Dlaczego zdradzamy?

Co to takiego jest ta zdrada? Dlaczego wzbudza tyle emocji? Czy naprawdę trzeba się nią tak bardzo przejmować? Co zrobić, żeby mieć pewność, że nas taka sytuacja nigdy nie będzie dotyczyć? Jak żyć ze świadomością, że partner nas zdradził?

article cover
ThetaXstock

Dlaczego zdrada wzbudza w nas tak wielkie emocje? Dlaczego tyle było i jest na ten temat dyskusji? Można odpowiedzieć nieco wymijająco: nie ma recept i gotowych odpowiedzi tam, gdzie w grę wchodzą uczucia, instynkty, afekt i inne wytwory naszej płciowości.

Granice zdrady

Czy szeptanie intymnych słów, pożądliwe spojrzenia, flirtowanie w Internecie to już zdrada? Czy o niewierności można mówić dopiero wtedy, gdy wszystko otrze się o łóżko? Czy zdradza ten, kto decyduje się na seks z inną osobą, czy ten, kto kocha inną osobę? Co traktować jako zdradę? Czy można to jednoznacznie rozsądzić?

Gdy para staje się trójkątem...

Pozamałżeńskie związki nie należą wcale do rzadkości. Wiele z nich rozpada się już po kilku miesiącach, inne trwają kilka lat. Niektóre z nich są niezbyt znaczącą w życiu przygodą, inne stanowią poważne zagrożenie dla istniejącego związku.

Samotność zdrady

Zdradzamy z wielu powodów. M. in. dlatego, że nie lubimy, jak się nas lekceważy... Nie lubimy też, jak zwraca się na nas uwagę tylko w sobotę wieczorem... No i oczywiście nie lubimy, jak się o nas nie dba... Powodów do zdrady może być więcej, jednak spróbujmy nie dać się zwariować na tym punkcie.

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Mężczyźni zdradzają i już. Robili to od zawsze. Taka niestety jest ich natura - związek z jedną partnerką wymaga od nich wiele samozaparcia. Oczywiście mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety i chyba chętniej się do tego przyznają, bynajmniej nie swoim żonom, lecz kolegom. Czasami jesteśmy sobie winne same. Dlaczego zdradzają?

PORADNIK DLA ZDRADZONYCH I ZDRADZAJĄCYCH

Stało się - zdradził Cię

Już wiesz, że Cię zdradził, choć on nie ma jeszcze pojęcia, że jego "skok w bok" wyszedł na jaw. Tak łatwo zburzył to, co wspólnie budowaliście całymi latami. Nie pomyślał o ani o Tobie, ani o dzieciach, ani o kolejnych wspólnych planach. Zdradził, choć przysięgał wierność, choć nie mógł Ci nic zarzucić, choć w domu wszystko kręciło się wokół niego...Nie przespałaś i przepłakałaś kilka nocy. Wciąż nie możesz dojść do siebie i zrozumieć tego, co się stało. Nawet teraz, gdy już trochę ochłonęłaś.

Jak przeżyć zdradę?

Zdradę musisz przetrawić sama w sobie. Z początku jakiekolwiek rady będą Cię pewnie irytować, będziesz wolała zostać sama ze swoim problemem, przeboleć go, przepłakać. Kilka dni później może przeczytasz je i przemyślisz.

Wybaczyć - jak to łatwo powiedzieć

Dochodzenie do siebie po zdradzie, niezależnie od jej rodzaju, nie należy do łatwych rzeczy. Decydując się np. na wybaczenie zdrady partnerowi do głowy przychodzą różne myśli: "Czy nie za łatwo mu wybaczam? Może powinnam sprawić, by cierpiał bardziej i dłużej?" Gdzie przebiega cienka czerwona linia między litością a byciem "wycieraczką"?

Zdrada jak lekarstwo

Zdrada jest niewątpliwie jednym z najboleśniejszych doświadczeń, przez jakie przechodzi związek dwojga ludzi. Czasami jednak to przykre doświadczenie może działać jak lekarstwo, jak terapia wstrząsowa, która uświadamia, co między nami było nie tak.

Jak uniknąć romansu?

Jednym z kluczy do udanego małżeństwa jest trzymanie w bezpiecznej odległości od siebie przedstawicieli płci przeciwnej. W dzisiejszych szybkich czasach wymaga to znacznego skupienia uwagi i planowania. Czy można romansu uniknąć? Jak się go ustrzec?

Czym jest zdrada? Co zdradą jest, a co nią nie jest? - o tym m.in. rozmawialismy na czacie z mgr Grażyną Czop-Śliwińską, prowadzącą zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, sztuki negocjacji i profesjonalnej autoprezentacji.

Zobacz nasze ankiety na temat zdrady:

Przytoczone wypowiedzi pochodzą z forum dyskusyjnego "Nasze sprawy" w serwisie Kobieta

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas