Będzie pigułka dla mężczyzn?
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn może już wkrótce stać się rzeczywistością. Czy będzie to oznaczało rewolucję w metodach zapobiegania ciąży?

Stosowanie pigułek wymaga od pań sporej dyscypliny: przyjmowanie preparatu codziennie o tej samej porze, regularne wizyty u lekarza. Wiele kobiet z chęcią przerzuciłoby ten obowiązek na swojego partnera. Niebawem panowie mogą stanąć przed taką alternatywą, ponieważ naukowcy zrobili kolejny krok przybliżający ich do stworzenia takiej pigułki. Co ciekawe, substancje kluczowe dla stworzenia takiego preparatu są zawarte w marihuanie.
Nie tylko antykoncepcja
Naukowcy bliżsi odkrycia nowej metody antykoncepcyjnej, ale też nowatorskiej terapii bezpłodności. Badania prowadzone na University of California w San Francisco pokazały nieznany wcześniej mechanizm, który kontroluje zdolność plemników do odnalezienia i zapłodnienia komórki jajowej. Te doniesienia mogą mieć olbrzymie znaczenie także dla par, które nie mogą doczekać się potomstwa...
Są poważne szanse, że zrozumienie procesu, który decyduje o ruchliwości plemników pomoże leczyć także niektóre przypadki bezpłodności. Naukowcy do tej pory wiedzieli oczywiście, że w kwasowym środowisku męskiego układu rozrodczego plemniki są unieruchomione, zaczynają się poruszać dopiero, gdy natrafią na zasadowe środowisko organizmu kobiety.
Badacze z UCSF odkryli teraz, że podstawowe znaczenie dla tego mechanimu mają cząsteczki Hv1, kanały jonowe, które znajdują się na powierzchni błony komórkowej plemnika, głównie jego wici i decydują o uwalnianiu do środowiska protonów, które w jego wnętrzu występują w stężeniu tysiąc razy większym, niż na zewnątrz.
Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Cell", ten proces umożliwia ruch wici i daje plemnikowi szansę dotarcia w pobliże komórki jajowej.
Marihuana "uruchamia" plemniki
Okazało się także, że Hv1 ulega aktywacji pod wpływem anandamidu, jednego z neuroprzekaźników, wydzielanego między innymi przez błonę komórki jajowej. Dlatego prawdopodobnie, w pobliżu jajeczka, ruch plemników jest najbardziej intensywny. To odkrycie może wyjaśnić, skąd bierze się zauważone już dawno temu antykoncepcyjne działanie marihuany. Obecne w konopiach indyjskich kannabinoidy mogą sprawić, że plemniki "uruchamiają się" przedwcześnie, jeszcze w organizmie mężczyzny.
Naukowcy z San Francisco sugerują teraz, że ich odkrycie może z jednej strony doprowadzić do skuteczniejszej terapii bezpłodności, z drugiej, przyspieszyć pracę nad stworzeniem pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.
Kobieta INTERIA.PL on Facebook