pamiętajmy, że podczas upałów nasze ciało potrzebuje dodatkowej porcji wody. Woda nie tylko nawadnia, ale pomaga również naszemu układowi trawiennemu działać prawidłowo. Zamiast słodzonych napojów gazowanych, wybierzmy naturalną wodę mineralną, kokosową lub domowe, niesłodzone kompoty z owoców. Herbata ziołowa na zimno również jest świetną opcją.

Podczas aktywności fizycznej w wodzie często zapominamy o nawadnianiu, ponieważ sądzimy błędnie, że nie pocimy się. To nieprawda — pływając również tracimy wodę i elektrolity. Jeśli więc przebywamy w wodzie mniej niż godzinę, najlepszym wyborem na uzupełnienie płynów będzie czysta woda wypita zaraz po morskiej kąpieli. W przypadku dłuższego wysiłku, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości napoje izotoniczne, które dostarczą niezbędne elektrolity, tracone wraz z potem.

Bogate w białko posiłki

Białko pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej. Przekąski bogate w białko, takie jak mięso drobiowe, jajka, hummus czy jogurt naturalny mogą utrzymać wakacyjny apetyt na wodzy. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty, by podczas urlopu trudzić się samodzielnym przygotowaniem posiłków, po drodze na plażę możemy wstąpić do najbliższej Żabki i skorzystać z oferty gotowych lekkich dań. Na mały głód możemy wybrać sałatkę lunchbox cezar z pieczonym kurczakiem, a na większy - kanapkę trójkąt z pastą jajeczną. Produkty nie wymagają podgrzania, dostarczają białka i są łatwe do spakowania na plażę.

Żabka Content box v4

Co warto jeść na plaży?

Starajmy się unikać ciężkich do strawienia pokarmów przede wszystkim przed pływaniem. Ze względu na położenie poziome podczas pływania oraz intensywne ruchy nóg, produkty zawierające dużo tłuszczu mogą utrudnić tę aktywność, jeśli spożywamy je tuż przed wysiłkiem.

Niskotłuszczowy posiłek bogaty w białko i węglowodany złożone powinien być spożyty na dwie godziny przed wejściem do wody, co pozwoli na jego prawidłowe strawienie i uniknięcie problemów żołądkowych. Jeśli nie jesteśmy w stanie zachować takiego odstępu czasu, zjedzmy lekką przekąskę, składającą się z białka i węglowodanów. Przykładowo, wspomniana już, dostępna w Żabce kanapka Tomcio Paluch z chlebem proteinowym i pastą jajeczną zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka i dostarczających energii węglowodanów. Taki zestaw składników może być więc dobrym wyborem przed zabawą w wodzie.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas