Reklama

Reklama

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Coraz rzadszy seks, podejrzane telefony, dziwne sms-y - to często oznaki tego, że mężczyzna zdradza. Statystyki pokazują, że prawie 30 proc. Polaków przyznaje się do zdrady. Ogromny wpływ na nasze zachowania w dorosłym życiu ma rodzina. Jeśli życie małżeńskie było wartością, to w dorosłym życiu też staramy się jej dochować. I jak pokazują statystyki, większości z nas to się udaje.

- Nasza biologia tak nas skonstruowała, że nie jesteśmy nastawieni na to, by funkcjonować w jednym związku. To, że ludzie mimo wszystko starają się w nich funkcjonować, jest wynikiem socjalizacji naszych zachowań - tak przynajmniej jest w kulturze europejskiej. Bo istnieją przecież społeczności, kultury, gdzie mężczyzna ma więcej niż jedną partnerkę, i jest to akceptowane. Natomiast w Polsce dominuje religia katolicka, zgodnie z którą powinniśmy rozpoczynać życie seksualne po ślubie, a jak już jesteśmy w związku, to powinniśmy być w tym związku wierni. Coś innego traktowane jest jako grzech. Ta norma religijna w dużej mierze przekłada się na nasze życie, powoduje, że wierność traktowana jest jako wartość - mówi profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, doradca rodzinny i pedagog.

Reklama

Ogromny wpływ na nasze zachowania w dorosłym życiu ma rodzina. Jeśli życie małżeńskie było wartością, to w dorosłym życiu też staramy się jej dochować. I jak pokazują statystyki, większości z nas to się udaje. Jednak życie potrafi być pełne pokus i prawie 30 proc. mężczyzn w Polsce nie potrafi się im oprzeć. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego mężczyzna zdradza

Erotyczna fascynacja - miłość między partnerami ulega przemianom, po pewnym czasie nie jest już tak intensywna i ekscytująca jak kiedyś. Często zdarza się, że mężczyzna ma poczucie, że kocha partnerkę, jednak erotycznie jest zafascynowany kimś innym.

Eksperymenty, ciekawość, fantazje - partnerzy nie potrafią się komunikować, do związku wkradła się rutyna, seks np. raz tygodniu przy zgaszonym świetle przestaje zaspokajać mężczyznę. On chce spróbować czegoś innego, chce uprawiać seks w jakiejś niecodziennej sytuacji czy miejscu.

"Nie zdradziłem jeszcze, ale sądzę że kiedyś to nastąpi. I nie piszcie tu o dojrzałości w związku itp., bo powód jest zupełnie inny. Jestem 6 lat po ślubie i najzwyczajniej w świecie seks raz na dwa miesiące, i to jeszcze okupiony wielkimi staraniami, to za mało" - pisze ojciec rodziny na forum.

Natomiast Snorri pisze: "Sam kiedyś zdradziłem i wiem, jak to smakuje. To taki gorzki cukierek oblany słodką czekoladą. Nigdy tego już nie zrobię, bo dla krótkiej chwili rozkoszy traci się wszystko. Czasami ciekawość zwycięża z rozsądkiem i wtedy zaczyna się jazda bez trzymanki z diabłem".

Sprawdzian atrakcyjności - mężczyzna myśli, że nie jest już tak atrakcyjny dla swojej partnerki, jak kiedyś. Wydaje mu się, że sprawdzianem jego męskości może być seks z inną kobietą, który udowodni mu, czy jest jeszcze dla kogoś atrakcyjny, pokaże, czy jakaś kobieta zainteresuje się nim.

Trudności w życiu seksualnym - na pewnym etapie życia mężczyźnie mogą się przytrafić zaburzenia erekcji. Zamiast wybrać się do lekarza, porozmawiać ze specjalistą, mężczyzna myśli: "partnerka mnie już nie pociąga, sprawdzę się przy boku innej". - To nie jest dobra metoda na diagnozowanie zaburzeń erekcji, lepiej wybrać się do lekarza - przekonuje prof. Izdebski.

Niektórzy są mało asertywni - mężczyzna mimo, że chce być wierny, zdradza w dość nietypowej sytuacji, jak np. w czasie imprezy integracyjnej - koleżanka z pracy, której mężczyzna nigdy nie traktował w kategoriach pożądania, okazuje, że jest nim zainteresowana, także seksualnie, a mężczyzna nie potrafi jej odmówić. Nie planował tego, nie chciał, a później bardzo żałuje.

- To może wydawać się mało prawdopodobne, niedojrzałe, śmieszne, że niektórzy decydują się na takie relacje, bo nie potrafią powiedzieć "nie". Jednak niektóre kobiety umiejętnie wykorzystują - mówi prof. Izdebski.

"Miesiąc temu powiedziałem żonie, że ją zdradziłem z koleżanką z pracy, ale kocham żonę i wiem, że źle robiłem" - pisze na forum smutny.

Zobacz film:

Dowiedz się więcej na temat: telefony | statystyki | partner | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje